Το πρωτο μικρο γαλοπουλακι απο κλωσσα

Συζήτηση με θέμα Το πρωτο μικρο γαλοπουλακι απο κλωσσα, που ξεκίνησε από teosOrestiada, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 10 Ιουν 2014.

1. teosOrestiada

teosOrestiada PB New Member

Λεω απο κλωσσα γιατι ηδη απο την κλωσσομηχανι εχω βγαλει αρκετα :)
    δεν ειναι πανεμορφο;

[​IMG][/URL]

εχω και 4 παπακια ονειρο!
    τα ειχε παρατησει η μανα τους για μια μερα ( ισως και περισσοτερο ) οταν ηταν αυγα και τα εβαλα σε μια κλωσσα κοτα, απο τα 12 που ηταν τα αυγα μετα απο ωοσκοπηση ( 2 μερων που ηταν στην κλωσσα ) ειδα οτι 5 ειχαν μεινει ζωντανα!
    Το ενα ψωφησε τελευταιες μερες μεσα στο αυγο πριν βγει αλλα τα αλλα ειναι οκ οπως μπορειτε να δειτε!

[​IMG][/URL]

σημερα θα μεταφερθουνε και σε μερος που εχει και φυσικο καναλι οποτε θα ειναι καλυτερα για αυτες.

Η παπια εκανε ξανα φωλια και ειναι στο 6ο αυγο, πιστευω την δευτερη φορα της να τα βγαλει η ιδια τα μικρα της.

2. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Μ' αρεσουν τα παπακια.. Πανεμορφα ολα, να τα χαιρεσαι

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχεις τον τρόπο σου εσύ @teosOrestiada Να τα χαίρεσαι. :)

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πολυ ομορφα και το γαλοπουλακι και τα παπακια σου! Τα παπακια τι ειδος παπιας ειναι? Το γαλοπουλακι θα γινει ασπρο οταν μεγαλωσει? Τι απεγιναν τα αλλα 3 αυγα, δεν εκκολαφθηκαν?

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφα να τα χαίρεσαι!
    Τελικά οι κότες φιλόξενες μανάδες είναι.

6. teosOrestiada

Οι παπιες ειναι χηνοπαπιες ( οπως τις αποκαλουμαι εδω ) τωρα για επιστημονικη ονομασια δεν το εχω ψαξει.
    Η γαλοπουλα θα γινει ασπρη σαν την μανα της η οποια κλωσσαει τωρα 4 αυγα απο παγωνι.
    σε ποια αυγα αναφερεσαι;

7. danae_

danae_ PB New Member

muscovy :)

να τα χαιρεσαι!

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα αυγά όλο τράμπες τα κάνεις! :p Τα αυγά της πάπιας στην κότα, τα αυγό του παγωνιού στη γαλοπούλα! Μπράβο σου! Να τα χαίρεσαι! Είναι όλα τους πανέμορφα!

9. teosOrestiada

της παππιας αναγκαστικος μια και η μηχανη μου τοτε ηταν γεματη.
    Την γαλοπουλα θελω επειτηδες να την αφησω με τα παγωνια ( αν βγουνε ) γιατι τρωει απο το χερι μου να μαθουν και τα μικρα σιγα σιγα ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...