Το lovabird μου εχει δοιαροια

Συζήτηση με θέμα Το lovabird μου εχει δοιαροια, που ξεκίνησε από aggel, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 28 Αυγ 2008.

1. aggel

aggel PB New Member

παιδια εχθες ειδα οτι οι κουτσουλιες του Lovebird μου ειναι υγρες ,πρασινες και λιγο ασπρες και υποθεσα οτι ειχε δοιαροια τι μπορω να κανω για νατου περασει:confused: εχω ακουσει για μηλοξυδο κανει :confused:

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δώσε του για 2-3 μέρες μόνο σπόρους. Καθάρισε τον πάτο του κλουβιού και τοποθέτησε λευκό χαρτί Α4 ως υπόστρωμα. Άλλαζε το καθημερινά καταγράφοντας τις παρατηρήσεις σου από τον έλεγχο των κουτσουλιών. Να ενεργείς διακριτικά χωρίς να ενοχλείς.

Ενημέρωνε μας για τις εξελίξεις.

3. aggel

aggel PB New Member

Σταυρο και να ηθελα να του δεινω μονο σπορους μονο σπορους τρωει τα υπολοιπα τα αποφευγει

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Να μην του βάζεις για αυτό το διάστημα

5. aggel

aggel PB New Member

Σταυρο εβαλα ασπρη κολλα και θα εχει πολυενδιαφερον να το καταγραφω και πως την επαθε την διαροια αφου δεν τρωει φρουτα και λαχανικα μονο ροκα εφαγε μια φορα και απο τοτε δεν του ξαναβαλα

6. aggel

aggel PB New Member

φοβαμε οτι και τα κανριναι μου εχουν εκανα το ιδιο παντως απο κινητικοτητα και τροφη ειναι μι αχαρα μονο. χθες το μεσημερι καθοταν σε μια στασει σαν να κοιματα αλλα ειχε ανοιχταματια.σαν σημερα πεθανε η αγαπημενη μου καναρα απο διαροια

7. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

αμα δεν τρωει λαχανικα μπορει πολυ απλα να μην ειναι διαροια!
    δε σημαινει οτι ολες οι κουτσουλιες πρεπει να ειναι πετρα.και με την πρωτη νερουλη αμμεσος διαροια.πολλες φυσιολογικες κουτσουλιες ειναι αρκετα νερουλες.παιζει ρολο ποσο εφαγε και ποσο νερο ιπιε για την συγκεκριμενη κουτσουλια!
    οπωτε μην πανηκοβαλεσαι αμεσως.

8. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

εμενα υπηρχε μια περιοδος που ενα αρσενικο Lovebirds εκανε κουτσουλιες που ηταν σαν να εβγαζε νερο!δεν λεω μονο για την υφη αλλα και για το χρωμα και για ολα!αλλα τωρα ολα οκ!οποτε μην πανικοβαλεσαι!;')

9. aggel

aggel PB New Member

αυτο εινια φυσιολογικα και εμενα κανει ακμια φορα μονο νερο

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aγγελε στην τριτη σελιδα εδω μπορεις να δεις πως ειναι οι φυσιολογικες και οι "υποπτες" οτι κατι δεν παει καλα κουτσουλιες... ;)

Rare St. Vincent Parrot Hatched at the Houston Zoo! - Houston Zoo

11. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να συμπληρώσω το πολύ καλό πόστ του Ανέστη με ένα άλλο εξίσου ενδιαφέρον λίνκ του φίλου μας Αλέξανδρου.
    KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

12. aggel

aggel PB New Member

Γρηγορη απο αυτες τις κουτσουτλιες που μου εδειξες δεν ειναι τιποτα απο αυτες δηλαδη δεν εχει τιποτα???

13. aggel

aggel PB New Member

παρατηρησεις 1ης μερας:κοπρανα ασπρα,πρασινα,υγρα και βρομουσαν πολυ ασχημα!

14. aggel

aggel PB New Member

2η μερα:ολα ειναι μια χαρα πρασινα,ασπρα ουτε βρομανε ουτε ειναι νερουλα.επισης ο καναρος αδυνατησε και το ασθμα δεν το εχω θεραπευσει αλλα θα το κανω σημερα που θα παω να παρω το φαρμακο

Μοιραστείτε

Φόρτωση...