Το little corella μου πληττει

Συζήτηση με θέμα Το little corella μου πληττει, που ξεκίνησε από Ανδρομαχη, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 6 Νοε 2008.

1. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Καταρχην θα ηθελα να εκφρασω την χαρα μου που βρηκα αυτο το τοσο φιλικο σαιτ με ολους εσας που ασχολειστε αποκλειστικα με πουλια και που μοιραζεστε τοσο απλοχερα τις γνωσεις και τις ανησυχιες και τις εμπειριες σας!

Ειμαι λοιπον η Ανδρομαχη και εχω ενα little corella,ειναι 8 χρονων και τελευταια επειδη λειπω αρκετα απο το σπιτι λογο εργασιας..πληττει και εχει αρχισει να χαλαει το φτερο της.Δεν δεχετε να παιξει με κανενα παιχνιδι..προσποιειτε πως τα φοβαται..το μονο που θελει ειναι να ασχολουμαι εγω μαζι της.
    Πραγμα απολυτα φυσικο και λογικο...εχει αρχισει να περιοριζει την ομιλια της...και δεν ειμαι σιγουρη πως, εκτος απο την συγκεκριμενη περιοδο,κανω οτι ειναι καλυτερο γιαυτην!

Της αγοραζω την καλυτερη τροφη(ετσι νομιζω τουλαχιστον),την κανω μπανιο με αλατα για παπαγαλους,το κλουβι το ψεκαζω με παρασιτοκτονο,τις δινω φρουτα και λαχανικα...οπως και αυγο βραστο... και βιταμινες...αλλα...νιωθω πως δεν την κανω ευτυχισμενη..
    Τι αλλο να κανω?

Α! και για να μην ξεχασω..πριν δυο χρονια πυρωνε!Αλλα μου ειπαν να μην επιδιωξω την συνευρεση της αν ειμαι συναισθηματικα δεμενη μαζι της γιατι το πιθανοτερο ειναι μετα την συνευρεση τους τα κοκατου να θανατωσει το αρσενικο την θυλικια...
    Κι εγω νιωθω εγκλωβισμενη..διαβαζω οτι βρω μπροστα μου..και συλλεγω πληροφοριες απο οπου μπορω...αλλα και παλι η μικρη μου νιωθω πως μενει στασιμη...

Αν καποιος απο εσας εχει γνωση απο τα little corella,ας μου πει δυο λογια γιαυτα...:)

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα κι ελπιζω να μην κανω καταχρηση του χωρου με αυτο το θεμα!

Με εκτιμηση
    Ανδρομαχη

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Καλώς ήρθες στην πάρεα μας. Τι εννοείς χάλασε το φτερό της? Το ένα? Άρχισε να τρώγεται? Κάποιες εξετάσεις έχει κάνει το πουλί σε όλο το διάστημα που το έχεις? Πότε πέρασε τελευταία φορά πτερόροια? Απο οτι μας λές κάνεις πολλά για το φιλαράκι σου, αλλά μήπως σου έχει πάρει τον αέρα και οπότε ''κυριάρχησε'' αυτό αντί για εσένα? Αυτό που σου είπαν πάντως είναι για γέλια (δεν αναφέρομαι σε εσένα). Η μόνη επίπτωση που θα ήταν αν ζευγάρωνε το πουλί θα ήταν να απομακρυνθεί απο εσένα και τίποτα άλλο παραπάνω. Δεν είναι η ''μαύρη χήρα'' για να σκοτώσει τον συντροφό της ;)

3. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Καλως σας βρηκα!
    Σε ευχαριστω πολυ για το καλοσορισμα!
    Αρχισε να τρωει το ενα της φτερο..προσπαθω να καταλαβω γιατι το κανει και ποτε..Η διαπιστω ση μου ειναι οτι το κανει οταν το ειναι μονη της!
    Καθετε και το μαδαει σαν χαζουλα.Δεν το εκανε αυτο..τωρα το καλοκαιρι το ξεκινησε..το συνδιαζω με τις λιγοστες επισκεψεις που εχουμε στο σπιτι..αρα και μειωμενη κοινωνικοτητα.Δεν εχει αλλαξει αλλο στη συμπεριφορα της.Εψαξα να βρω εναν καλο γιατρο για τα πουλια...για τον οποιο και ειχα διασταυρωσει απο ανθρωπους του ειδους τα καλυτερα λογια..αλλα μου φανηκε εντελος γελια η επισκεψη μιας και ηξερα τελικα περισσοτερα για την μικρη μου απο εκεινον.Δεν καταφερε να της παρει αιμα...αν και πολυ το ηθελα..Παντως συμφωνα με τον γιατρο ειναι υγιεστατη.. (χεχεχε γνωματευση εκ πειρας ;) )Οντως φιλε Γρηγορη μου εχει παρει τον αερα!
    Τωρα για το θεμα του ζευγαρωματος μου το ειπε ανθρωπος που προμηθευει αυτου του ειδους τα πουλια στην Ελλαδα.Δεν θελω να μπω σε λεπτομεριες..ειναι λιγακι λεπτο το θεμα..καταλαβαινεις... Παντως μου το εξηγησε με πολλες ανατριχιαστικες λεπτομεριες γιατι συμβαινει αυτο..και μαλιστα ηταν και ο ανθρωπος απο τον οποιο θα επερνα και το αρσενικο...Τι να πω..λες να φοβηθηκε μην του κλεψω την δουλεια??

4. inca1099

Άλλο προμηθευτής, άλλο εκτροφέας ;) Σε βιβλιογραφία δεν έχει αναφερθεί κανιβαλισμός πάντως. Δεν είναι εκεί το θέμα. Μήπως κατα λάθος χτύπησε κάπου το φτερό και θέλει να το αφαιρέσει για να ''απαλαγεί''? Σκόνη παράγει αρκετή ή έχει μειωθεί? Έχει αλλάξει κάτι στην διακόσμηση του σπιτιού τώρα τελευταία?

5. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Κοιταξε..η πουδρα μπορω να πω πως εχει αυξηθει θεαματικα!
    Γενικα η πτωση των φτερων ειναι περιπου η ιδια..μονο που τωρα πια κοντευει να εχει μονο φτερα..και ολο και λιγοτερα πουπουλα...
    Βασικα..εχουμε αλλαξει σπιτι τον τελευταιο χρονο..Δεν ξερω αν αυτο αποτελει προβλημα..Αλλα γιατι να την ενοχλει μονο το ενα της φτερο??

Δεν ειναι οτι θελει να αφαιρεσει το φτερο της..απλα στο επανω μερος του φτερου της..θεωρητικα τον ωμο..(Δεν γνωριζω πως αλλιως να το μεταφερω)αρχισε να το ξυνει συνεχως...στην αρχη πριν τον υπνο..και τωρα οταν γνωριζει πως θα μεινει μονη της ξεκινα κατευθειαν...εκει λοιπον εχει αρχισει να αγριευει ολοκληρο το φτερο της και βλεπω να το πειραζει ολο και περισσοτερο.Ετσι ξεκινησα να την κανω μπανιο με αλατα για παπαγαλους και καπως διορθωθηκε και η οψη του φτερου..αλλα τωρα δεν θελει ουτε μπανιο να κανει..και οπως καταλαβαινεις...στο χαβα της!

Δεν ξερω αν βοηθαει..αλλα το τελευταιο διμηνο ασχολειτε επιμονα με το φτερο.

Μακαρι να μην ισχυει!Θα χαρω πολυ να εχει μια συντροφια αν αυτο δεν την θετει σε κινδυνο!

Υ.γ.
    (προμηθευτεις και εκτροφεας..νομιζω ενας απο τους κυριοτερους στην χωρα μας...με εκταση στρεμματων στην ροδο)

6. inca1099

Δεν θα το σχολιάσω παραπάνω ;)

Αν μπορείς ανέβασε μια φώτο απο το φτερό να το δούμε.

7. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Αυριο μετα την δουλεια...θα προσπαθησω να ανεβασω!
    Σε ευχαριστω πολυ!

Αγωνιο για την δικη σας αποψη!
    Ενα υπεροχο βραδυ!
    Με εκτιμηση
    Ανδρομαχη

8. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

γεμισε το κλουβι με παιχνιδια και ας μην ασχολειται,εσυ αστα μεσα.

οταν τη βλεπεις να ασχολειτε με το φτερο ψεκασε το με ενα ψεκαστιρι να βραχει,ετσι εκεινη τη στιγμή θα παψει να ασχολειται.

αμα δεν μπορεις να της κανεις περισσοτερες ωρες παρεα, παρε της ενα ταιρι.αμα δεν βαλεις φωλια το πιθανοτερο ειναι να μην γεννησουν αν και παλι αυτο που τρωει το ενα το αλλο δεν ισχυει.

αλλαξε και τη διαμορφωση του κλουβιου,δηλ αλλαξε θεσεις στα ξυλα στις ταιστρες-ποτηστρες γενικα αλλαξε τα ολα θεση.

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δυστυχως Ανδρομαχη το μαδημα των φτερων ειναι κατι που τα κοκατου και καποια αλλα ειδη αρχιζουν ευκολα μολις αισθανθουν παραμελλημενα. Μπορεις να κανεις αυτο που σου ειπε ο Νασος με τα παιχνιδια αλλα αν τα φοβαται οπως λες, θα ελεγα καλυτερα οχι διοτι θα την στρεσαρεις πιο πολυ απ'οτι ηδη ειναι. Δωσε της τουλαχιστον οσα δεις και δεν φοβαται. Εγω θα σου προτεινα να την κανεις καθημερινα μπανιο,και να της δωσεις τροφες πλουσιες σε πρωτεινες. Ποια ειναι η τροφη της? Μπορεις να συμπληρωσεις στη διατροφη της ρυζι βραστο, κοτοπουλο βραστο η ψητο, καλαμποκι ωμο, και αυγο βρασμενο. Πανω απ'ολα ομως εαν δεν ασχοληθεις μαζι της δυσκολα θα το σταματησει αυτο απο μονη της. Από το κλουβι της βγαινει καθημερινα? Εχει σταθερο προγραμμα υπνου ενα δεκαωρο σιγουρα χωρις να ακουει φωνες και τηλεοραση? Ολα αυτα ειναι πολυ σημαντικα να τα εχει και η ελλεψη τους μαζι με την ανια ειναι οι βασικοτεροι λογοι για το μαδημα των φτερων. Στο λεω διοτι και ο δικος μου παπαγαλος μαδιοτανε σε ολο του το σωμα οταν τον ειχα παρει. Αν ασχοληθεις πολυ μαζι της το πιθανοτερο ειναι να το σταματησει. :) Εγω εκανα ολα οσα σου ειπα πιο πανω, το μπανιο καθημερινα το θεωρω απο τα σημαντικοτερα, αλλαξα σταδιακα τη διατροφη του, και σε λιγο καιρο το ειχε σταματησει σχεδον τελειως, και λιγο αργοτερα δεν τραβουσε ουτε ενα φτερο, στην επομενη πτεροροια ηταν κανονικος και παλι. :)

10. Yasmin

Yasmin PB Member

Να ρωτήσω κάτι άλλο.. Την αφήνεις ώρες μόνη της λόγω δουλειάς; Αν ναι, τότε εάν ο χώρος εργασίας σου είναι κατάλληλος και μπορείς να την παίρνεις μαζί σου, θα της έκανε καλό ίσως.. Και άλλα μέλη από δω μέσα παίρνουν τους παπαγάλους τους μαζί.. Αυτό εννοείται, αν δεν δουλεύεις κάπου μακρυά και η μετακίνηση του πουλιού δεν είναι μεγάλη ταλαιπορία πρώτα και κύρια για αυτό!

11. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Φιλε Νασο,σε ευχαριστω πρωτα πρωτα για τις συμβουλες!
    Να σου πω την αληθεια...αυτο με τις μικρες αλλαγες στο κλουβι το βρισκω πολυ ενδιαφερον!
    Οσο για τα παιχνιδια...πραγματικα δεν τα θελει κοντα της.Με το που θα κανω να πλησιασω ενα απο αυτα στο κλουβι φωναζει και το μαλωνει πολυ ασκημα,πολλες φορες του επιτηθεται.Δοκιμασα να το αφησω σε μια γωνια του κλουβιου για να το συνηθισει..αλλα αρχισε να στρεσαρετε κι ετσι το απομακρυνα και παλι.Αξιζει βεβαια εδω να πω πως την εχω πετυχει χωρις να με δει(εκτος κλουβιου)να παιζει με μια σκαλα που υποτιθετε οτι φοβοταν πολυ και μολις με αντιληφθηκε προσποιηθηκε πως την φοβαται και απλα την μαλωνει...
    Οποτε κι εγω μπερδευομαι..απο την μια λεω πως τα κανει επιτηδες και να μην της δωσω σημασια..αλλα απο την αλλη οταν την βλεπω φοβισμενη σε σημειο να λαχανιαζει σκεφτομαι πως δεν μπορει να υποκρινεται τοσο...

Θα δοκιμασω να ψεκασω το φτερο της για να δω αντιδρασεις.
    Οσο για την δουλεια..και ειναι μακρια..αν και δεν εχει προβλημα με την διαδρομη γιατι την εχω ελευθερη στο αμαξι και ειναι πολυ φρονημη.. αλλα δεν ειναι χωρος καλος για την μικρη μου.Οποτε...δυστυχως δεν ειναι η λυση!
    Θα σκεφτω πολυ σοβαρα την περιπτωση του συντροφου!

Σε ευχαριστω παρα πολυ παντως για το ενδιαφερον και τις πολυτιμες ιδεες για αλλαγη!

12. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Φιλε Φοιβε,δυστυχως δεν εχω κρατησει το κουτι απο την τροφη της ωστε να φαινεται η μαρκα.Μπορω να σου πω,πως προσπαθω να ειναι οσο πιο καθαρη η τροφη και συσκευασμενη!Απο διατροφη της δινω αυγο,λιγο αγγουρι,λαχανο,μηλο,αχλαδι,καμια φορα λιγη μπανανα,κοτοπουλο βραστο οπως ανεφερες κι εσυ..ρυζι ομολογω πως δεν της εχω δωσει..της δινω ομως βραστο μακαρονι που τρελενεται κι ολας!Καμια φορα(αρκετα σπανια)τηγανητη πατατα,μπορει να της δωσω ενα μικρο κομματακι απο κριθινο παξιμαδι,ποτε ποτε λιγη παιδικη φρουτοκρεμα...σταφυλι,καλαμποκι και αναλατους ξηρους καρπους οπως καρυδι,κασιους,φυστικι αραπικο(με το τσοφλι που ειναι δυο δυο,αν δεν κανω λαθος ετσι λεγονται)και οταν η αμυγδαλια στο κηπο εχει φρεσκα αμυγδαλα τις δινω κι απο αυτα.
    Αν εχεις να μου προτεινεις κατι ακομα μετα χαρας!Ή αν κατι δεν πρεπει να της το δινω...θα χαρω να με ενημερωσεις.

Βασικα,νομιζω πως απλα της λειπω και καπως ξεσπαει..αλλα φοβαμαι μην της γινει συνηθεια αυτο με το φτερο.Δεν ειναι τραγικη η κατασταση,αλλα δεν θελω να φτασω σε αυτο το σημειο για να ανησυχησω!
    Θα δοκιμασω να την κανω και καθημερινα μπανιο..αν και το πολυ συχνο της την δινει στα νευρα και με δαγκωνει!
    Νομιζω πως μου παρα εχει παρει τον αερα..αλλα δεν κουμανταρετε και ευκολα!
    Ειναι ακπληκτικα εγωιστρια και πεισματαρα!Τωρα που μεγαλωσε λιγακι ειναι και αρκετα πιο συνεργασιμη!Πρωτα ειχε τις αναλαμπες τις!

Θα σε ενημερωσω βλεποντας και τις διαφορες μερα με την μερα!
    Σε ευχαριστω πολυ πολυ!
    Με συγκινει το ενδιαφερον ολων σας!

13. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Τζασμιν μου δυστυχως ειναι αδυνατο να την εχω μαζι μου...
    Ελπιζω πως τα πραγματα θα αλλαξουν και στην δουλεια και θα μπορω να περναω περισσοτερες ωρες μαζι της..ειναι κι οτι μενουμε μονες και δεν βλεπει κανεναν αλλο τουλαχιστον στο σπιτι.
    Ετσι μερικες φορες της αφηνω ανοιχτη την τηλεοραση για παρεα..αλλες φορες αυτο την ηρεμει κι αλλες παλι την εκνευριζει.
    Ο υπνος της ειναι πανω απο 10 ωρες την ημερα.Μερικες φορες βεβαια..ξαγρυπναμαι λιγακι...γιατι μολις γυρισω απο την δουλεια..θα ερθει επανω μου και δεν ξεκολλαει αν δεν χορτασει χαδακια!

Υ.γ.Απορω πως και δεν ειχα βρει αυτη την σελιδα νωριτερα...ειστε τοσο καλοι ολοι σας που να πω πια...εχω εκπλαγει!

14. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ στα δικά μου τους αφήνω το ραδιόφωνο συνήθως! Μπορεί να ακουστεί λίγο χαζό αλλά δεν μου αρέσει να τους αφήνω τη τηλεόραση λόγω ακτινοβολίας..

15. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ελπιζω μονο να μην το παρακανεις! ;) 14 ωρες ειναι το μεγιστο για πουλια με ορμονες να εχουν χτυπησει κοκκινο και με ασχημη συμπεριφορα στη φαση της αναπαραγωγης! Οχι για ενα νορμαλ πουλι. 10-12 ωρες ειναι αρκετο πιστευω. :)

Εαν τα νεα παιχνιδια και το μπανιο την στρεσαρουν τοσο μην το κανεις καλυτερα. Ο σκοπος ειναι να την χαλαρωσεις απο το στρες του αποχωρισμου που μαλλον να νιωθει οταν φευγεις οχι να της δημιουργησουμε κι αλλα! ;) Με τι την κανεις μπανιο? Με ψεκαστηρι εχεις δοκιμασει?

16. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Φιλε Ανεστη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Μπανακι κανουμε μεσα απο παιχνιδι με ενα μπολ με νερο και μεσα ριχνω κατι αλατα για παπαγαλους.Σιγα σιγα της παιζω με το νερο και μετα απο λιγο ερχεται και τσαλαβουταει μονη της στην λεκανη!Το ψεκαστηρι το μαλωνει πολυ!Γενικα θελει αμεση επαφη με εμενα.

Σκεφτομαι σοβαρα να της παρω ενα ταιρι!
    Βεβαια αυτο ειναι και δυσκολο,το να βρω δηλαδη little corella.αλλα δεν μπορω να κρυψω και την ανησυχια μου!Δεν θα ηθελα να της συμβει κατι αρνητικο..απο την αλλη βεβαια θελω πολυ να ειναι ευτυχισμενη!

Τι να πω...με την βοηθεια σας παιδια πιστευω θα την βρω την ακρη!

17. rancho papagayo

rancho papagayo PB New Member

Little corella? wow

18. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Sti Rosia Corella legame ta Cockatiel :) Mperdeftika ligaki stin arxi ...

Antromaxe, exeis dokimasei na tis vasis sto parathiro gia na kitaei ekso? Vevea den tis kanei kalo pou tin afineis moni tis gia poles ores... Mipos mporeis na tin ferneis gia 8 ores stous filous i gitones eno lipeis???

Krima pli to poulaki.

19. Ανδρομαχη

Ανδρομαχη PB New Member

Καλησπερα φιλη Πωλινα!
    Στο παραθυρο κοντα την εχω...
    Δυσκολο πολυ να δεχτει καποιος ενα πουλι στο σπιτι του..δεν ειναι ολοι σαν κι εμας!Ασε που πολλοι εχουν συνηθως γατες στο σπιτι...
    Παλαιοτερα που ειχαμε κι ενα σκυλο..δεν υπηρχε προβλημα..παιζανε μαζι!
    Μα δυστυχως τον χασαμε τον σκυλο και δεν εχουμε καποιο επιδεξιο ζωακι για αυτην..οποτε απο το να κινδυνεψει..μενει μονη της η καημενουλα.
    Το χειροτερο πιστυω ειναι πως πριν δεν μεναμε μονες μας...και ειχε περισσοτερο ενδιαφερον με τις διαφορες δυναναστροφες..τωρα ειναι τοσο γιαυτην οσο και για μενα δυσκολη η προσαρμοτικοτητα στις νεες συνθηκες.Αλλα τι να κανουμε...δυστυχως ετσι ειναι η ζωη και δεν περνα απο το δικο μου χερι να το αλλαξω αυτο...

Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ!

20. StaVr0sSs

StaVr0sSs PB New Member

Γιατι δεν δοκιμαζεις να παρεις ενα μικρο φτερωτο φιλο στο little corella σου...
    Βεβαια η τιμη ειναι μεγαλη αλλα και η διαθεσιμοτητα για τετοιο ειδος στην ελλαδα σπανια...
    Ισως ομως θα μπορουσες να αγοραζες ενα αλλο μικροτερο ειδος οπως ενα κοκατιλ για να κραταει συντροφια το ενα στο αλλο οσο εσυ λειπεις...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...