Τρεις απλες κλουβες

Συζήτηση με θέμα Τρεις απλες κλουβες, που ξεκίνησε από fragos, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 20 Ιουλ 2009.

1. fragos

fragos PB Member

γεια σας!
    σας παρουσιαζω τρεια κλουβια που εφτιαξα λογο που κλεισανε τα σχολεια.

1.φωτο 1,2 μια κλουβα απο ντεξιον για τα ενηλικα αρσενικα διαστασεων 95cm*40cm*45cm.

2.φωτο 3,4 κλουβα για τα φετινα καναρινια διαστασεων 100cm*50cm*55cm.

3.φωτο 5 για τα ενηλικα θυληκα διαστασεων 80cm*45cm*40cm

*θελω να ευχαριστησω τα παιδια που πηρα πληροφοριες σε αυτην την ενοτητα για το πως θα φτιαξω της πορτες.

Συνημμένα Αρχεία:

2. dimitris150

dimitris150 PB New Member

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια μπραβο!

3. fragos

fragos PB Member

ευχαριστω!να ρωτησω κατι στην κλουβα της πρωτης και δευτερης φωτο εχω τοποθετησει κοντρα-πλακε μαζευει παρασιτα?

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Φραγκίσκο εχεις διαπιστώσει κάποιες ατέλειες στην κατασκευή σου??;

Τι χρησιμοποιείς σαν πατο στα κλουβια σου, και πως τα καθαρίζεις??

5. fragos

fragos PB Member

διακρινω πολλες ατελειες αλλα εγω της κλουβες της εφτιαξα για να μου περασει η ωρα επειδη βαριεμαι στο σπιτι, δεν ειμαι ειδικος,αλωστε πανω απο ενα απογευμα σε καθε κλουβα δεν μου πηρε.
    χρησιμοποιω περιοδικα για πατο στα κλουβια.

6. ΗΣΑΠ

ΗΣΑΠ PB New Member

Φιλέ Φραγκίσκο δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά πιστεύω ότι το μόνο καλό είναι το βάψιμο

7. fragos

fragos PB Member

ρε παιδια οπως ειπα και ποιο πανω της κλουβες της εφτιαξα για να μου περασει η ωρα και επειδη ειχε καμποσες αφιξεις φετος δεν ειμαι ειδικος.

8. antonis1996

antonis1996 PB New Member

:pεμενα παντως μου αρεσουν πολυ τα κλουβια σου;)

9. vabar

vabar PB New Member

μπράβο... Θα έλεγα όμως, ότι έπρεπε να είχες αφήσει ενα μια μικρή σχισμή στη ν κάτω πλευρά για να μπορείς με κάποια πατέντα να είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα.. με κάποιο ιατρικό ρολο (χαρτί ιατρικλής επίσκεψης) ή κατι άλλο.

Σε αυτή την διάσταση της κλούβας που έκανες, πόσα καναρίνια χωράνε? Υπάρχει πρόβλημα να είναι μόνιμα εκεί (αρσενικά & θυληκά) ?

10. fragos

fragos PB Member

ηδη στην κλουβα της 1 και 2ης φωτο εχω φτιαξει σχισμη και σκεφτομαι να βαλω λαμαρινα για να μπορω να το βγαζω.
    στην πρωτη φωτο ειναι για τα αρσενικα και εχω βαλει 7
    η δευτερη ειναι για φετινα και εχω βαλει 11 και χωρανε μια χαρα
    και η τριτη ειναι για τα θυληκα και εχω βαλει 5

11. vabar

vabar PB New Member

λογικά μπορεις να βάλεις και αυτόματο πότισμα & ταϊστρες, για να μπορείς να είσαι εκτός (π.χ. ολιγοήμερες διακοπές) . ;)

Τα πορτάκια αφου τα έκοψες, πως τα στερέωσες, ώστε να μην πέφτει η ταϊστρα?

12. fragos

fragos PB Member

κοβεις το συρμα ισα ισα να περναει η ταιστρα και περνεις ενα κομματι συρμα και το στερεωνεις απο πανω,εγω για εξτρα ασφαλεια το εχω πιασει με ενα πιαστρακι.

13. georgio13

georgio13 PB New Member

καλο! πωσ τισ εφτιαξεσ???

Μοιραστείτε

Φόρτωση...