Το cockatiel μου κάνει μπάνιο μόνο όταν βρέχει

Συζήτηση με θέμα Το cockatiel μου κάνει μπάνιο μόνο όταν βρέχει, που ξεκίνησε από alex1986lunatic, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Οκτ 2014.

1. Λοιπον, το κοκατιλ μου θελει να κανει μπανιο μονο οταν βρεχει εξω! Μονο τοτε απο μονος του ζηταει το μπανιο. Διαφορετικα δεν καθεται με τπτ οποια τεχνικη και να εχω δοκιμασει. Το χα ξαναδιαβασει οτι συμβαινει κατι τετοιο αλλα τετοιος συντονισμος ρε παιδι μου. Ο ηχος της βροχης ειναι που το προδιαθετει; Η υγρασια; Ξερει κανεις κατι παραπανω στο θεμα;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στην φύση τα cockatiels δεν πλατσουρίζουν στα νερά, δεν κάνουν μπάνιο. Απλά χαίρονται να βρέχονται από την βροχή.
    Έχεις προσπαθήσει να το βρέξεις με ψεκαστηράκι;
    Και λύσε μου την απορία, πως σου δείχνει και κατάλαβες ότι θέλει μπάνιο όταν βρέχει; :)

3. Εχω δοκιμασει ψεκαστηρα και δε καθεται με τπτ, εκτος απο οταν βρεχει εξω. Οταν αρχιζει να βρεχει παει στην ποτιστρα του και προσπαθει να ριξει νερο πανω του. Τοτε μονο δεχεται το ψεκαστηρα με χαρα μαλιστα!

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καθένας με τα χούγια του, θα πρέπει να παρακολουθείς ανελλειπώς τον καιρό να είσαι σ' ετοιμότητα :)

5. Χαχα! Τι πλακα που εχουν τα ατιμα!

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολλοι παπαγαλοι μπαινουν στο νερο τους με τον ηχο της ηλεκτρικης σκουπας.[​IMG] Κανε μια δοκιμη αν θελεις να το κανεις μπανιο συχνοτερα.

7. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Και να το λεει και μας να βγενουμε εξω με ομπρελες:)

8. Foudoukos

Foudoukos PB New Member

Χαχα Ανεστη μου ελυσες την απορια που μ ειχε δημιουργηθει εδω και καιρο... Ενω δεχεται να τον ψεκασω μονος του βρεχεται μονο οταν ακουει τη σκουπα ή αμα τον πηγαινω κοντα στη βρυση :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...