Το cockatiel μου δεν τρώει λαχανικά και φρούτα

Συζήτηση με θέμα Το cockatiel μου δεν τρώει λαχανικά και φρούτα, που ξεκίνησε από Σοφία_Parrots, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 1 Μαϊ 2015.

1. Σοφία_Parrots

Σοφία_Parrots PB New Member

Εχω μεγαλη εμπειρια απο ζωα και ειδικα σε παπαγαλους αλλα εχω μια ερωτηση εχω δοκιμασει τα παντα ωστε το κοκατιλ μου να φαει λαχανικα ή φρουτα αλλα ουτε που τα πλησιαζει ! Τι να κανω το πηρα απο pet shop και μαλλον γι'αυτο εχει φόβο για το άγνωστο....

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Γεια σου Σοφία καλώς ήρθες και να σου ζήσει το κοκατιλάκι σου!
    Είναι το συνηθισμένο πρόβλημα όσων έχουμε πουλιά από petshop που δεν έχουν μάθει άλλες τροφές πέραν των σπόρων.
    Πρώτα απ' όλα, ό,τι αποφασίσεις να δώσεις, θα το δίνεις και ας το πετάς άθικτο. Η λογική είναι κρίμα να το πετάξω δεν υπάρχει, αφού το προσφέρεις και άρα θα μπορούσε να το καταναλώσει. Έχεις υπομονή και επιμένεις.
    Μια παρατήρηση που έκανα στα δικά μου όταν αντιμετώπισα αυτό το θέμα, ήταν πως πλησιάζουν ευκολότερα και δοκιμάζουν ή παίζουν ίσως, τα κλαδάκια με τα μικρά φύλλα, όπως πχ η ρίγανη, ο δυόσμος, ο βασιλικός, το θυμάρι, άνηθο (τα χλωρά εννοώ), το σπανάκι, γενικά τα χόρτα όπως η αγριάδα κτλ. Ίσως τους φαίνονται πιο οικεία και φυσικά να βρίσκονται στο περιβάλλον τους από ένα κομμάτι ας πούμε μήλο ή καρότο, χοντρό και κάπως ογκώδες. Ακόμα και ψιλοκομμένα δεν τα βλέπουν σαν τροφή αφού έχουν συνηθίσει άλλη μορφή τροφής και φυσικά ούτε σαν παιχνίδι.
    Θα σου έλεγα λοιπόν να ξεκινήσεις με χορταρικά που έτσι κι αλλιώς πρέπει να είναι μεγαλύτερο ποσοστό της διατροφής του από τα φρούτα και τα λαχανικά και ελπίζω σταδιακά να τα καταφέρεις.
    Διάβασε κι αυτό άρθρο γενικά για την διατροφή των παπαγάλων, πιστεύω θα σου αρέσει Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva .
    Όταν θελήσεις, μπορείς να μας παρουσιάσεις τον φίλο σου στις Παρουσιάσεις Πουλιών κι εσύ για το καλωσόρισμά σου νέο θέμα στο ]petbirds.gr/forums/Νέο-Μέλος.5/ μια και μετέφερα το θέμα σου στην διατροφή των παπαγάλων.
    Ό,τι άλλο θελήσεις, ευχαρίστως το συζητάμε :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  3. Σοφία_Parrots

Ευχαριστώ πολύ για άλλη μια φορά, θα διαβάσω όλο το άρθρο και είμαι σίγουρη πως θα βρω και άλλες λύσεις για αυτό το θέμα. Ανακάλυψα πολλά λαθάκια που έκανε μέχρι τώρα π.χ μέχρι τώρα έξοδα τα πάντα σε όσο πιο μικρό μέγεθος κι αν μπορούσα, και βεβαίως θα τα διορθωσω από δω και στο εξής. Σας ευχαριστώ πολύ

4. maria p

Σοφία δεν χρειάζεται να ευχαριστείς και να ρωτάς ό,τι σκέφτεσαι, μια ζωή φροντίζεις :)

5. Σοφία_Parrots

Είστε πάρα πολύ καλή! :thumbsup:;)

6. maria p

Και μία :) στον ενικό θέλω να μου γράφεις!

7. Σοφία_Parrots

Εντάξει, θα προσπαθήσω :D:):)

8. dadj

dadj PB New Member

Εγω πάντος ειδα μεγάλη διαφορά όταν αρχισα να βαζω στον παπαγάλο μου ολοκληρες καυτερες ή μη πιπεριες, μεγάλα κομματια μπρόκολο (σαν δεντρακι) που το κρεμαω απο το κλουβι, κλπ. Το πουλι αρχισε να διχνει πολυ μεγαλο ενδιαφερον σε συγκριση με τα κομματακια που του διναμε πριν.

9. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Απο τοτε που διαβασα και εφαρμοσα δυστακτικα για να πω την αληθεια το κολπο πρωι πρωι αφερουμε την τροφη για καμια ωρα και τους βαζουμε χορταρικα ειδα πως ξεκινησαν να τα δοκιμαζουν και να τα τρωνε στη συνεχεια ετσι για παραδειγμα καθε Παρασκευη που τους βαζω μπροκολο εχουν παρτυ! Το ιδιο γινετε και με καροτο λαχανο κλπ

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν έρχονται για πρώτη φορά σε εαφή με νέα τροφή είναι πολύ διστακτικά...
    Δοκιμάζουν από περιέργεια ..... και συνήθως συνεχίζουν να το τρώνε ... από επιλογή.

11. Σοφία_Parrots

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, ελπίζω να βρω μια λύση :):);)

12. sarpijk

sarpijk PB New Member

Ουτε εμενα τρελενεται το κοκατιλ. Επειδη ομως εχει τη συνηθεια να ερχεται να δει αμα τρωω κατι, εμαθε να τρωει μηλο και μαλιστα του αρεσει πολυ. Μια μερα καθαριζα ενα μηλο και εβαζα τις φλουδες σε ενα πιατο. Μπηκε μεσα και αρχισε να τρωει τις φλουδες. Απο τοτε το τρωει αλλα παντα οταν με βλεπει να τρωω και εγω.

13. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

θα ελεγα ομως οχι φλουδες δωστου ενα κομματι κομενο φετα με λιγο φλουδα 'η αν θες τη γνωμη μου με καθολου φλουδα

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Ίσως αν υπάρχει κάποιο άλλο που θα τα τρώει για να δει .... ίσως αυτό επιταχύνει τις διαδικασίες.

15. Retzos

Retzos PB New Member

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, αφαιρείς την τροφή για λίγο ή αν δει κάποιο άλλο πουλί να τρώει, θα το μιμηθεί.
    Σε καναρίνι έτυχε να φοβάται οτιδήποτε λαχανικό-φρούτο που είχε μέγεθος και με ανάγκαζε να ψιλοκόβω τα πάντα.
    Αν παρατηρήσεις το κοκατιλ θα δεις αν πλησιάζει τα λαχανικά έστω χωρίς να τα τρώει ή αν αποφεύγει το τμήμα του κλουβιού.
    Αυγό τρώει?

16. Σοφία_Parrots

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ με τις συμβουλές σας με βοήθησαν να λύσω αυτό το πρόβλημα και μάλιστα πολύ εύκολα! ❤
    Μια μέρα που έτρωγα μπρόκολο το έβαλα δίπλα μου και το φοβόταν αλλά μόλις με είδε να το τρώω άρχισε να ακολουθεί το μπρόκολο και κάποια στιγμή μπήκε και μέσα στο πιάτο :D
    Σας ευχαριστώ πολύ ❤

Εμμ όχι, βασικά δεν ξέρω γιατί δεν του έχω αγοράσει αυγοτροφη (δεν βρήκα πουθενα) και δε ξέρω πως να το ετοιμάσω ή να το σερβιρω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...