Το budgerigar μου το 'σκασε

Συζήτηση με θέμα Το budgerigar μου το 'σκασε, που ξεκίνησε από lost_beauty, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 30 Ιουλ 2008.

1. lost_beauty

lost_beauty PB New Member

Πήρα πριν 2 μέρες ένα πολύ αγαπημένο ζευγάρι μπάντζι και μου 'δωσαν μια εξωτερική μπανιέρα απ'όπου το αρσενικό σήμερα το έσκασε.:(Είναι πάνω στο δέντρο απέναντι απ'το σπίτι μου εδω και 8 ώρες πάνω σ'ένα κλαδί κ δεν κουνιέται από κει.Χτυπήσαμε τα κλαδιά κ δεν κουνιέται απ'το δέντρο.Είναι 1,5 χρόνου κ έχει ζευγαρώσει μια φορά κ αποκτήσει νεοσσούς.Τώρα τον φωνάζει η θηλυκιά,απαντάει αυτός,αλλά δεν κουνιέται από κει.Μπορώ να κάνω τπτ;'Η να πάρω άλλο αρσενικό;Αν πάρω άλλο κ δεν τον θέλει η θηλυκιά κ τον τσιμπάει;:confused:

2. vaylane

vaylane PB New Member

Πήγαινε αγόρασε μια καπάτσα και βάλτην κάτω απο το δέντρο με λίγη τροφή. Κάποια στιγμή θα πεινάσει και θα κατέβει που θα πάει. :)

3. lost_beauty

τι είναι η καπάτσα;

4. vaylane

vaylane PB New Member

Μικρό ξύλινο κλουβάκι/παγίδα. Έχει ενα ξυλαράκι στον πάτο, το οποίο όταν πατάει το πουλάκι πάνω κλείνει η οροφή κατευθείαν. Λογικά σε κάποιο pet shop θα βρείς. Φρόντισε να είναι με σπάγγο και όχι με ελατήριο για να μην τραυματίσεις το πουλάκι.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Παρε το λαστιχο και βρεξτο πολυ! Δεν θα μπορει να φυγει... Μη βαλεις ολη την πιεση στο νερο και το χτυπησεις... ;) Απλα κανε το οσο πιο μουσκεμα μπορεις και γρηγορα πριν προλαβει να φυγει. Θα προσγειωθει κατω και μετα το πιανεις η αν βραχει πολυ και παρολα αυτα δεν κατεβει τοτε ας ανεβει καποιος...:D

6. vaylane

vaylane PB New Member

Αυτό που σου λέει ο Φοιβος είναι ακόμα ποιο δραστικό! :D

7. 8520

8520 PB New Member

ριξε πανω του νερο με το λαστιχο. με πιεση. δεν θα μπορεσει να πεταξει και θα πεσει.

8. lost_beauty

το πρόβλημα είναι ότι το δέντρο είναι σε άλλο ξένο σπίτι και δεν έχουμε πρόσβαση σε αυτό.

9. Φοίβος

Δεν μπορεις να του ζητησεις να πας διπλα να παρεις το πουλακι? Τι θα σου πει οχι? Αν λειπουνε μαλλον πρεπει να μπεις στον κηπο αλλα να του το πεις οταν τον δεις... :D Ξερω πως δεν ειναι σωστο να μπεις σε ξενο ιδιοκτητο χωρο αλλα στην αυλη θα μπεις μονο και για να παρεις κατι δικο σου... Αν σου επεφτε ενα ρουχο τι θα σου ελεγε οχι? Εκτος πια και αν ειναι τοσο περιεργος αυτος...

10. lost_beauty

είναι ένα πανύψηλο δέντρο και αυτό βρίσκεται στο ψηλότερο κλαδί!δεν νομίζω να μένει κάποιος εκεί...

11. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Του έριξες νερό όπως σου είπαν τα παιδιά; Δεν μπορεί κάποιος τρόπος θα υπάρχει...Αν του πας κάτω απο το δέντρο τη θηλυκιά, με το κλουβάκι της; Μήπως την ακούσει και κατέβει λίγο πιο χαμηλά...

12. lost_beauty

ok πάω να προσπαθήσω...

13. Φοίβος

Εγω δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω ;; αν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απλα αφησε και το κλουβι με το θηλυκο εξω εκει που το εχεις για να τη βλεπει και ας ελπισουμε οταν πεινασει αρκετα θα κανει αυτος την πρωτη κινηση.. και μην ξαναβαλεις αυτο το μπανιο... ;)

14. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

τελικα τι εγινε?το πιασες?

15. lost_beauty

Όλη μέρα σήμερα το κυνηγάω.Κατά το σούρουπο έψαχνε τη θηλυκιά,τη φώναζε,τον φώναζε κι αυτή,και ξαφνικά πέταξε απ'το δέντρο κ χάθηκε.Η θηλυκιά μαράζωσε απ'τη στενοχώρια.Τι λέτε να της πάρω αύριο έναν άλλο που να του μοιάζει;Θα ζευγαρώσουν ή θα είναι στα μαχαίρια;Ή να την πάω πίσω στο πετ σοπ να τη βάλουν μαζί με τα φιλαράκια της και να πάρω ένα άλλο ζευγάρι;

16. Parrotsmile

Parrotsmile PB Member

Πάρε τηλέφωνο την πυροσβεστική να έρθουν με καλάθι ανυψωτικό η το Δήμο με το σχετικό όχημα.

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

μαλλον θα πρεπει να της παρεις αλλο αλλα να τα βαλεις σε ξεχωριστα κλουβακια να γνωριστουν πρωτα!

18. lost_beauty

Για πόσο καιρό σε διαφορετικά κλουβιά;

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

πρωτα θα πρεπει να το βαλεις σε καραντινα!για 2-3 βδομαδες!μετα μπορεις να τα βαλεις κοντα κοντα για καμια βδομαδα να βλεπονται και ενωσε τα!

20. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Εγω λέω να την κρατήσεις και να της πάρεις ένα άλλο παπαγαλάκι αρσενικό. Γιατί να την πας πίσω. Θα γνωριστεί με τον καινούργιο αρσενικό και όλα θα πάνε μια χαρά:).

Μοιραστείτε

Φόρτωση...