Το παραμυθι!!!

Συζήτηση με θέμα Το παραμυθι!!!, που ξεκίνησε από sophia pj., στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 13 Φεβ 2008.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

..Μια φορα και εναν καιρο,σε εναν τοπο διαδυκτιακο (malinois canary τον ελεγαν) εμφανιστηκε ενας ''ποντικος'' (μαλλον και αλλοι ειναι)..αυτος ο ''ποντικος'' που λετε..ειχε πουλια!Πολλα και διαφορα πουλακια και ηθελε να τα πουλησει.Επειδη ομως σε αυτον τον τοπο(malinois canary) οι αγγελιες δεν επιτρεπονταν,ο πονηρος ''ποντικος'' σκεφτηκε ενα κολπο...
    Ειπε λοιπον:
    -...Θα ειμαι καλος,ευγενικος,σοφος...θα δειξω οτι εχω γνωσεις πολλες...θα ''ποσταρω'' παντου!Ετσι θα με γνωρισουν ολοι,θα με ''ευχαριστησουν''..θα με ''αξιολογησουν'' θα γινω γνωστος (senior member)..και σεβαστος!Τα "νεα" μελη και καθε "νεο" μελος θα με εμπιστευεται, θα με σεβεται...αλλα και οι ''παλιοι'' στενοκεφαλοι που πιστευουν σε χαζες ιδεες (κανω χομπι, αγαπω τα πουλια δεν κοιταω την κονομα) δεν θα με ενοχλουν ..και ουτε θα με καταλαβουν.:D
    -Ειμαι σιγουρος,σκεφτηκε ο πονηρος "ποντικος", πως πολλοι απο αυτους επιζητωντας τις γνωσεις μου θα επικοινωνησουν μαζι μου μεσω π.μ.(προσωπικο μηνυμα) και ετσι θα τους πω πως εχω πουλακια..αστερια α' ποιοτητας ..Ειμαι βεβαιος πως πολλοι θα παρουν!(χεχεχχεχε).
    Δυστηχως ομως για τον δολιο "ποντικο" ..πολλοι τον πηραν χαμπαρι.
    Οχι ολοι ομως εκει ειναι το θεμα ...αλλα που θα παει!:cool:

Οχι ξαφνικα δεν με επιασε η προκοπη να σας πω παραμυθι...Απλα θυμωσα με την τακτικη καποιου(ιων)...Που προσεγγιζουν υποψιους "πελατες" με δολιο και πλαγιο τροπο αφου εδω δεν επιτρεποντε οι αγγγελιες -πωλητηρια και σε αλλα σαιτ εχουν παρει εργολαβια και αποκλειστηκοτητα (σχεδον) την δημοσιευση αγγελιων-πωλητηριων!
    Θεωρω βρωμικη και ανηθικη αυτη την τακτικη.
    Θα τολμουσα να συμβουλευσω:
    -Εχετε μια δοση καχυποψιας...και αναζητηστε λιγο περισσοτερο τις απαντησεις που σας αφορουν.:cool:

...Και οσο για τον..''ποντικο'' ..αλλα και αλλους παρομοιους ''ποντικους'' ..θα σας ελεγα...μαζευτητε !:mad:..(ή μηπως ξεκουμπιστητε???)

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αγαπητή Σοφία, έθιξες ένα πολύ σοβαρό αντικείμενο και μπράβο σου για αυτό. Πιστεύω όμως πως πραγματική και ειλικρινής απάντηση δεν θα πάρεις, ούτε εσύ ούτε κανένας μας. Δεν νομίζω να συμφέρει κανέναν ''ποντικό'' να απαντήσει μιας και η γάτα παραμονεύει, αλλά και οι πελάτες και το εύκολο χρήμα θα χαθούν...

Φιλικά

3. dimitris

dimitris PB New Member

Σοφία θίγεις ένα πολύ λεπτό θέμα .
    Το μόνο εύκολο που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να προσέχει από μόνος του της επιλογές του και τον ποιον εμπιστεύεται.
    Σαν σαιτ αυτό πιστεύω ότι έχει έναν κέρβερο που δεν θέλει να κατηγορηθεί από κανέναν και για τίποτα και το κάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
    Γνώμη δικιά μου είναι ότι καλά κάνει και πολύ καλά το κάνει .
    οι ποίοι παλαιοί θα θυμούνται πόσα σαιτ υπήρχαν, πόσα έγιναν και πόσα έμειναν και λειτουργούν άψογα.
    Και να ξέρεται ότι εδώ έχει πολλούς παλιούς και καλούς γνώριμους χομπιστες –εκτροφείς με πολλές γνώσεις και πολύ καλά παιδία που προσφέρουν απλόχερα και αφιλόκερδος τις γνώσεις τους.
    Και το ποιο σπουδαίο είναι ότι δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο αγώνα θέλει να κρατηθεί υγείες ένα τέτοιο φόρουμ με τόσο κόσμο.
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σταύρο που μας αφήνει να χρησιμοποιούμε αυτόν τον χώρο και μπορούμε να ανταλλάσσουμε γνώμες και ιδέες.

4. Smokie

Smokie PB Member

Αν και σε προχωρημένη ηλικία "κόβει" το μάτι σου Σοφία !;)

5. kbibikos

kbibikos PB New Member

ΓΑΤΑ η Σοφια . Φαε τους ποντικους. Μπραβο Σοφι

6. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Σοφία πολύ καλά τα λες. Μήπως όμως κάποια στιγμή πρέπει να πούμε και ονόματα?

7. Isidoros

Isidoros PB New Member

Συμφωνώ.Μήπως τελικά αυτοί είναι οι χειρότεροι?

8. trelogauros7

trelogauros7 PB New Member

Αυτο αληθευει ,πολλοι πανε να εκμεταλευτουνε την αγαπη για τα πουλακια που εχουμε ορισμενοι αλλα προσωπικα απο εμενα θα παρουνε τααα ... δεν λεμε τι !Ελπιζω μια μερα να βρω το χρονο κ να επεκταθω γενικοτερα σε αυτο το θεμα κ να σας ανοιξω λιγο τα ματακια σε οτι εχει σχεση με το εμποριο που αφορα τροφες , φαρμακα κ ολα τα παρελκομενα χωρις να θελω να πω οτι καποια πραγματακια ειναι αναγκαια ... Μεχρι τοτε να σκεφτεστε λιγο καχυποπτα σε οτι σας σερβιρουνε .
    Φιλικα
    Δημητρης

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σε ένα χώρο που μαζεύονται αρκετά άτομα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που θα μαζευτούν όχι απαραίτητα για τον ίδιο λόγο που έχουν μαζευτεί οι άλλοι, αλλά εξαιτίας της συγκεντρώσεις αυτής καθ' αυτής. Σε μια συγκέντρωση διαμαρτυρίας ή σε ένα πανηγύρι για παράδειγμα, εκτός από αυτούς που έχουν πάει για να διαδηλώσουν ή για να διασκεδάσουν, υπάρχουν και κάποιοι που πήγαν εκεί είτε για να πουλήσουν παράνομα CD, ωρολόγια, γυαλιά και οτιδήποτε άλλο. Το γεγονός αυτό δεν απασχολεί και πολύ τους συγκεντρωμένους εφόσον δεν τους ενοχλεί κανείς, αλλά από τη στιγμή που θα αρχίσει ο "πωλητής" να κρέμεται από πάνω τους και να φωνάζει "πάρε καλέ κυρία", τότε υπάρχει πρόβλημα.

Θεωρώ φυσικό μεταξύ των μελών του PetBirds να υπάρχουν κάποιοι που πωλούν τα πουλιά τους και αυτό δεν με απασχολεί προσωπικά. Αν όμως υπάρχουν κάποιοι που παρενοχλούν τους υπόλοιπους ή προσπαθούν να τους προσεγγίσουν ανοιχτά ή μη, με διάφορους τρόπους, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Θα ήθελα να πω εν συντομία την άποψή μου σχετικά με τις πωλήσεις. Δε θεωρώ εγκληματία κάποιον που πουλάει τα πουλιά του ούτε θεωρώ την ίδια την πράξη έγκλημα. Θεωρώ απλά ότι είναι παράνομη πράξη ό,τι και να μου πει ο οποιοσδήποτε, όπως και να προσπαθήσει να το "στρογγυλέψει" για να το φέρει στα μέτρα του. Οποιοσδήποτε πουλάει κάτι χωρίς παραστατικά είναι παράνομος, ακόμη και αν δεν το κάνει με σκοπό το κέρδος ή εάν πουλάει σε τέτοιες τιμές που υποτίθεται ότι τον βοηθούν ίσα-ίσα να βγάζει τα έξοδά του. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που το PetBirds δεν επιτρέπει τις αγγελίες πωλήσεων. Το παράνομον του πράγματος. Ένας άλλος λόγος είναι ότι το PB απευθύνεται σε ανθρώπους χομπίστες, ερασιτέχνες (εραστές της τέχνης) και θεωρεί ότι στον έρωτα τα φράγκα δεν έχουν θέση. Επίσης, όπως είπα και πριν δεν θεωρώ εγκληματία κάποιον που πουλάει πουλιά. Καλά κάνει αφού αυτό νομίζει σωστό. Σε ό,τι με αφορά προσωπικά, οι λόγοι που μου επιβάλλουν να μην πουλάω πουλιά εκτός από τους παραπάνω, είναι και ένας ακόμη. Θεωρώ ανήθικο να "σπρώχνω πράμα" στον κόσμο που έχει μαζευτεί με πρόσχημα την ενημέρωση, σε ένα χώρο που έτυχε να δημιουργήσω ο ίδιος.

Νομίζω πως η Σόφια έκανε καλά που προσπάθησε να μας αφυπνίσει με το αλληγορικό παραμύθι της αν και έχω μια ένσταση. Νομίζω πως δεν είναι σωστή η δημόσια σκιαγράφηση του ατόμου διότι δεν είναι σαφής και περιγράφει απλώς έναν Senior Member που postαρει πολύ. Αν και η περιγραφή περιορίζει την αναζήτηση, βάζει στο στόχαστρο πολύ περισσότερα από 1 άτομα και δημιουργεί σε πολλούς μια καχυποψία που πιθανόν να αδικήσει αρκετά άτομα. Επίσης, διαφωνώ με τη δημόσια ανακοίνωση ονομάτων διότι άσχετα με το ποιο είναι το παράπτωμα, εμείς δεν είμαστε ούτε δικαστές ούτε δικαστήριο αλλά προπάντων ούτε ρουφιάνοι.

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν υπάρχουν κάποιοι ανάμεσά μας που ενοχλούν τους υπόλοιπους για το λόγο που συζητάμε, να σταματήσουν και να σεβαστούν πρώτα απ' όλα τον εαυτό τους τον οποίο υποβάλλουν σε ψιλικατζήδικες ενέργειες. Επίσης να παρακαλέσω όσους ενοχλούνται από αυτές τις ενέργειες, να μου προωθήσουν το προσωπικό μήνυμα για να φροντίσω να σταματήσει η ενόχληση χωρίς να διαπομπευτεί το άτομο που την προκαλεί, αφού δεν θα πρέπει να είναι αυτή η πρόθεσή μας.

Κατά τα άλλα, ας γίνει αφορμή το παραμύθι για να έχουμε όλοι το νου μας σχετικά με κάποια ενοχλητικά φαινόμενα και όχι τόσο στα πρόσωπα που τα δημιουργούν. Αυτά θα υπάρχουν πάντα. Επίσης, ας προσπαθήσουμε να μην αποπροσανατολιζόμαστε από διάφορα δευτερεύοντα θέματα για το αγαπημένο μας χόμπι όπως συμβαίνει τις τελευταίες μέρες και ας επικεντρωθούμε στα πουλάκια μας απομονώνοντας στο περιθώριο όλους αυτούς που προσπαθούν να μας αποπροσανατολίσουν με τις ενέργειές τους.

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

σταυρο πρεπει να σε ευχαριστησουμε για τις πολυ σαφεις σου θεσεις και θα σου αποκαλυψω οτι η σοφια απευθυνεται σε μενα ,ο αναμαρτητος πρωτος το λιθω βαλλετω,αλλα δεν ειμαι κυριος στο φορουμ σου???ας βγει ενας να πει οτι με προσχημα την δημοσιοτητα που προσπαθω να προσεταιριστω οπως λεει η ιδια τον παρενοχλησα και του ειπα "ελα παρε τα καλα πουλια οι αλλοι εχουν μαπα "δεν νομιζω να βρεθει ουτε ενας,τελος παντων αυτο που εκανε η σοφια ηταν ανηθικο εκ μερους της διοτι και εγω να μην ειμαι εκεινος που λεει δεν ενοχλησα ποτε κανεναν με προσχημα την αγαπη των πουλιων και ουτε με ενοχλησε και εμενα κανεις αν τωρα, νομιζεις σταυρο αγαπητε μας οτι κανω κακο και το παιζω "ποντικος πες μου το δημοσια σε παρακαλω να τελειωσει το θεμα,ψευτοφιλοζωος και κουτοπονηρος δεν θα γινω ,περιμενα παρεπιπτοντως την δικη σου θεση πανω στο θεμα για να απαντησω στο θεμα αυτο
    σας ευχαριστω ολους και για τα καλα και για τα κακα

11. calvo

calvo PB New Member

συμφωνω απολυτα με τα οσα εγραψε ο σταυρος και την ξεκαθαρη θεση που πηρε.ο αστραπογιαννος ειναι απο τα μελη που δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που ειπε η σοφια.εναι απο τα ποιο ενεργει μελη και η βοηθεια του πολυτιμη.δεν νομιζω να φωτογραφιζει αυτον η σοφια

12. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

φωτογραφιζει εμενα φιλε καλβο διοτι εγω εχω βαλει αγγελιες σε 3 σαιτ για πουλια που πωλουνται,αλλα ΔΕΝ θα δωσω σε ατομα απο αυτο το σαιτ ετσι που ηρθαν τα πραγματα διοτι δεν μου αρεσει να μου προσαπτουν τα επιθετα "ποντικος",δολιο,ανηθικο,βρωμερο και οτι αλλο υπονοει αυτο το κειμενο

13. calvo

calvo PB New Member

οποιος θελει να αγορασει μπορει να αγορασει χωρις να τον εμποδισει κανεις .απο οπου και αν θελει και οσο και αν πληρωσει.αν εσυ εβαλες αγγελια σε αλλα σαιτ κανενα προβλημα νομιζω εγω οτι υπαρχει

14. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

κι ομως υπαρχει φιλε καλβο,οσα δεν φτανει η αλεπου...

15. BISBA

BISBA PB New Member

Εγώ σαν νεότερο μέλος που είμαι θέλω να σας πώ οτί
    απο τα λίγα που έχω παρακουλουθίσει ο Λευτέρης όταν χρειαστήκαμε τις συμβουλές του πάντα απλόχερα μας τις έδινε,εγώ τον έχω ρωτήσει και με ΠΜ και πάλι ο Λευτέρης ήταν εκεί να μου απαντίσει.
    Επίσης δεν έχω δεί κανένα πόστ του Λευτέρη να ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ κάπιοον να πάρει πουλιά απο αυτόν.
    Αν θέλει ο Λευτέρης να πουλάει απο άλλο σαιτ δεν είναι κακό εφόσον σέβετε τους κανόνες εδώ.
    Μάλιστα σε ενα ποστ δώρισε πουλάκι .Δέν δείχνει άνθρωπο που να μήν σέβεται τους υπολλοίπους.

16. kbibikos

kbibikos PB New Member

Παιδια η Σοφια μπορει να εχει δικιο, αλλα το προσωπο που συζητηται ουδεποτε ανεφερε κατι για πωληση πουλιων σε αυτο το site. Σε αλλο site δικαιωματα του.
    Οπως προανεφερε ο Μπαμπης μονο βοηθεια εχει προσφερει ως τωρα, σε μενα τουλαχιστον παρα πολυ. Ας ψαξουμε λοιπον αλλου να βρουμε το προβλημα.

*ειρηνη*

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτή ήταν η μόνη αναφορά που θα μπορούσε να χαρακτηρίσει πρόσωπο. Η ένστασή μου εστιάζεται ακριβώς στο ότι η αναφορά στον τίτλο (senior member), μπορεί θεωρητικά να χαρακτηρίσει άλλα 16 άτομα και αυτό είναι άκομψο, ακόμη και αν δεν έχει αναφερθεί όνομα.

Επειδή η συγκεκριμένη ιστοσελίδα εκτός από διαφορετικούς κανόνες σιχαίνεται και τους καβγάδες, θα αφήσει το θέμα ανοιχτό για λίγο ακόμη, μόνο για την περίπτωση που θέλει να τοποθετηθεί όποιος έχει θιγεί προσωπικά και όχι για να αυτοδικάζεστε και να αυτοαθωώνεστε μετά συνοδείας τρίτων.

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...