Το budgie μου αρρωστησε, μαλλον με γριπη

Συζήτηση με θέμα Το budgie μου αρρωστησε, μαλλον με γριπη, που ξεκίνησε από angel16, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 2 Αυγ 2015.

1. angel16

angel16 PB New Member

Ο μικρουλης μου αρρωστησε μαλλον με γριπη φταρνιζετε συνεχεια εχει φουσκωσει και του πεφτουν πουπουλα εχει χασει πολλα μπροστα στην μυτη γενικα εχει κακη εικονα μου φαινεταιπως θα τον χασω τι να κανω :'( ??

2. George98

George98 PB Active Member

πήγαινέ των σε έναν κτηνίατρο νομίζω πως είναι η καλύτερη λύση γιατί θα το δει απο κοντά και θα σου δώσει την σωστή θεραπεία

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Είναι δύσκολο να κάνουμε διάγνωση μέσω υπολογιστή κι όλοι εδώ δεν είμαστε αρμόδιοι για να προτείνουμε φάρμακα για θεραπεία. Κάνε όπως σου λέει ο Γιώργος κι αύριο πρωί πρωί πήγαινε το σε γιατρό.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πού βρίσκεται το πουλάκι, μέσα ή έξω; Είναι μόνο του ή μαζί με άλλο πουλί;

5. angel16

angel16 PB New Member

Ηταν εξω αλλα λογο ζεστης τα μετακινησα μεσα αλλα κακως γτ κρυωσε απο το air condition ειναι μαζι με το γερικο μου παπαγαλακι και θα τα χωρισω γτ φοβαμαι μηβ κολληδει και το αλλο ρωτησα για πτηνιαττο αλλα στην επαρχια δυσκολο :(

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποιες φαρμακευτικές εταιρείες έχουν τα καταστήματα στην περιοχή σου;

7. Maria01

Maria01 PB New Member

Δεν είναι απαραίτητο πτηνιατρο.. οι περισσοτεροι κτηνιατροι έχουν γνώσεις σε πτηνα .. κράτησε το σε ζεστό μέρος χώρισε το από το άλλο και το γρηγορότερο δυνατόν σε κτηνιατρο

8. Φοίβος

Διαφωνώ. Οι περισσοτεροι κτηνιατροι ΔΕΝ έχουν ιδιαίτερες γνώσεις σχετικά με τα πτηνα και λένε κάτι απλά για να πουν και να μην εκτεθούν. Πολλοί σου πασάρουν κι ένα άσχετο σκεύασμα ή μια ευρέως φάσματος αντιβίωση κι ό,τι ήθελε προκύψει.

Δεν μας είπες όμως, πως είναι σήμερα?

9. Maria01

Maria01 PB New Member

Κύριε Φοίβο αυτό πιστεύω εχει να κάνει με την εμπειρία του καθενός! Αλλά προκειμένου να μην το πάει πουθενά καλύτερα εκεί που έχει τη δυνατοτητα

10. Φοίβος

Συμφωνώ κυρία Μαρία. :thumbsup:

11. angel16

angel16 PB New Member

Παιδια το πουλακα αναρωσε πληρως ειχε κρυωσει απο το air condition μολις το εβγαλα εξω στην ζεστη το επομενο πρωι κελαηδουσε και επεζε με το ταιρι του του εδωσα βιταμινες και λιγο ασπιρινη καθως κανενας γιατρος δεν ειχε ιδεα απο πουλια παλι καλα τελος καλο ολα καλα :)

12. theodr

theodr PB Member

Αν θες μπορεις να μου εξηγησεις "" του εδωσα λιγο ασπιρινη "" ? Δεν το εχω ακουσει ξανα.

13. angel16

angel16 PB New Member

Κανονικη ασπιρινη στο νερο σε σκονη πολυ μικρη ποσοτητα ομως και τωρα εχει αναρρωσει πληρως !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...