Το πρωτο μου μωρο ζεμπρακι

Συζήτηση με θέμα Το πρωτο μου μωρο ζεμπρακι, που ξεκίνησε από ΝΑΤΑΣΑ ΧΑΛΚΙΔΑ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 29 Μαϊ 2008.

1. Παιδια ειμαι τοσο χαρουμενη εγω και τα παιδια μου, σημερα μετα απο μια ατυχη γεννα τριων αυγων και μετα απο τις συμβουλες των παιδιων στο φορουμ και ειδικα του Βασιλη (ευχαριστω φιλε! εισαι σουπερ!) σημερα βγηκε το πρωτο πουλακι απο τα πεντε αυγα που εχει κανει συνολικα. ειναι πραγματικα πανεμορφο και τοσο μικροσκοπικο! εχουμε παθει πλακα! πραγματικα αν δεν εκανα οτι μου ειπε ο Βασιλης και οι αλλοι με την αλλαγη της φωλιας και τι λαθη εκανα για να μη τα ξακανακω δεν προκειτε να εβλεπα πουλακια ουτε σε 10 χρονια.. ευχαριστω ολους...ειστε οι καλυτεροι...( σαν οσκαρ ακουγεται) χα χα!

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

να σου ζησει με το καλο και στο κλαρι.

3. Kostas21

Kostas21 PB Member

Να το χαιρεσαι.

4. annouk313

annouk313 PB New Member

Νατασσα μου να τα χαιρεσαι κ περιμενουμε φωτο οποτε ειναι ετοιμα!

5. ΑΝΔΡΕΑΣ

ΑΝΔΡΕΑΣ PB New Member

να σου ζησει

6. Pigaki

Pigaki PB New Member

Να το χαιρεσαι! Μπραβο!

7. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Να τα χαίρεσαι Νατάσα. Πάντα τέτοια.

8. scarface

scarface PB New Member

Μπραβο Νατασσα, να σου ζησει!

9. gpontikakos

gpontikakos PB New Member

Νατάσα να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι!:)
    Με το καλό να τα δεις να μεγαλώνουν! Είναι απίστευτο το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν πόσο αλλάζουν μέρα με τη μέρα!:D

Μιας και το έθιξες, να πω κι εγώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Βασίλη και όλα τα παιδιά του φόρουμ!

10. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

να σου ζησει!

11. Σημερα το πρωι βγηκε και το δευτερο πουλακι! γιουπι! ειμαι πολυτεκνη??? χα χα στο πρωτο τα λιγα πουπουλακια του φουντωσαν γιατι στεγνωσαν και εχει πολυ πλακα! ακομα δεν εχουν ξεκινησει να τα ταιζουν, νομιζω οτι ξεκιναν μετα την τριτη μερα, αλλα αν ξερει καποιος να μου πει.. βασιλη ακους?? τι τροφες ενδεικνονται για τους νεοσους??

12. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

νατασα οταν βγει και το 3 θασε πολυτεκνη,βεβαια αμα βαλουμε και τα δικα σου παιδια τοτε εισαι απο τωρα πολυτεκνη.πέρα απο την πλάκα ,αυτος ειναι ο καλυτερος και πιο ωραιος τροπος να μαθουν τα παιδια σου(αν ειναι μικρα)να αγαπανε τα ζώα και αμα μαθουν αυτο θα μαθουν να αγαπανε και τη φυση και γενικα να προστατευουν το περιβαλλον!
    κοιτα προσεκτικα αμα το ταιζουν η οχι γιατι αν δεν πρεπει να αναλαβεις δραση αμμεσα πριν ειναι αργα.(να τα ταιζεις εσυ δηλ με συριγγα)
    αυτο που πρεπει να τους βαζεις εσυ τωρα ειναι εκτος της τροφής ,να βαζεις και αυγοτροφή η βιταμίνη που το λένε γιατι τρωγεται ευκολα και χονευεται πιο γρηγορα απο την κανονική τροφή και μπορουν να ταιζουν πιο ευκολα.
    αμα δεν το ταιζουν για 2-3 μερες πιστευω θα πεθάνει αλλα θα σου πουν και οι αλλοι!
    αμα θες βαλε και λιγο ψωμι η κανα μπισκοτακι.

13. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Να τα χαιρεσαι Νατασσα! :D Με το καλο να ερθουνε τα επομενα!
    Θυμαμαι με ποση αγωνια τα περιμενες και να που ηρθανε! :)

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αντε καλοριζικα κα ιτωρα που πηρες φορα βγαλε καμια 50αριαννα σου ζησει κα ικαλη συνεχεια

15. valantis1

valantis1 PB New Member

Να σου ζησει το μικρο. Με το καλο να βγουνε και τα αλλα αβγουλακια.

16. Νατάσα να σου ζήσουν με το καλό και τα επόμενα.

17. Nikoletta

Nikoletta PB New Member

Να σου ζήσουν οι δύο μπόμπιρες, με το καλό να έρθουν και τα υπόλοιπα!

18. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Στην αρχή τα ζεμπράκια ταΐζουν ελάχιστα. Πρόσεξε αφού βάλεις την αυγοτροφή μετά από κάνα μισάωρο αν έχει καθόλου τροφή στο λαιμό των μικρών. Την τρίτη μέρα θα πρέπει πλέον να ταΐζουν σχεδόν κανονικά και από κει και πέρα θα τα βλέπεις πάντα με πρησμένο λαιμό από το φαΐ. Σπάνιο φαινόμενο να μην ταΐζουν αλλά συμβαίνει και αυτό οπότε παρατήρησε τα στην αρχή μήπως χρειαστεί να ταΐσεις βοηθητικά κι εσύ.

19. ασε δε με παιρνει για 50.. μεχρι 3 ζευγαρια καλα ειναι

20. aggel

aggel PB New Member

να σου ζησουν!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...