Το budgie μου δεν έχει διάθεση

Συζήτηση με θέμα Το budgie μου δεν έχει διάθεση, που ξεκίνησε από margi, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Μαϊ 2016.

1. margi

margi PB New Member

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με το παπαγαλακι μου. Παρατηρώ οτι τις τελευταίες μέρες (λιγοτερο απο βδομάδα) κατεβαίνει στον πάτο του κλουβιού αρκετή ώρα,πράγμα που δεν το συνήθιζε (κι οταν με βλέπει να πλησιάζω ξανανεβαίνει), ΔΕΝ "κελαηδάει" σχεδόν καθόλου και πιο πρόσφατο, κοιμάται ακόμα κ τις πρωινες-μεσημεριανές ώρες. Είναι αρσενικό, περιπου 2ετών, μόνο του στο κλουβί, με άμμο στον πάτο και χωρίς σχαράκι. Το φαγητό του το τρώει -'ισως όχι την ποσότητα που έτρωγε πριν-. Οι κουτσουλιές του δε μου φαίνονται αλλαγμένες, απ'όσο διακρίνω στην άμμο. Επιπλέον το έχω μέσα, διπλα στο τζάμι για να έχει οπτική με άλλα πουλιά (μένω σε ρετιρέ κ βοηθάει). Με στεναχωρεί παρα πολυ που το βλέπω έτσι... Αν δεν αλλάξει κάτι θα τον πάω στον κτηνίατρο αλλά ήθελα πρώτα μια γνώμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. Πρώτα από όλα καλησπέρα.:) Όπως μας το περιγράφεις το πουλί δεν είναι καλά. Το ότι δεν κελάηδα είναι σημάδι αρρώστιας και το ότι κοιμάται τα μεσημέρια δεν είναι κάτι, γιατί και εμένα μου το κάνουν κάποιες φορές. Να βάλεις σχάρα και βάλε μια κόλλα Α4 στον πάτο και μόλις κουτσουλίσει κάποιες φορές βγάλε τη και φωτογράφησε της κουτσουλιές.
    Ελπίζω να γίνει καλά σύντομα:):D

3. margi

margi PB New Member

οκ.θα το κάνω. σ'ευχαριστω πολύ

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Να τονίσω κάτι.. Να κοιμούνται μεσημέρι είναι λογικό (και αυτά χρειάζονται μεσημεριανή ξεκούραση κάπου κάπου) αλλά
    το πρωί και το απόγευμα για τα πουλιά είναι οι ώρες που είναι πιο ενεργά και αναζητούν τροφή. Αν κοιμάται πρωί και απόγευμα τότε είναι άκρως ανησυχητικό.

Κατά τη γνώμη μου μην περιμένεις και πολλές μέρες. Τα πουλάκια μας δείχνουν τα συμπτώματα της όποιας ασθένειας προς το τέλος.. ακόμα και οι ώρες που περνούν είναι πολύτιμες. Γι αυτό μην περιμένεις, βρες έναν πτηνίατρο απ την λίστα: https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ και πήγαινε το να το δει άμεσα. Θεωρώ πως όσο νωρίτερα το πας τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει γρήγορα καλά και να τον έχεις παρέα για πολλά χρόνια ακόμα. Απ το μήνυμα σου καταλαβαίνω πως το αγαπάς το φροντίζεις πολύ και δε θα ήθελες να σου πάθει κάτι κακό. :)

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)Είμαι της άποψης να το δει γιατρός τώρα και να μην περιμένεις(έρχεται και Σ/Κ)...τα πουλιά κρύβουν την ασθένεια τους και όταν έχουν φανερά συμπτώματα μπορεί να είναι ήδη αργά.

6. margi

margi PB New Member

Τόνισα τον ύπνο τις άλλες στιγμές της μέρας γιατί δε μου το συνήθιζε καθόλου...κοιμόταν μια και καλή το βράδυ.ειναι πολύ φωτεινό το δωμάτιο που τον έχω κ έμενε ξύπνιος και δραστήριος όλη μέρα... θα τον πάω άμεσα. ευχαριστώ πολύ πολύ

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εύχομαι όλα να πάνε καλά, περαστικά!!

8. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Μη χάνεις χρόνο. Μη ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για την εξέλιξη. Περαστικά του.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Σωστή απόφαση! :thumbsup: Αν θες να μας πεις που περίπου μένεις να σε βοηθήσουμε με τους πτηνιάτρους μην διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε!! Περαστικά σας είμαι σίγουρη πως το budgie γρήγορα θα γίνει.... περδίκι!!!! :D

10. margi

margi PB New Member

μένω θεσσαλονίκη. αρχικά περιμένω μια απαντηση απο γνωστη για το κτηνιατρειο του ΑΠΘ (αν δηλαδη δεχεται εκτος ωραριου-επειγοντα) κι επισης βρηκα μια κλινικη 24ωρη στην καλαμαρια, η οποια ομως δεν σηκωνει τα τηλεφωνα...αν εχετε κατι υποψιν, θα το εκτιμουσα...και παλι ευχαριστω :)

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στον κατάλογο κοίταξες μήπως υπάρχει κάποιος; Περαστικά!

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Πιστεύω πως δεν θα γνωρίζουν από πουλιά, μη δώσεις τζάμπα τα χρήματα σου. Θα πρέπει να το δει γιατρός που γνωρίζει, έστω από Δευτέρα....

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Πάρε πρώτα τηλ να ρωτήσεις αν ξέρουν απο πουλιά! Μην το στρεσάρεις με τις μετακινήσεις τσάμπα!

14. margi

margi PB New Member

Καλημέρα και πάλι παιδιά. Τελικά το πήγα χθες το παπαγαλάκι σ'ενα κτηνίατρο που βρήκα απο σας, ο οποίος εχει pet shop στην Αρχαιολ. Μουσείου. Ήταν ευγενέστατος κι εξυπηρετικός. Κατέληξε στο οτι εχει καποια θεματάκια με το πεπτικο και το αναπνευστικο σύστημα, τα οποία ξεκινουν απ'τη διατροφή. Είχε και διαρροια το καημένο κι ετσι μου συστησε αντιβιωση για λιγες μερες και μετα βιταμινες και περισσοτερη ποικιλία στις τροφες. Βρεθηκα και μπροστα σε μια εκπληξη, καθως από Σήφης το παπαγαλάκι αποδείχθηκε... Ιωσηφίνα!! Ευτυχως δν ήταν κάτι σοβαρό κι ελπίζω σύντομα να επανελθει με μπολικη ενεργεια...!Σας ευχαριστω πολύ και πάλι!

15. maria p

Μπράβο, περαστικά του!!!
    Θα ήθελες να μας πεις τα σκευάσματα που σου έδωσε, την διάρκεια και τις δοσολογίες;
    Επίσης μια και τελικά είναι θηλυκό σου είπε αν υπάρχει περίπτωση να ετοιμάζει τίποτα αυγά; Σουπιοκόκκαλο του έχεις στο κλουβί;

16. margi

margi PB New Member

να'μαι πάλι εδώ! με χαρά άκουσα και πάλι την Ιωσηφίνα μου να τσιροκοπάει,αν και θέλει λιγο ακομα για να γειανει πληρως...! (το γεγονός οτι συνεχιζει και κατεβαινει στον πάτο-ευτυχώς οχι για πολύ- δεν μπορω να το ξεπεράσω πάντως!) Σχετικά με τα σκευάσματα, μου έδωσε μια αντιβίωση 5ημερών, την aviomycine από tafarm (την οποία διαλύω στο νεράκι της-5σταγόνες τη μερα )και μετά απ'αυτη θα παίρνουμε βιταμίνες (fiory, extra vigor), και πάλι διαλύμενες στο νερό αλλά οχι συστηματικά, περιπου 4-5μερες το μήνα. επίσης θα ενισχυσω τη διατροφη της με αυγοτροφη. σουπιοκοκαλο της ειχα στο παρελθον, επειτα αμελησα αλλά μαλλον θα ξαναπάρω. η ερωτηση για το αυγο πολυ ευστοχη! μου ειπε οτι ειναι πολυ πιθανο να ετοιμαζει ηδη αυγουλακι,αλλα δεν ειναι σιγουρος ακομα κ θελει να την ξαναδει. Να τονισω και παλι οτι ο συγκεκριμενος κυριος ηταν πολυ φιλικος με αγαπη και ενδιαφερον για τα ζωα κι αυτο που κανει. Αυτα για την ωρα!

17. maria p

Ιδίως που είναι θηλυκό οπωσδήποτε!!!
    Μπράβο ωραίες εξελίξεις, να είστε καλά και να περνάτε όμορφα!
    Και δεν πάμε πουθενά χωρίς τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων ε; :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...