Το σπανιότερο και πολύ περίεργο υβρίδιο!

Συζήτηση με θέμα Το σπανιότερο και πολύ περίεργο υβρίδιο!, που ξεκίνησε από Καναρίνι4ever, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 6 Ιαν 2014.

1. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Κι όμως! Αυτός ο εκτροφέας έχει καταφέρει να δημιουργήσει τα σπάνια ΣΠΟΥΡΓΙΤΟΚΑΝΑΡΑ! Ναι, σπουργιτοκάναρα! Το βίντεο τα αποκαλύπτει όλα!

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ουάου! Δηλαδή τα πιστεύουν και εκτός Αλγερίας αυτά.

3. Καναρίνι4ever

Μάλιστα κ.Σταύρο! Κι εγώ όταν πρωτοείδα το βίντεο δεν το πίστευα! Μα, σπουργιτοκάναρα! Δεν έχει ξανακουστεί! Κατά τη γνώμη δεν είναι και το καλύτερο υβρίδιο που μπορεί να παράγει κάποιος, διότι ο λόγος είναι το αρσενικό σπουργίτι. Τα σπουργίτια δεν έχουν ούτε ελκυστικό χρωματισμό και η φωνή τους κάθε άλλο πάρα μελωδική μπορεί να χαρακτηριστεί!

4. Stavros

Άσε που δεν ζευγαρώνουν καν με καναρίνια εκτός Αλγερίας. Είναι κι αυτό.

5. Καναρίνι4ever

Μα το πήρε κιόλας και το έβαλε σε κλουβί! Έχω ακούσει οτι τα σπουργίτια πεθαίνουν στο κλουβί!

6. Stavros

Αμβρόσιε, τα σπουργίτια είναι αδύνατο να ζευγαρώσουν με καναρίνια. :)

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Που το βρηκες βρε αθεοφοβε αυτο το βιντεο?? Εντυπωσιακο! Εμενα μ αρεσουν τα σπουργιτακια! Και οταν κελαιδουν! Ειναι τοσο γλυκα! Μηπως το σπουργιτι αυτο το πηρε απο καμμια φωλια οταν ηταν μωρο και το μεγαλωσε και αυτο ως ημερο και εξημερωμενο ζευαρωσε με την καναρα?? Πιστευεις Σταυρο αυτο θα μπορουσε να γινει? Παντως και τα σπουργιτοκαναρα μ αρεσαν! πολυ ομορφα! :)

8. diager

diager PB New Member

Ο ίδιος ο murad πάντως έχει ανεβάσει και ένα βίντεο από ζευγάρι αρσενικό σπουργίτι και θηλυκό καναρίνι,το οποίο καναρίνι κλωσάει τους νεοσσούς.

9. Stavros

Όχι.

10. kostantakis

kostantakis PB Member

αν ξαναδούμε το βίντεο, προσέξτε ότι δεν δείχνει το πουλάκι ζωντανό και το δείχνει μόνο σε φωτογραφίες !

η περίπτωση του σπουργιτοκάναρου είναι άλλη μια ''αμαρτωλή ιστορία'' όπως και το σπινοκάναρο που δεν υπάρχει ούτε ένα παγκοσμίως για τον λόγο του ότι το σπέρμα του σπίνου αποβάλλεται από το αναπαραγωγικό σύστημα της κανάρας και δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ στης σάλπιγγες για γονιμοποίηση !
    για το σπουργιτοκαναρο έχει καταγραφεί ότι είχε βγάλει κάποιος αρκετά παλιά αλλά κατά έναν ''περίεργο'' τρόπο "ΚΑΙ ΕΚΕΊ" δεν υπάρχουν αποδείξεις.....

11. panos70

panos70 PB New Member

κι εμενα δεν μου φαινεται και πολλυ πραγματικο

12. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

τι να πω δεν ξερω

13. Καναρίνι4ever

Όχι! Το σπουργιτάκι το έπιασε ο εκτροφέας, έτσι όπως δείχνει ενήλικο. Και αν παρατηρήσετε την τελευταία εικόνα του βίντεο, ο εκτροφέας κρατάει στα χέρια του ένα pied σπουργιτοκάναρο. Άρα, έβγαλε όντως σπουργιτοκάναρα!

14. Καναρίνι4ever

Αλίκη μου, γενικά εγώ παρακολουθώ κάθε μέρα βίντεο με αναπαραγωγή οικόσιτων πουλιών, από πείσμα! Τι εννοώ; 'Εχω δοκιμάσει τρεις φορές με ένα ζευγάρι πράσινα καναρίνια και για ποίκιλους λόγους τα αυγά ήταν άσπορα! Έτσι διαβάζω συνέχεια άρθρα για αναπαραγωγή καναρινιών και παρακολουθώ βίντεο, ώστε φέτος να καταφέρω να βγάλω μικρά!

15. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Γνωριζω δικο μας εκτροφεα που αναπαραγει επιτυχως σπουργίτια μεταλλαγμένα. Θα τον ρωτησω για την πιθανοτητα σπουργιτοκαναρου και θα το μαθουμε.

16. Καναρίνι4ever

Α,έξοχα! Άμα είναι ρώτα τον και πες μας σύντομα! Περιμένουμε να μας λυθεί κι η απορία!

17. Καναρίνι4ever

Γιωργο, μηπως ρωτησες τον φιλο αν υπαρχει πιθανοτητα να παραχθει σπουργιτοκαναρο; Περιμενουμε απαντησεις σου!

18. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Δεν το εχει προσπαθησει μου ειπε.

19. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καταλαβαίνω την προσπάθεια δημιουργίας υβριδίων αν θέλουμε να δημιουργήσουμε καλά δείγματα εμφάνισης ή φωνής . Υπάρχουν άλλοι λόγοι για τέτοιες προσπάθειες όταν βλέπω πχ τα σπουργίτια; Που αποσκοπεί κάτι τέτοιο;

20. kostantakis

kostantakis PB Member

Και εγώ πάντως είμαι κατά των υβριδίων, παρόλο που μου "έκατσε" και έβγαλα πρόπερσι και πέρσι φλωροκάναρα ! Θα μπορούσα π.χ. να βάλω Καρδερίνα με καναρίνι για καρδερινοκάναρο. Δεν με συγκινεί όμως ι ιδέα του μούλου.... όσο το αρχέγονο πουλί, οπότε δεν το επιχειρώ καν !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...