Το πρωτο αυγο απο τα καναρινια μου

Συζήτηση με θέμα Το πρωτο αυγο απο τα καναρινια μου, που ξεκίνησε από Μεσολογγι, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 12 Ιουν 2009.

1. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Σημερα παιδια ειδα το πρωτο αυγο.Ελπιζω να πανε ολα καλα και να βγαλω καναρινια.Δεν ξαναχαλασε τη φωλια.Επισης δεν τα πιανει η ζεστι γιατι εκει που τα εχω η θερμοκρασια δεν ξεπερνα τους 20-22 βαθμους.Λετε να πειραζει που κοιταξα μες στην φωλια ενω η καναρα καθοταν για λιγο εξω?

2. fragos

fragos PB Member

δεν την πειραζει απλως δεν πρεπει να την ενοχλουμε συνεχεια
    καλη επυτηχια.

3. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Ευχαριστω.Δεν τα ενοχλω πηγαινω και τους ριχνω μια ματια το πρωι και το βραδυ.

4. mpempa

mpempa PB New Member

εκτος απο αυγοτροφη τι αλλο μπορω να δωσω οταν θα γινουν τα πουλακια

5. sainer

sainer PB New Member

προς το παρον θα φροντιζεις να υπαρχει καθημερινα στο κλουβι μηλο και βρασμενο αυγο το οποιο θα ταιζεις εναλλαξ με την αυγοτροφη.επισης μπορεις να βαλεις νιζερ.

6. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Αυτο κανω ειδη ειδικα με μηλο.

7. mpempa

mpempa PB New Member

θα ακουστει χαζομαρα τιν αυγοτροφη θα πρεπει να τιν βαλλω απο τιν πρωτη μερα που θα γινουν η πιο πτιν για τιν θυλικια απο τιν 12 μερα που ειναι στα αυγα πανω

8. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Παιδια μολις ειδα και το δευτερο αυγο.Πηγα να τους βαλω λιγο βερικοκο ετσι κι αλλιως χαμενα πανε πεφτουν κατω απο τη βερικοκια και η καναρα αμεσως σηκωθηκε απο τη φωλια.Πειραζει που σηκωνεται?

9. danai

danai PB New Member

Μην ανησυχείς, έτσι σηκώνονται οι περισσότερες. Φρόντιζε μόνο να είσαι σχετικά σύντομος και να μην ενοχλείς συχνά. Η κανάρα ξεμουδιάζει. Μάλλον θα τη βλέπεις να τρώει και να πίνει με την ευκαιρία ε;

10. mpempa

mpempa PB New Member

τιν αυγοτροφη μπορω να τιν βαλλω και πριν βγουνε τα μικρα ναι η οχι

11. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

οχι τωρα αυγοτροφη οταν βγουν τα μικρα θα ξαναδωσεις

12. danai

danai PB New Member

Μπέμπα μου καλά θα έκανες να άνοιγες νέο θέμα για τα δικά σου πουλάκια γιατί δημιουργείται μπέρδεμα έτσι. Εκτός αν έχετε τα πουλάκια μαζί με το Νίκο και μιλάτε για τα ίδια:Con/sed:
    Πολύ χρήσιμο θα σας είναι το παρακάτω άρθρο:
    Από το αυγό μέχρι τον απογαλακτισμό
    όπως και τα υπόλοιπα άρθρα της αναπαραγωγής, αν δεν τα διαβάσατε ήδη.:)

13. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Ναι η καναρα μολις βαζω καποιο φρουτο ορμαει αμεσως και μετα πινει νερο και τρωει.Ευχαριστω για τις συμβουλες.

14. sainer

sainer PB New Member

νικο ειναι πολυ φυσιολογικη η συμπεριφορα της.

15. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Σημερα λογικα θα εκανε και αλλο αυγο αλλα δεν σηκωνεται και δεν μπορω να το δω.Επισης σημερα θα μου δωσει ενας φιλος αλλο ενα καναρινι γιατι εχει 180...Τι φυλλο λετε να παρω?

16. sainer

sainer PB New Member

αφου εχει 180 φανταζομαι οτι ειναι ολα φετιναρια,αρα δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρος για το φυλο τους.

17. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Ναι φετινα ειναι τα περισοτερα.Η καναρα δεν εκανε αλλο αυγο σημερα γιατι?Ειναι η πρωτη φορα που γενναει η καναρα και μου την εδωσε ο ιδιος φιλος.Υπαρχει προβλημα με τα αυγα?Πως μπορω να δω αν ειναι γονιμα?

18. sainer

sainer PB New Member

μερικες καναρες κανουν τα αυγα τους και μερικα απο αυτα( συνηθως το 1ο με το 2ο )εχουν κενο 1 μερας.αν δεν δεις και αυριο αυγο θα μετρησεις 7 μερες απο την γεννηση του τελευταιου αυγου και μετα θα κανεις ωοσκοπηση για να δεις αν εχουν σπορο.

19. Μεσολογγι

Μεσολογγι PB New Member

Ωοσκοπηση φοβαμαι να κανω για να μην σπασω τα αυγα.Δεν γινεται να ριξω φως πανω στα αυγα ενω ειναι στη φωλια???

20. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν χρειάζεται να πιάσεις τα αυγά με τα χέρια σου για ωοσκόπιση, αν έχεις ειδικό φακό, ή καποιο φακό μικρού μεγέθους τύπου led, μπορείς να την κάνεις ακουμπόντας ελαφρα τον φακό πάνω στα αυγά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...