Το budgie μου ξύνεται συνέχεια, μηπως εχει ψειρες;

Συζήτηση με θέμα Το budgie μου ξύνεται συνέχεια, μηπως εχει ψειρες;, που ξεκίνησε από toykaki, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Ιουν 2014.

1. toykaki

toykaki PB New Member

Καλησπερα,βλεπω συνεχεια τρωγετε πως μπορω να καταλαβω εαν ειναι ψείρες?η κατι τετοιο?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν έχει μαύρες ψείρες, το πιάνεις και το κοιτάς σχολαστικά κυρίως στον λαιμό και τις μασχάλες και θα τις δεις.
    Αν έχει κόκκινες (που το απεύχομαι και το βλέπω και δύσκολο), σκεπάζεις το βράδυ με ένα λευκό πανί το κλουβί και το πρωί θα δεις να έχεις μικρές πιτσιλιές από αίμα. Ή διπλώνεις αρκετές φορές, μια χαρτοπετσέτα νωπή και την σφηνώνεις στο κάγκελο και αν υπάρχουν το πρωί θα τις δεις μέσα στις πτυχώσεις της χαρτοπετσέτας.
    Πάντως αν περνάει πτερόρροια ίσως ξύνεται γιατί το ενοχλούν τα νέα πούπουλα που βγαίνουν.
    Να το ψεκάζεις ελαφρά με χλιαρό (όχι ζεστό) νεράκι που θα έχεις προσθέσει μερικές σταγόνες ξύδι να το βοηθήσεις .(πρωινή ώρα)

3. toykaki

toykaki PB New Member

αν κανω λαθος και δεν ειναι κατι και ψεκαζω εγω με νερο και ξυδι θα το κανω κακο??επισεις εχει τωρα μια εβδομαδα που τα ταιζω εγω,υπαρχει περιπτωση να φοβηθουν και να μην ερχονται μετα απο αυτο?

4. maria p

Τα ταίζεις εννοείς εσύ στα πλαίσια μιας προσπάθειας εκπαίδευσης, όχι ότι είναι μωρά ;
    Ναι αν δεν τους έχεις ξανακάνει ντουζάκι ενδέχεται να τρομάξουν.
    Είναι μωρά ή μεγάλα; Έχουν πτερόρροια;

5. JohnP

JohnP PB New Member

Μαρία με συμβούλεψαν απο το petshop, προληπτικά 1 φορά το μήνα τους καλοκαιρινούς μήνες να απομακρύνω τον παπαγάλο και να ψεκάσω το κλουβί με ειδικό σπρέι (στις γωνίες) δεν θα γίνει δουλειά?

6. maria p

Τι spray σου έδωσαν που πρέπει να απομακρύνεις τον παπαγάλο;
    Γενικά οι παπαγάλοι απ' όσο ξέρω δεν πιάνουν εύκολα ψείρα, ιδίως αν μιλάμε για καθαρό και φροντισμένο πουλί με την απλή λογική καθημερινή φροντίδα του.
    Προληπτικά κι εγώ μια και ποτέ δεν είδα ψείρα αλλά με τα διαβάσματα επηρεάζομαι και προσέχω, τα ψεκάζω και πάνω τους και στα κλουβιά με ελαφρύ spray pinex και απλά επειδή μου μυρίζει κι εμένα ανοίγω ρεύμα να ξεμυρίσει άμεσα το δωμάτιο.

7. JohnP

JohnP PB New Member

Ναι τον κάνω βόλτα μέσα στο σπίτι (με ότι συνεπάγεται αυτό :(), ψεκάζω γωνίες και τον αφήνω τον χώρο να αεριστεί για κανα 20λεπτο

8. maria p

Μην έχεις τόση ανησυχία με τις ψείρες, αν έχει φαίνονται στο σώμα του και επίσης δεν κολλάνε στον άνθρωπο.
    Κοίταξε το πουλί στον λαιμό και τις μασχάλες.
    Κάνε του μπανάκι όταν έχει ζέστη με νερό που θα έχεις βάλει λίγες σταγόνες ξύδι και δίνε του και σκόρδο που και που και θα το προφυλάσσεις και από κουνούπια και άλλα έντομα.

9. JohnP

JohnP PB New Member

Με το σκόρδο θα το προφυλάξω και απο την γυναίκα μου! :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...