Τραυματισμένος νεοσσός 15 ημερών στο κεφάλι

Συζήτηση με θέμα Τραυματισμένος νεοσσός 15 ημερών στο κεφάλι, που ξεκίνησε από falkonis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Απρ 2016.

misalouris
Best Answer misalouris, 16 Απρ 2016
Σωστά ενήργησες και χώρισες το ζευγάρι από τα μικρά. Συνήθως ο πατέρας είναι αυτός που κάνει επιθέσεις στα μικρά. Θα χρησιμοποιήσεις κρέμα betadine και... Ολόκληρο το Post
  1. falkonis

falkonis PB New Member

Χθες βγήκε στο κλαρί ο πρώτος νεοσσός, ο οποίος έφαγε μερικά κυνηγητά από την μάνα όταν έμπαινε στην 2η φωλιά που έφτιαξε.

Σήμερα το πρωί βρήκα (βιντεο) την φωλιά άδεια και τον 2ο νεοσσό να κάθεται στον πάτο του κλουβιού τραυματισμένος στο κεφάλι, άκεφος με κλειστά τα μάτια και τον αρσενικό να τιτιβίζει συνεχώς ανήσυχος

Φαντάστηκα ότι η μάνα θα προστάτευε την νέα φωλιά.

Πήρα τον νεοσσό στα χέρια και έβγαλα Φώτο το τραύμα.
    [​IMG] [​IMG]

Όταν τον έβαλα ξανά στο κλουβί το πουλάκι ζωήρεψε (βιντεο) ανέβηκε στην πατήθρα
    και τότε είδα τον αρσενικό να κάνει στον τραυματισμένο νεοσσό απίστευτες επιθέσεις.

Έβαλα το χώρισμα και άφησα στην μία πλευρά τα μικρά και στην άλλη πλευρά το ζευγάρι.

Όταν όμως η μάνα πάει να ταΐσει τον τραυματισμένο νεοσσό ο αρσενικός την παρεμποδίζει. (στο 2,30 λεπτο)
    Τωρα που τα έχω χωρίσει είδα κάποια ταίσματα για λίγο και στα 2 μικρά αλλά ο τραυματισμένος μένει στον πάτο του κλουβιού

ΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ ΤΏΡΑ ; ΤΑΪΖΩ ΕΓΩ; και ΣΤΟ ΤΡΑΥΜΑ ΒΑΖΩ ΚΑΤΙ;

2. Best Answer:
    Post #318914 by misalouris, 16 Απρ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Σωστά ενήργησες και χώρισες το ζευγάρι από τα μικρά.
    Συνήθως ο πατέρας είναι αυτός που κάνει επιθέσεις στα μικρά.
    Θα χρησιμοποιήσεις κρέμα betadine και τα την απλώσεις προσεκτικά με μια μπατονέτα.
    Μετά θα ταμπονάρεις με ένα βαμβάκι το περίσσευμα.
    Δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τη σίτιση των μικρών και του τραυματία.
    Ελπίζω η ζημιά να είναι εντελώς επιφανειακή και να υπάρξει αποκατάσταση όλης της επιφάνειας.
    Σε κάποιες περιπτώσεις που η έκταση της πληγής είναι μεγάλη... μένουν δυστυχώς κάποια σημάδια...

4. falkonis

falkonis PB New Member

Δηλαδή;

5. misalouris

Αν πέσει πολύ θα κολλήσουν πάνω του (πούπουλα σπόρια κλπ)
    Ίσως τώρα που το ξανασκέφτομαι θα ήταν καλύτερα να βάλεις υγρό bedadine... αλλά δυο τρεις φορές κάθε 2-3 ώρες, μέχρι να κλείσει η πληγή του.

6. falkonis

falkonis PB New Member

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη
    Εβαλα πεντατιν σε υγρη μορφη 2 φορές και υωρα ετοιμάζομε για την τριτη φορά
    Ο τραυματίας έχει αναίβει στο κλαράκι θα δω τωρα αν είναι και καλα ταϊσμένος

7. YannisK

YannisK PB Known Member

Μην το παρακάνεις με το μπεταντίν. Μια φορά την ημέρα είναι αρκετό.

8. misalouris

Λες να πάθει έγκαυμα Γιάννη?

9. ianos

ianos Daily Active Member

Το μπεντντιν ειναι πολυ καλό για αντισηψια, αλλά χρειάζεται εφαρμογή και χρηση με μέτρο, διότι ας πούμε οτι κάπως αναστέλλει την αναγέννηση των κυττάρων, επομένως και την επούλωση της πληγής.

10. falkonis

falkonis PB New Member

ΠΡΟΒΛΗΜΑ Δεν τον ταίζουν το τραυματία
    Προσπάθησα να το κάνω εγώ αλλά δεν καταφερα τιποτα
    Εχω τα μικρα μαζί και το ζευγάρι δίπλα
    Να αλλάξω και να βάλω την μάνα με τον τραυματία για 1, 2 ώρες βάζοντας δίπλα τον αρσενικό;
    Η μάνα έχει κάνει και το πρώτο αυγό
    Ο τραυματίας είναι στον πάτο του κλουβιού και δεν πιέζει για ταισμα όπως το αδερφάκι του

11. Stfns

Stfns PB Member

Μπορεί να είναι ειδυλλιακές οι εικόνες και των δύο γονέων να ταίζουν τα μικρά τους αλλά δυστυχώς όλα τα αρσενικά δεν είναι κατάλληλα για ανατροφή νεοσσών. Πάγια τακτική μου κυρίως για τους πρωτάρηδες κάναρους, είναι η απομάκρυνσή τους από την ζευγαρώστρα μετά το τρίτο αυγό. Φέτος χρησιμοποίησα στην αναπαραγωγή ένα αρσενικό κόκκινο μωσαικό(Fabio) με μια κανάρα της ίδιας ράτσας(Gemma), η οποία αποδεδειγμένα ήταν γόνιμη και πολύ καλή μάνα. Όλα κυλούσαν ομαλά μέχρι που ξεκίνησε η ωοτοκία. Μετά το δεύτερο αυγό ο κάναρος άρχισε να επιτίθεται στην κανάρα, η οποία διέκοψε την ωοτοκία και συνέχισε μια μέρα μετά. Ευτυχώς όλα τα αυγά ήταν ένσπορα και η κανάρα μεγάλωσε μόνη της τα μωρά της. Ο ίδιος κάναρος δοκιμάστηκε και με μια άλλη κανάρα(Ornella) με την οποία αφού ζευγάρωσε άρχισε πάλι τα ίδια. Μόνο που αυτή τη φορά οι καυγάδες ξεκίνησαν πριν την έναρξη της ωοτοκίας. Αφού απομακρύνθηκε η κανάρα άρχισε να χτίζει φωλιά και μετά από 4 μέρες ξεκίνησε ωοτοκία. Μόνο ένα αυγό από τα πέντε ήταν ένσπορο και το πουλάκι μεγαλώνει μαζί με τη μαμά του. Αξίζει να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο αρσενικό, πέρυσι με μια άλλη κανάρα(Franca) ζευγάρωσε κανονικά και αφού έμεινε στο κλουβί καθ' όλη την διάρκεια της αναπαραγωγικής διαδικασίας το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Άσπορα αυγά και μια κανάρα που είδα και έπαθα να την συνεφέρω από το στρες.....Κλείνοντας να πω ότι είχε προηγηθεί και γνωριμία και όλα τα σχετικά. Ο άλλος πάλι κόκκινος μωσαικός(Dario) στην αρχή τρυπούσε τα αυγά, απομακρύνθηκε και επανατοποθετήθηκε λίγο πριν κλαρώσουν δύο νεοσσοί, με σκοπό δεύτερη γέννα αλλά ξαναβγήκε καθώς επιτέθηκε σε ένα μικρό(Elmo) που είχε μόλις βγεί στο κλαρί καταφέρνοντάς του ακριβώς το ίδιο τραύμα στο κεφάλι όπως του falkonis .

Βγάλε έξω τον αρσενικό και άφησε την μάνα μόνη με τα μικρά της! Έχει περισσότερη σημασία για σένα μια δεύτερη γέννα, από ένα νεοσσό που είναι υπαρκτός και έχει άμεση ανάγκη για τάισμα;

12. falkonis

falkonis PB New Member

Εκανα περίπου αυτό που λες εδώ και πεντε λεπτά.
    Εβαλα το χώρισμα και στην μια πλευρά με τον αρσενικό και το ένα μικρό και στην άλλη μεριά την μάνα με τον τραυματία.
    Ο πατέρας ταϊζει τον έναν μικρο.
    Στο άλλο η μανα δεν έχει ακόμη πλησιάσει τον τραυματία

Αν δεν πεθάνω απόψε δεν θα πεθάνω ποτε.
    Εχω ανάψει και όλα τα φώτα.... μέρα το έχω κάνει
    Αν δεν ταϊστεί ο τραυματίας δεν θα κοιμηθεί κανείς απόψε

13. Stfns

Stfns PB Member

Με ανησυχεί λίγο το αίμα στο κεφάλι. Στην δική μου περίπτωση υπήρχε μόνο ξεπουπούλιασμα ακριβώς στην ίδια περιοχή. Νόμιζα πως θα τον έχανα γιατί ήταν λίγο νωχελικός στην αρχή, αλλά επανήλθε γρήγορα. Πιστεύω πως και ο δικός σου θα συνέλθει και θα διεκδικήσει σύντομα τάισμα από τη μαμά του. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Σε νιώθω απόλυτα, αλλά πρέπει να μείνεις ψύχραιμος. Φρόντισε το τραύμα του νεοσσού για να αποφευχθεί μόλυνση και άφησε τα πουλιά στην ησυχία τους. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

14. falkonis

falkonis PB New Member

Δεν βλέπω να την βγάζει ο μικρός

Τον χαρίζω σε όποιον μπορεί να τον ταΐζει.

Απόψε

Είμαι περιοχή Νέα Ιωνία

Να μου πει κάποιος ότι το αναλαμβάνει και θα του το πάω εγώ στο χώρο του

Αρκεί να ζήσει

15. Stfns

Stfns PB Member

Στη θέση σου θα επικοινωνούσα με πτηνίατρο. Christina Doukaki

16. falkonis

falkonis PB New Member

Να κάνει τι ο πτηνίατρος;

17. Stfns

Stfns PB Member

Όλο και "κάτι" παραπάνω θα ξέρει φίλε μου!

18. falkonis

falkonis PB New Member

Τωρα καταλαβα η . Christina Doukaki είναι πτηνίατρος.
    Μπήκα στο προφίλ της δεν έχει τηλέφωνο επικοινωνίας

19. Stfns

Stfns PB Member

στο στέλνω με πμ

20. falkonis

falkonis PB New Member

Δεν είναι λύση η πτηνίατρος.
    Μίλησα μαζί της.
    Και να το πάω θα το ταϊσει και μετά μου είπε ποιος θα το ξαναταϊσει που θέλει κάθε δύο ώρες.
    Μονη λύση είναι να το χαρίσω σε όποιον έχει την εμπειρία και τον χρόνο

21. misalouris

Εγώ θα άφηνα τη μητέρα και τον πατέρα από τη μια ... τα μικρά από την άλλη.
    Αν το τάισμα το έχει (όπως διαβάζω) ο πατέρας η μαμά απλά "κάνει" πως ταΐζει... και έχει το νου της στη νέα γενιά.. στη νέα φωλιά.
    Βάλε περισσότερο αυγό και μαλακό μήλο μέσα στο κλουβί... υπερ-τροφοδοσία για μερικές μέρες.
    Πιστεύω πως σίγουρα θα ταϊστεί από τον πατέρα ....
    Και είμαι σίγουρος πως αυτό θα γίνει όταν ο νεοσσός πεινάσει όσο πρέπει για να νικήσει το φόβο του ....και να "παρακαλέσει" για φαγητό.
    Προς το παρόν είναι τρομαγμένος, πονάει και η πείνα είναι σε δεύτερο βαθμό.
    off...
    Να πω χρησιμοποιώντας όσο μπορώ για πρώτη φορά την πειθώ των χρόνων εμπειρίας που έχω.... να μη φεύγουν τα αρσενικά από το κλουβί με τα μικρά...
    Σε καμία περίπτωση ακόμη κι αν υπάρχουν κακές ενδείξεις.
    Να μένουν .. κι αν χρειαστεί.. ακόμη και με το χώρισμα, για ασφάλεια.
    Δεν είναι κανόνας η επίθεση σε τέτοιο βαθμό στα μικρά ... αλλά σπάνια εξαίρεση.

Η απουσία του πατέρα από το τάισμα των νεοσσών, καταγράφεται ως η πρέπουσα και σταδιακά υιοθετείτε...
    Και ως "τέτοια" την εισπράττουμε στις μελλοντικές προσπάθειες αναπαραγωγής.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...