Τραυματισμός ποδιού καναρινιού, έχασε ενα δάχτυλο

Συζήτηση με θέμα Τραυματισμός ποδιού καναρινιού, έχασε ενα δάχτυλο, που ξεκίνησε από katerinaki, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 30 Δεκ 2008.

1. katerinaki

katerinaki PB New Member

Καλησπέρα!Έχω ένα καναρίνι το οποίο σήμερα όταν του έβαλα νερό μάγκωσε από το φόβο του το πόδι του στην ταϊστρα και απελευθερώθηκε μόνο του.Το θέμα είναι ότι του κόπηκε το δάκτυλο στο σημείο του νυχιού.Κάθεται κανονικά στα κλαδιά.Τι να κάνω?:(

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

3. katerinaki

katerinaki PB New Member

Σ'ευχαριστώ πολύ.Τελικά μόνο το νύχι έφυγε όλο.Ανησύχησα

4. Φοίβος

Πλυνε το με λιγο χλιαρο νερο και βαλτου λιγο betadine για να εισαι σιγουρη οτι δε θα μολυνθει. Και καθαρισε παρα πολυ καλα τις πατηθρες και ολα τα σκευη του.

5. sophias

sophias PB New Member

συμφωνώ με τον Ανέστη,απλά θέλω να προσθέσω να δώσεις και αντιβίωση στο νερό του,μήπως πρόλαβε να μολυνθεί παρ'ολα αυτά!:)

6. Φοίβος

Κατερινα μπορεις εστω να παρεις τηλεφωνο σε εναν πτηνιατρο να του εξηγησεις τι εγινε και να σου πει ο ιδιος αν ειναι να δωσεις αντιβιωση οπως λεει η Σοφια, ποια και σε ποια δοσολογια. Καλυτερα οχι απο πετ σοπ διοτι εκει μπορει να σου πουλησουν κατι ασχετο που θα τους εχει μεινει στο ραφι.

7. SirGus

SirGus PB New Member

μου έτυχε ακριβώς το ίδιο πέρσι. Τελικά το καναρίνι ζει μια χαρά απλά με το ένα δάχτυλο λίγο πιο κοντό.
    Δεν φαίνεται να το ενοχλεί αλλά όταν το είδα έβαζα συνέχεια μπεταντίν.

Δεν είμαι γιατρός αλλά δεν ξέρω πόσο απαραίτητο είναι να το φορτώσουμε με αντιβίωση.

8. katerinaki

katerinaki PB New Member

Το πήγα σε κτηνίατρο τελικά και μου είπε ότι μόνο μπεταντιν χρειάζεται! Πάντως τον βλέπω μια χαρά κρατιέται από τα κλαδιά!Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...