Το budgie μου έκανε 1 αυγό αλλά δεν το φροντίζει καθόλου

Συζήτηση με θέμα Το budgie μου έκανε 1 αυγό αλλά δεν το φροντίζει καθόλου, που ξεκίνησε από Dinita, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Μαϊ 2009.

1. Dinita

Dinita PB New Member

Καλημέρα παιδιά! Η θηλυκιά μου Μπέτυ έκανε ένα αυγό αλλά δεν το φροντίζει καθόλου, ούτε βάζει κλαδάκια ή χαρτιά στην φωλιά. Τους έχω μία ξύλινη κλειστή φωλιά, αλλά σπάνια μπαίνει μέσα είτε η Μπέτυ είτε ο Φελίπε, ο πατέρας. Εν τω μεταξύ, η Μπέτυ δείχνει να είναι πρησμένη η κοιλιά της, μήπως έχει σφηνώσει κανένα αυγό; κατά τα άλλα είναι απόλυτα φυσιολογική η συμπεριφορά της και δείχνει υγιέστατη. Οσο για τα Lovebirds, τίποτα ακόμα, δεν έσκασαν οι νεοσσοί αν και πάει μήνας από το πρώτο αυγό. για να δούμε...

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ντίνα μου οπως ακριβως τα περιγραφεις έκανε και η δική μου παπαγαλινα. Δεν χρησιμοποιησε κανενα υλικό. Μονο λιγα πουπουλα μαζευε αλλα τελικα τα πεταξε εξω την φωλιά. Τελικα αποκτησαμε ενα πανασχημο μωρο. Ειναι πολυ υπερπροστατευτική με το μωρό και οταν καποιος πλησιαζει κανει σαν σειρήνα...:DΟλο αυτο το διαστημα το βατεμα συνεχιζόταν κανονικά και η κοιλιτσα της ειναι ακομα πρισμένη .Υποψιαζομαι πως θα προχωρησει σε επόμενη γεννα. Επισης απο το πολύ καθησιο στην φωλιά η κοιλια της μοιαζει αδεια απο φτερά.
    Εκεινο που διαπιστωσα είναι οτι χρειάζονται ενισχυση με ασβέστιο για την ομαλή διεξαγωγή της ολης διαδικασίας και αυγο για να ταιστούν οι νεοσσοι!

3. Dinita

Dinita PB New Member

Κατάλαβα, Τζωρτζίνα. να μην χάνω τις ελπίδες μου λοιπόν! μία ερώτηση ακόμα, όταν λες βάτεμα, τι εννοείς; ασβέστιο θα βρω στο πετ σοπ, έτσι; μόνο του το πουλάνε ή μαζί με άλλες βιταμίνες, σε μορφή συμπληρώματος; Ο πτηνίατρος μου συνέστησε να τους βάζω κάθε μέρα στο νερό ένα μλ. υγρής βιταμίνης Vidaylin, την πουλάνε στα φαρμακεία και τη δίνουν οι παιδίατροι στα παιδάκια. Περιέχει πολλές βιταμίνες και χρήσιμες ουσίες.

4. Georgina

Βάτεμα είναι η ερωτική συνεύρεση των πουλιών για την απόκτηση απογόνων!:D;))

Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς σκευασματα που προορίζονται ειδικά για πουλιά. Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικές πολυβιταμίνες οπως η Multi-vit for birds αλλά και σκευάσματα ασβεστιου σε υγρή μορφη ( σε σταγόνες) όπως η Tabernil ή σε μορφη σκόνης που διαλύεται στο νερό της ποτίστρας οπως η Calci-lux (Orlux)

5. Dinita

Dinita PB New Member

Ωραία, Τζωρτζίνα, πάω να προμηθευτώ τη βιταμίνη C, ήδη τύπωσα το σχετικό άρθρο που παρέθεσες. Επίσης μου φάνηκε πολύ χρήσιμο ένα που βρήκα εκεί μέσα, που λέγεται "Φύτρα, πώς φτιάχνουμε βλαστωμένους σπόρους για τα πουλιά μας" είναι χρονοβόρο κάπως, αλλά φαντάζει πολύ πιο υγιεινό για την υγεία των παπαγάλων.

6. Georgina

Ντίνα μου τα λινκ που σου εβαλα αναφέρονται σε ασβέστιο και πολυβιταμίνες και οχι μονο για βιταμίνη C!

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εχε τους στο κλουβακι σε μονιμη βαση ενα σουπιοκοκαλο και γκριτ.(τριμμενα οστρακα--ετσι θα το ζητησεις απο το πετ)

8. Dinita

Dinita PB New Member

Τζωρτζίνα και Φώτη, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας, να είστε καλά.:)
    Σήμερα είμαι πολύ στενοχωρημένη, :(γιατί τα Budgies... έγιναν κανίβαλοι! Μέχρι χθες είχαν κάνει δύο αυγά, αν και δεν τα κλωσούσε φανατικά η Μπέτυ, όπως σας είχα πει σε άλλα μηνύματα. Σήμερα ανακάλυψα ότι το ένα αυγό δεν υπήρχε πουθενά μέσα στην κλειστού τύπου ξύλινη φωλιά, και το άλλο ήταν σπασμένο και είχε χυθεί το περιεχόμενό του στον πάτο της φωλιάς. Μετά από λίγο έλεγξα ξανά την φωλιά και οι παπαγάλοι είχαν φάει ακόμα και το τσόφλι του αυγού και ο πάτος του κλουβιού ήταν ολοκάθαρος, λες και είχαν σφουγγαρίσει. τι συνέβη άραγε; φαγητό και νερό είχαν άφθονο, αποκλείεται να το έκαναν από πείνα ή δίψα. ούτε άλλο ζώο έφαγε τα αυγά. Βέβαια, μέσα στο κλουβί μαζί με το ζευγάρι, είναι και ένα αρσενικό παπαγαλάκι, το οποίο όμως δεν το αφήνουν να μπει στην φωλιά. μήπως έκανε αυτός τη ζημιά; πάλι θα σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

9. anatoly

anatoly PB Member

Κακως ειχες κ 3 πουλακι μεσα στο κλουβι!

Ακομη κ αν δεν εφταιγε αμεσα αυτο για τα αυγα ισως να εφταιγε εμμεσα! Εννοω οτι το ζευγαρι πρεπει να εχει ησυχια κ ηρεμια κ η παρουσια ενος 3 πουλιου το πιο πιθανον ειναι να τα στρεσαρει!
    Μπορει να μη νοιωθουν κ ασφαλεια!
    Επισης ισως να φταιει κ η ελλειψη ασβεστιου!

10. Dinita

Dinita PB New Member

Ανατολή, έχεις δίκιο... το λέει και η λαϊκή παροιμία, "στους δυο τρίτος δεν χωρά"... την πάτησα ως ξανθιά, για τα καλά. βάλε και την πιθανή έλλειψη ασβεστίου...Απλά λυπόμουν τον τρίτο. Στο άλλο κλουβί έχω Lovebirds, πάλι τρία κι εκεί, γιατί πέθαναν τελευταία τα τέταρτα μέλη του κάθε κλουβιού... να απομακρύνω και το τρίτο Lovebird, έτσι;

11. anatoly

anatoly PB Member

Αν εχεις κ στα λαβ φωλια σιγουρα να το βγαλεις, αν οχι κ συμβιωνουν καλα χωρις τσακωμους, παρατηρησε τα κ δες!

Στα Budgie θα την αφησεις τη φωλια;

12. anatoly

anatoly PB Member

Αν θελεις να εχεις ζευγαρια πρεπει να ειναι μονα τους

Αλλιως τα παπαγαλακια μπορουν να ειναι πολλα μαζι σε αναλογο κλουβι φυσικα! Για τα λαβ δεν ξερω σιγουρα να σου πω

13. Georgina

Ντίνα μου πολύ λυπάμαι για το περιστατικό...:(
    Ειχες κανει σωστή διατροφική προετοιμασία? Ειχες χορηγήσει αρκετό ασβέστιο? Ειχαν συνευρεθεί τα πουλιά αρκετές φορές;

Δεν ξέρω τι ισχύει περι κανιβαλισμού, αλλά οταν τα πουλιά τρώνε τα τσοφλια απο τα αυγά τους μάλλον έχουν ανάγκη απο ασβέστιο.
    Ακριβώς τα ιδια είχαμε παθει και εμέις με τα ΄δικά μας και νομιζω πως η εμπειρία μου ισως σε βοηθήσει.
    Να αναφέρω οτι και εγω είχα 3 παπαγαλάκια μεσα στο κλουβι ( 2 αρσενικά , ενα θηλυκο). Ομως το 3 παπαγαλάκι ήταν ενα παρα πολύ ηρεμο πουλι, που ουδέποτε ενόχλησε το ζευγάρι, αλλά αντίθετα τάιζε και τη θυληκιά όταν ο πατέρας κουραζόταν. Αυτο βέβαια ισχύει μόνο για το δικό μου παπαγαλάκι που γνωρίζω την προσωπικότητά του.

Η θυλκια από καιρό είχε κατασπαράξει όλο το σουπιοκόκαλο και έτρωγε μετα μανίας αυγό. Δεν είχα δώσει άλλο συμπλήρωμα ασβεστίου πιστευοντας οτι έφτανε το σουπιοκόκαλο.
    Μετα απο αρκετές μερες και συνεχη βατέματα ηρθε το πρωτο αυγό.Την 3 μερά δεν βρήκα αυγό, αλλα ένα πράγμα με πολύ μαλακό τσόλφι στον πατο τους κλουβιού. Θορυβηθηκα και με την βοήθεια ενός καλου φιλου τους εφτιαξα μια συνταγη μεχρη να βρω ασβεστιο γιατι μεσολαβουσε σαββατοκύριακο. Μετα 2 μερες κανενα αυγό. Μετα απο δυο μερες ενα σπασμενο μεσα στην φωλιά.Εντωμεταξυ πηρα και ασβεστιο και το χορηγησα. Το βατεμα συνεχιζόταν με θρησκευική ευλάβεια:p:D
    Μετα 2 μερες άλλο αυγό και τέλος. Μετα απο ωοσκόπηση διαπίστωσα οτι το πρωτο αυγό ήταν ασπορο και το αφαιρεσα.
    Οι μερες κυλησαν και ειχα αρχισει να απογοητευομαι ...Καπου εχασα και τον λογαριασμό με το μετρημα των ημερών... Ωσπου ενα μεσημερι που ανοιξα την φωλιά με σκοπο να αφιαρεσω το αυγό, είδα ενα πλασματακι και φανταζεστε την εκπλήξη μου!

Ολα αυτα τα αναφέρω γιατι πιστευω οτι όλα τα αυγά ήταν άσπορα ή δεν είχαν το κανονικό ασβέστιο που χρειάζονταν και για αυτο έσπαγαν τα αυγα και τα έτρωγαν...Μην απελπίζεσαι ..κανε την προετοιμασία και άστα να ξαναπροσπαθήσουν

14. Dinita

Dinita PB New Member

Τζωρτζίνα μου, έχεις δίκιο. Αν και τα τρίτα παπαγαλάκια είναι πολύ ήρεμα, θα τα βγάλω τελικά, ευτυχώς έχω δύο κλουβιά ακόμα άδεια, που χρησιμοποιώ σαν κλουβιά-αναρρωτήρια ή σαν μονάδα εντατικής θεραπείας... Είχα οργανωθεί καλά, έδωσα βιταμίνες αλλά για ασβέστιο δεν το φρόντισα αρκετά, θεώρησα ότι ήταν καλυμμένα με το βιταμινούχο σκεύασμα που έβαζα στο νερό τους. Τους έβαζα και σφιχτό αυγό αλλά δεν του έδιναν σημασία.
    Τέλος πάντων, αύριο έχουμε μετακόμιση και επίσκεψη στο πετ σοπ για να αγοράσω τα σκευάσματα που μου είπες, μήπως και γίνει κανένα θαύμα τελικά...
    Από ό,τι λένε η Ανατολή κι ο Φώτης, έφταιξε η έλλειψη ασβεστίου. κοίτα να δεις...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...