Το lovebird μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα

Συζήτηση με θέμα Το lovebird μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα, που ξεκίνησε από marina&zizel, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 21 Σεπ 2015.

1. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

Οπως ανεφερα και στον τιτλο το lovebird μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα:thumbsdown:.Εχω δοκιμασει να βαλω στην ταιστρα του πιπερια,κολοκιθακι και βασιλικο (κομμενος απο γλαστρα)αλλα δεν τρωει παρολου που το εβλεπα οτι πηγαινε δειλα δειλα και μυριζε λιγο το κολοκιθακι.Εχω βαλει παλιοτερα λιγο μηλαρακι και βασιλικο στα καγκελα αλλα τιποτα.Τι μου προτεινετε να κανω για να φαει φρουτα και λαχανικα και να παρει τις απαραιτητες βιταμινες και να δροσιστει αυτες τι υπεροχες γευσεις?
    Ευχαριστω:):thumbsup:

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Πως ακριβως του τα δινεις? Μικρα κομματια? Ολοκληρα? Ψιλοκομμενα? Μπορει να τα φοβαται ειναι λογικο..θελει χρονο και τροπους να δοκιμασεις για να το πλησιασει και να το γευτει.. αμα φαει λιγες φορες μετα θα ειναι παιχνιδακι.

3. Flock

Flock PB New Member

Στν παπαγαλο τον δικο μου για αρχη του εδωσα να φαει συκο σιγά σιγά έτρωγε και τα άλλα φρούτα . Εγώ του φτιάχνω ένα φαγητό με λαχανικά . Παιρνεις τρεια λαχανικά τα βαζεις στο μπλέντερ τα χτυπάς βγάζεις ένα αυγό και βάζεις στο μπλέντερ το μισό και τέλος λίγη φρυγανιά και τα χτυπάς . Και τελος του το βάζεις να το φάει να δεις δεν θα ξεκολλάει από το μπολ.

4. marina&zizel

Οταν εδωσα μεσα στην ταιστρα τα ψιλοκοψα οταν εδωσα το μηλο εξω απτα καγκελα το εκοψα σε φετα αλλα μου εκανε εντυπωση γιατι το ειχα νιστηκο δυομισι ωρες (το πρωι) και εχω διαβασει οτι μετα απο αυτη τη πεινα τρωνε σαν τρελα απτη πεινα αλλα μαλλον πεινουσε πολυ το πουλι ωστε να φαει φρουτα.

Και βεβαιως το βασιλικο σε κλοναρακι

Αυγο δεν εχω δοκιμασει ακομη να του δωσω.πολυ ωραια η συνταγη σου παντως!

5. Myra

Να μην αφηνεις το πουλι νηστικο εσκεμμενα για να ερθει..ειναι περιεργα ζωα και θα σε πλήσιασει αργα ή γρηγορα... εμπιστοσυνη θες να αποκτησει, οχι να σε συνδυασει με πεινα.

6. marina&zizel

Οχι τωρα νομιζω πως μπερδευτηκες. δεν το αφησα νηστικο και μετα εβαλα το χερι μου στο κλουβι με φρουτα και ελεγα ελα ελα,οχι δεν θα εκανα ποτε κατι τετοιο οταν θελεισει θα ερθει μονο του απλα στερεωσα το μηλο στα καγκελα

7. Myra

Ετσι οπως το εγραψες " το ειχα νηστικο" τι να καταλαβω...συγγνωμη.

8. marina&zizel

Δεν πειραζει τα λαθη ειναι ανθρωπινα.

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

10. marina&zizel

Ευχαριστώ παρολου που το εχω διαβασει!

11. Flock

Flock PB New Member

Στην αρχη στον δικον μου οταν του εδίνεις στο μπολ ψηλοκομενα φρούτα σκέτα δεν τα έτρωγε ούτε τα άγγιζε . αφού του εδωσα πολλά φρουτα καταλαβα αοτι του αρεσε πιο πολλη το συκο . σιγα σιγα έκανα συνδυασμούς με φρούτα και στο τέλος αγάπησε όλα τα φρουτα

12. marina&zizel

Εχω την ειδα να τσιμπαει λιγο κολυκιθακι και με αυτο θα αργισουμε απλα ρωτησα στο φορουμ για καποιο "κολπακι"

13. Flock

Flock PB New Member

Σου είπα να του φτιάξεις τη συνταγή με το αυγό 10 λεπτά δουλεια είναι.

14. marina&zizel

Το αυγο βρασμενο?σκοπευω να κανω αυριο αυτο το φαγητο για αυτο το ρωταω.

15. Flock

Flock PB New Member

Ναι σφηκτο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...