Το budgie μου ξύνεται και δαγκώνεται

Συζήτηση με θέμα Το budgie μου ξύνεται και δαγκώνεται, που ξεκίνησε από anna2budgie, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Φεβ 2014.

1. anna2budgie

anna2budgie PB New Member

καλησπέρα , ήθελα να ρωτήσω και εγώ κατι ... το αρσενικό Budgie μου (από τι ξέρω δεν έχει χρονίσει ακόμα και το έχω στο σπίτι δυο μέρες μόνο ) παρατήρησα λοιπον ότι ξύνεται ,δαγκώνει και βγάζει κάποια πουπουλα από την κοιλίτσα του .. φαντάζομαι αν ήταν ψείρες θα είχε και το θηλυκό γιατί ήταν από την αρχή παρέα ... είναι απλά άγχος και φόβος στο νέο περιβάλλον??

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν μπορείς να το πιάσεις και να κάνεις τα πούπουλα στην άκρη οι ψείρες φαίνονται. Γενικά τα παπαγαλάκια δεν πιάνουν εύκολα ψείρες αλλά μπορεί να συμβεί και αυτό.
    Εφόσον είναι νεοφερμένο, παρακολούθησέ το μια δυο μέρες ακόμα και αν συνεχίσεις μπορείς να πάρεις ένα spry pinex και να ψεκάσεις και τα δύο, προσέχοντας να μην πάει στο πρόσωπό τους.
    pinex_spray.jpg

3. anna2budgie

θα το παρακαλουθησω να δω πωε θα πάει και βλέπουμε .. ευχαριστώ :)

4. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

τι εγινε τελικα ειχανε ψειρες?

5. anna2budgie

όχι απλά ήταν οι πρώτες μέρες που τα είχα και ήταν ακόμα στρεσαρισμένα :)

6. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

μια ερωτηση.το πηρα και γω το pinex αλλα κολησα που γραφει πως ψεκαζουμε τα κλουβια αληθευει?

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

μπορείς να ψεκάσεις και το κλουβί και τα πουλάκια

8. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

οκ:)

9. Gerasimos1

Gerasimos1 PB New Member

και το δικο μου τις πρωτες μερες ηταν φουσκωμενο και ειχε στρες αλλά με την πάροδο το ξεπέρασε να σου ζήσει το μπομπιράκι :p

10. anna2budgie

ευχαριστώ ;) και σενα τα δικά σου !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...