Τραυματίστηκε ο Μαξ κι εχασε την ουρα του

Συζήτηση με θέμα Τραυματίστηκε ο Μαξ κι εχασε την ουρα του, που ξεκίνησε από aggelos23, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Ο Μαξ τραυματίστηκε . Βγήκε έξω απο το κλουβί και τριγύριζε .Ο πατέρας μου ήθελε να τον πιάσει και όταν τον έπιασε του έφυγε η ουρά και άλλα φτερά του σωματός του παρακαλώ βοηθήστε με.:(

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μην ανυσηχεις.Αστον να ηρεμησει γιατι τρομαξε σιγουρα παρα πολυ.Οσα φτερα βγηκαν σε 2 με 3 βδομαδες θα ξαναβγουν.

3. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Eυχαριστώ κι εγώ τρόμαξα πολύ

4. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Σε μια βδομαδα βαζε του καθημερινα μπανακι για να γινει πιο ευκολη η διαδικασια και βαλε του πολυβιταμινες στο νερο.

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ελπιζω να διαβασες αυτα που σου παραθεσαμε σε προηγουμενο θεμα δικο σου:confused:
    Δεν κυνηγαμε το πουλι με αποτελεσμα να τρομαξει και να φοβηθει ακομα πιο πολυ το ανθρωπινο χερι!Επρεπε να σκοτεινιαζατε το δωματιο και θα ηταν ευκολο να το πιανατε..
    Πρεπει να τον πιανετε μαλακα οχι να το ξεπουπουλιαζετε!
    Τωρα παλι υπομονη σιγα σιγα για να κερδισετε την εμπιστοσυνη του!;))

6. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Νίκη εγώ το έλεγα στον πατέρα μου αλλα τον έπιασε και του γλίστρισε.

7. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Φώτη, μπορείς να μου πεις που θα βρω τις πολυβιταμίνες και το μπάνιο γιατί σε μία εβδομάδα;

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οι πολυβιταμινες δεν μπαινουν στο μπανιο αλλα στο νερο που πινει το πουλι.Παρε το Bogena Multi-vit της beaphar.

Μπανιο σου λεω να του βαλεις σε μια βδομαδα γιατι τοτε θα χουν αρχησει να βγαινουν οι νεες ριζουλες που χουν τα φτερα μεσα και τοτε ειναι που θα το χρειαζεται.Τωρα δεν θα το οφελησει σε κατι.

9. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Σε ευχαριστώ και πάλι Φώτη εγώ τον ψεκάζω για να τον κάνω μπάνιο πηράζει;

10. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Και κάτι άλλο να του βάζω βιταμίνες και στο φαγητό;

11. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οχι στο φαγητο βιταμινες.Αυτες που σου ειπα ειναι σε υγρη μορφη και διαλυονται στο νερο.

Τωρα που τον ψεκασες δεν πειραζει.Το ηθελε?Δηλαδη το απαολαμβανε?Αν οχι το τρομαξες ακομα περισσοτερο.

12. aggelos23

aggelos23 PB New Member

Όχι δεν τον ψέκασα ακόμη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...