Το παραμύθι!!! (2)

Συζήτηση με θέμα Το παραμύθι!!! (2), που ξεκίνησε από thanmar78, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 16 Φεβ 2008.

1. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Μιας και έλαβα ένα μήνυμα πως δεν έχω συζητήσει κάτι εδώ και καιρό, θα αναφερθώ στο θέμα που πολύ σωστά έθεσε η Σοφία. Έρχομαι λοιπόν να συμφωνήσω σε ότι λέει με μία διαφορά, είναι λίγο στρουθοκαμηλισμός να λέει κάποιος εγώ δεν πουλάω πουλιά, μα καλά πως συντηρεί την εκτροφή του; Και δεν εννοώ αυτούς που έχουν 1-10 πουλιά. Λοιπόν ας πάψουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και ας εστιάσουμε στα καναρίνια, άλλωστε για να πάει μια εκτροφή μπροστά πρέπει να εμπλουτίζεται με νέο αίμα και απορώ πως ένας που θέλει να το κάνει θα βρει πουλιά αν δεν τα αγοράσει; Αν για παράδειγμα κάποιος θέλει ένα border, μήπως είναι κάποιος πρόθυμος για παράδειγμα να του χαρίσει ένα ωραίο και βαθμολογημένο border; δεν νομίζω! Απλά υπάρχουν τα "λαμόγια" και οι πραγματικοί εκτροφείς που χαίρονται να δίνουν καλά πουλιά. Και μην τρέξει κάποιος να πει ότι δεν υπάρχουν καλοί αφού πουλάνε τα πουλιά, εμένα προσωπικά μου πούλησε το δεύτερο σε βαθμολογία κόκκινο του ΑΛΟΠ με 30€. Απλά συστήνω σε όλους και ειδικά τους άπειρους να προσέχουν τι πουλιά και από ποιους τα πέρνουν.

Φιλικά

Θάνος

2. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι να μην μπορει κανποιος να πουλησει πουλια μεσα απο το φορουμ αυτο?
    δε βρισκω κατι κακο,δηλ αμα πουλαει ενα πουλι δεν το αγαπαει,ενο μονο αμα το χαρισει τοτε τα αγαπαει τα πουλια???

θα ηθελα να μου αξηγησετε γιατι δεν επιτρεπεται σε εκτροφεις η απλους ανθρωπους να πουλανε πουλια εδω μεσα?και δεν εννοω αγρια πιασμενα απο τη φυση!αυτο ολοι το καταλαβαινουμε.

αυτη την απορια την ειχα απο καιρο αλλα τωρα τελευαταια που διαβασα καποια πραγματα ,θα μιλησω συγκεκριμενα παροτι δεν γνωριζω καποιον περισσοτερο απο καποιο αλλο!
    μιας και αναφερθηκε το ονομα του αστραπογιαννου θα ηθελα να μου πειτε γιατι ενας σαν τον αστραπογιαννο ,που παροτι ειμαι νεος εδω,εχω καταλαβει οτι και γνωσεις εχει,και αγαπη και μερακι για την αναπαραγωγη πουλιων,που ειναι το κακο να πουλαει πουλια???
    δεν ειναι καλυτερο καποιος ασχετος που θα μπει να αγορασει απο καποιους απο εδω μεσα απο οτι απο καποιο μαγαζι ???πιστευω και καλυτερο πουλι θα παρει αλλα και γνωσεις και υποστηριξη για τη συνεχεια.

οκ οποιος θελει να χαρισει ΜΠΡΑΒΟ του και τον χαιρομαστε ολοι αλλα καποιος αλλος που ξεδευει πολλα χρηματα για αναπαραγωγες και δεν του περισσευουν γιατι να μην μπορει να πουλησει???
    δηλ αυτος δεν αγαπαει τα πουλια και δεν εχει χωρο αναμεσα μας??

και σας παιρνω και μια ακραια περιπτωση,αν καποιος αρχισει να κανει αναπαραγωγες κλπ καθαρα και μονο για λογους κερδους,αυτος δεν θα τα προσεχει και δεν θα τα φροντιζει τα πουλια???αμα δεν τα κανει αυτα πως θα καταφερει να τα αναπαραγει???δηλ τι μας ενδιαφερει ο σκοπος,αμα ο στοχος ειναι μια χαρα?δηλ αναπαραγει πουλια κατω απο καλες συνθηκες!

ειλικρινα,και εντελως καλοπροαιρετα,εχω αυτη την απορια και χρησιμοποιησα το ονομα του αστραπογιαννου γιατι ειχε αναφερθει πολυ τις προηγουμενες μερες και για κανενα αλλο λογο.
    ουτε τον ξερω ουτε με ξερει, οπως σχεδον και με ολους σας!
    οποιος θελει με πιστευει!

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εγώ σε πιστεύω! Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι για ποιο λόγο ανακινείται συνεχώς ένα θέμα το οποίο αφενός έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές και αφετέρου δεν αφορά στα ίδια τα πουλιά μας που υποτίθεται ότι αγαπάμε.
    Όσον αφορά τις τρεις τελευταίες γραμμές, εννοώ ότι εδώ είναι χώρος ενημέρωσης, ψυχαγωγίας ή οτιδήποτε άλλο θέλετε εκτός από μαγαζάκι οποιουδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο και σκοπό.

Σχετικά με αυτό
    Εξάλλου, όσον αφορά τη δημόσια λειτουργία του φόρουμ δεν έχει παραβεί κανείς κάποιο κανόνα σχετικά με το θέμα που συζητάμε. Αν γινόταν κάτι τέτοιο δεν θα χρειαζόταν να συζητήσουμε οτιδήποτε, οπότε θεωρώ λάθος τη δημόσια αναφορά ή έστω τη σκιαγράφηση οποιοδήποτε ατόμου ως προειδοποίηση. Επίσης, πέραν του αν είναι σωστό λάθος, σκέφτεται πόσο καλό ή κακό μπορεί να έκανε αυτή η αναφορά.

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

οκ να το σεβαστω οτι ειναι κανονας του φορουμ!

αλλα οχι οτι δεν αγαπανε τα πουλια αυτοι που το κανουν και θαπρεπε να ντρεποντε και αλλα τοσα που διαβασα σε αλλα θεματα!

ετσι οκ,ειτε συμφονω ειτε οχι αυτοι ειναι οι κανονες και οποιος θελει μενει και οποιος θελει φευγει.δεκτον!

5. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Καλημέρα φίλες και φίλοι,
    μιας και η σημερινή μέρα με βρίσκει με χιόνια και πολύ κρύο είπα να καθίσω στον Η/Υ και να χαζέψω τα διάφορα φόρουμ αλλά και να δω το φόρουμ αυτό που πραγματικά έχει ένα άλλο χαρακτήρα.
    Προφανώς ο φίλος Σταύρος (ελπίζω να με θεωρεί και αυτός έστω και αν δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) δεν κατάλαβε το πνεύμα μου, σε κάθε περίπτωση σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ και οι μόνες παρατηρήσεις που μου έχει κάνει είναι για κάτι κεφαλαία που έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ. Δεν θέλω και ούτε προτίθεμαι να φέρω αλλαγές σε ένα χώρο προσωπικό όπως είναι αυτό το φόρουμ, απλά θα ήθελα να διευκρινίσω ότι εγώ προσωπικά δεν πουλάω πουλιά και όταν το κάνω θα τα δώσω στην τιμή που αγόρασα εγώ τα δικά μου ακόμα και αν είναι βαθμολογημένα. Αναφέρθηκε ότι είναι παράνομο να πουλάς κάτι χωρίς παραστατικά (εγώ συμπληρώνω πως γενικά η οποιαδήποτε μετακίνηση αγαθών και παροχή υπηρεσιών πρέπει να συνοδεύεται από παραστατικά). Και το ερώτημα είναι πόσοι από εμάς έχουμε δεχτεί μπουρμπουάρ; κόψαμε απόδειξη; πόσοι από εμάς πήγαμε και βοηθήσαμε κάποιον φίλο μας σε μια εργασία; κόψαμε τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών; μας κόλλησε ένσημα ο φίλος μας για την εργασία μας; έστω κάναμε υπεύθυνη δήλωση ότι τον βοηθάμε αφιλοκερδώς; προφανώς κανένας μας δεν έχει κάνει τίποτα από τα παραπάνω, για αυτό λέω ότι είναι στρουθοκαμηλισμός να λέμε δεν πουλάμε και δεν αγοράζουμε πουλιά.
    Τα αναφέρω όλα αυτά όχι για να δικαιολογήσω κανένα ή να να δικαιολογήσω κάποια από τις πράξεις μου, άλλωστε κανένας δεν έχει να μου προσάψει τίποτα σε όλα αυτά απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι όλοι το παίζουμε αθώοι. Αυτός είναι και ένας λόγος που θα προτιμήσω να σιωπήσω από εδώ και πέρα, θα συνεχίσω να μπαίνω στο φόρουμ μιας και εδώ έχω κάνει 1-2 διαδικτυακούς φίλους και τους εκτιμώ πολύ και τα λέμε κάπου-κάπου από το τσατ.
    Εύχομαι σε όλους και όλες καλή αναπαραγωγική χρονιά και να χαιρόμαστε τα ζωάκια μας.

Φιλικά προς όλες και όλους

Θάνος

6. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Το ότι κάποιοι (όσοι κι αν είναι αυτοί), έκαναν (ή κάνουν) μια πράξη που είναι παράνομη, αυτό δεν αθωώνει κάποιον που θα επαναλάβει αυτή την πράξη.
    Άλλο τι λέμε και τι κάνουμε μεταξύ μας, και άλλο ένα site να υιοθετήσει επίσημα παράνομες τακτικές.
    Η σωστή τακτική (για να μπορούμε να χαιρόμαστε όλοι το site), είναι να το προστατεύουμε από πιθανούς κινδύνους και όσοι μεταξύ τους (μέσω PMs) θέλουν να πουλάνε ή να αγοράζουν, ας λάβουν αυτοί την ευθύνη χωρίς να ζητούν να καλύπτονται από το site.
    Όλα τα παραπάνω τα γράφω με αγάπη για το site και την κοινότητα που έχουμε δημιουργήσει και χωρίς να θέλω να θίξω κανένα.
    Για όποιον ενδιαφέρεται, παραθέτω μια παρόμοια απορία που εξέφρασα πριν κάποιους μήνες:https://petbirds.gr/threads/Εκτροφείς-Αγοραστές.1328/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  7. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Η συζήτηση πιστεύω πως δεν έχει νόημα να συνεχιστεί, όταν έγραφα τα παραπάνω δεν είχα, ούτε έχω σκοπό να αλλάξω κάτι στο φόρουμ που πολύ σωστά ο Σταύρος μου υπενθύμισε ότι είναι δικό του και το έφτιαξε με πολύ κόπο απλά μιλούσα γενικά για τον στρουθοκαμηλισμό που υπάρχει γύρω από το θέμα ζώα - χρήμα. Στο σημείο αυτό θα συμφωνήσω με ένα φίλο σχετικά με το ότι κάποιοι προσπαθούν να στήσουν μαγαζιά μέσα στα φόρουμ αλλά αυτό είναι θέμα καθαρά των admin να πατάξουν αυτό το φαινόμενο, επίσης θα συμφωνήσω και στο θέμα των "φαντομάδων" που προκαλούν και μετά χάνονται μέσα στο σκοτάδι της ανωνυμίας, υπάρχουν τρόποι για να ελεγχθεί και αυτό πιστεύω, αυτά σαν παρένθεση για τη γενικότερη θεώρηση που έχω για το φόρουμ. Τον παρακαλώ να κλείσει και αυτό το θέμα και από μέρους μου δεν πρόκειται να ανακινηθεί ξανά, μπαίνω στο φόρουμ γιατί βρίσκω πράγματα που δεν τα βρίσκω αλλού, στο κάτω κάτω δεν με υποχρέωσε και κανένας να μπω αλλά αφού θέλω να μπω θα σεβαστώ τους όρους ακόμα και αν δεν συμφωνώ.
    Ευχαριστώ όσους φίλους μπήκαν στον κόπο να συζητήσουν μαζί μου και ελπίζω να μην μου κρατούν κακία για κάτι από αυτά που είπα. Ζητώ συγνώμη αν έφερα κάποια αναστάτωση.

Φιλικά

Θάνος Μαρίνης
    Ε.Ο.Ο. S37
    Α.Σ.Κ.Ε.

8. Την καλησπέρα μου στους φίλους και τα μέλη του φόρουμ. Είμαι παρών και σχεδόν κάθε μέρα έστω και από λίγο μπαίνω μέσα και παρακαλουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον απόψεις, συμβουλές, προτάσεις και άλλα ενδιαφέροντα για τους πολυαγαπημένους φτερωτούς μας φίλους. Πιστέψτεμε δεν γνώριζα μέχρι τώρα ότι υπήρχε τόσο μεγάλο ενδιαφέρον για τα πουλάκια. Όπως είχα πει και στην αρχή της εγγραφής μου ασχολιόμουν με τα πουλιά αλλά οι γνώσεις που είχα ήταν εμπειρικές και από διάφορες κουβέντες με φίλους και γνωστούς (και ίσως λανθασμένες) ή από κανένα βιβλίο που έδινε γενικές οδηγίες.
    Παρακολουθόντας το φόρουμ, αυτό το λίγο διάστημα, έχω αναθεωρίση ριζικά πολλά πράγματα τόσο για την φροντίδα, την αναπαραγωγή αλλά όσο και για λανθασμένες απόψεις και συμπεριφορές μου που είχα δημοσιεύσει στην πρώτη μου γνωριμία και ασφαλώς στενοχωρήσει τον φίλου μου τον Σταύρο. Όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις ! και ασφαλώς βρίσκομαι εδώ και αφουγκράζομαι μηνύματα, απόψεις και άλλα ωραία... γιατί μου αρέσετε και γιατί αυτό που κάνω το κάνω από αγάπη και από χόμπι. Μέχρι τώρα όποιος φίλος ή γνωστός μου ζητούσε πουλάκι το έδινα χωρίς αμοιβή και έτσι θεωρώ το χόμπι δηλαδή την αγάπη μου για τα πουλιά που μεταβιβάζω στον άλλον δωρίζοντας του ένα φτερωτό φίλο.
    Στις 29-1-2008 είχα τα πρώτα γεννητούρια και στις 19-2-2008 χώρισα τα 2 μικρά της οικογένειας γιατί η μαμά τους φτιάχνει νέα φωλιά.
    Ένα ευχαριστώ στο φορούμ που μου επιτρέπει να μπαίνω μέσα και να πλουτίζω τις γνώσεις μου...
    φιλικά Πάρις Παναγιώτου:)

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Νάσαι καλά Πάρι .Βάλε και καμμιά φωτό
    απο τα πουλάκια σου.
    Αντε με το καλό και στα επόμενα.!

10. Την καλησπέρα μου έβαλα κάποιες φωτο χτες και σήμερα και ευχαριστώ τον Σταύρο που του ζήτησα και μου διέγραψε κάποιες που είχα περάσει αλλά σε τόσο μικρό μέγεθος που δεν διέκρινες και πολλα. Η δεύτερη φωτο είναι ο αρσενικός που ζευγάρωσα και έγινε μπαμπάς αυτά σας ευχαριστώ Πάρις Παναγιώτου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...