Το παπιοτροφειο μου το καλοκαιρι

Συζήτηση με θέμα Το παπιοτροφειο μου το καλοκαιρι, που ξεκίνησε από αγριοπαπιες, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 29 Δεκ 2008.

1. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

τωρα ειναι πολυ πιο ομρφα τα πουλια .οσο οι ποιο χρωματιστοι παπαγαλοι. το φιλτρο που βλεπεται το καταργησα τωρα εχω ενα πολυ μεγαλυτερο περιπου 150 λιτρα. θα βγαλω φωτο επικαιρες μεχρι το σαβατοκυριακο

Συνημμένα Αρχεία:

2. αγριοπαπιες

γιατι τισ πρωτες 2 τις εβαλε διαφορετικα και τις αλλες διαφορετικα?

3. αγριοπαπιες

ο δαιμονας των υπολογιστων χτυπησε παλι

φαινεται οτι οι υπολογιστες δεν με συμπαθουν ιδιεταιρα ενω εκανα ακριβως το ιδιο πραγμα για να κατεβασω ολες τις φωτο μερικες ανοιγουν και μερικες μενουν μικρες. Τι κανω λαθος?

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Επρεπε νομιζω να ανοιξεις τις φωτογραφιες απο εκει που τις ειχες και μετα να τις αποθηκευσεις. Αν πατησες πανω σε μικρογραφια να την επισυναψεις μαλλον δεν την "επιασε" σωστα. Ξαναδοκιμασε αν θελεις.

Παντως εστω και απο τις μικρες ο χωρος σου φαινεται μαγικος! :D Εγω προσωπικα θα ηθελα να δω περισσοτερες αν εχεις και θελεις. Και τα παπακια ειναι τελεια!

5. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μία λέξη θα πω...μ α γ ε ί α! ;) Μπράβο σου!

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εξαιρετικό το εκτροφείο σου! Φανταζομαι οτι τα παπάκια σου θα είναι πολύ ευτυχισμένα! Το θεαμα με τα παπάκια να κολυμπούν είναι ιδιαιτερα χαλαρωτικό!

Εσύ εφτιαξες την λιμνούλα??

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εφτιαξες εναν πολυ ομορφο χωρο, για σενα και τα ζωα σου, σας θεωρω ολους τυχερους!Μπραβο!

8. tasos25

tasos25 PB New Member

Πάρα πολύ ωραίο!Μπράβο!

9. andreasrodos

andreasrodos PB New Member

Φανταστικές εικόνες από έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο!Τα συγχαρητήρια μου!

10. Συγχαρητήρια πολυ όμορφος χώρος.

11. αγριοπαπιες

ξανα προσπαθεια με τισ φωτο

ελπιζω να τα καταφερω. τα παντα τα φτιαχνω μονος μου μαστορας δεν παταει ποδι σπιτι μου εκτος και αν ειναι για ηλεκτρονικα πραγματα

Συνημμένα Αρχεία:

12. Katerina

Katerina PB Member

Εχω μεινει αφωνη!ειλικρινα!πρωτη φορα βλεπω τοσο καθαρο περιβαλλον με παπιες μεσα!νομιζω εχεις δημιουργησει τον τελειο παραδεισο για τα ζωακια σου!:D

13. αγριοπαπιες

καθαριοτητα

το κλουβι αποτις παπιες ειναι στρωμενο με ποταμισια χοντρη αμμο ενω των φασιανων με ψιλη θαλασινη .2 φορες τη βδομαδα χρησημοποιω ενα πιρουνι που μαζευουν τα φυλλα ανοιγμενο τοσο οστε να μαζευει τισ ξεραμενες κουτσουλιες μεσα απο την αμμο και μετα περναω το σωρο απο κοσκινο με διαφορετικο διαμετρημα για τους φασιανους και διαφορετικο για τις παπιες ετσι ωστε 2 φορες τη βδομαδα (τεταρτη και σαβατο) μονο οτι περναει απο το κοσκινο μενει μεσα στα κλουβια .βγαζω περιπου 5 κιλα κουτσουλια ξερη την εβδομαδα η οποια γινεται κομποστ στον κομποστοποιητη του κηπου με εξαιρετικα αποτελεσματα σαν λιπασμα στα λουλουδια μετα απο μερικους μηνες

14. Katerina

Katerina PB Member

Κι εγω χρησιμοποιω τιις κουτσουλιες απο τις κοτες σα λιπασμα για τον κηπο ,νομιζω κανουν εξαιρετικη δουλεια!Μπραβο σου Σταυρο για ακομη μια φορα

15. theo40gr

theo40gr PB New Member

αν καποιος διαθετει μερακι χρονο και χρημα τετοια θαυματα κανει..μπραβο σταυρο νασαι καλα να χαιρεσαι τον παραδεισο που εχεις φτιαξει

16. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Μπράβο σου, καλορίζικα να τα χαίρεστε! Είναι ανοικτό στον κόσμο;

17. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Παρα πολυ ομορφος ειναι ο χωρος που διατηρεις τα πουλια σου!Στην λιμνουλα οι παπιες ανεβαινουν μονες τους?τα μωρα τα ανεβαζει η μανα τους η σκαρφαλωνουν αυτα απο καπου?

18. αγριοπαπιες

υπαρχει λοφακι με πολυ ανετη κληση τσιμενταρισμενο για να ανεβαινουν τα παπακια και οι παπιες στη λιμνη επισης εχω κανει εξωγκοματα απο τσιμεντο στην εξοδο τις λιμνης για να πιανουν τα δαχτυλα τους και να βγαινουν ανετα απο το νερο. η κλιση για τις παπιες πρεπει να ειναι λιγοτερη απο 45 μοιρες (γυρο στισ 30ειναι τοκαλυτερο) γιατι εχουν κοντα ποδια και ειναι λιγο αχρηστα στο να ανεβαινουν ανηφορες

19. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Τωρα με το κρυο αυτα τα πουλια αντεχουν εξω?Η πρεπει να βρισκονται σε θερμενομενο χωρο?(ειμαι λιγο ασχετος απο πεπιες εξου και οι ερωτησεις!.)

20. αγριοπαπιες

οι καρολινες ζουν στον καναδα κανονικα οι μανταρινοι ζουνε στη βορεια κινα και ανατολικη σιβηρια οποτε και τα δυο ειδη δεν αισθανονται το κρυο περιπου μεχρι τους -30 με -45 βαθμους οι πρασινοκεφαλες αντεχουν παντου στη βορεια ευρωπη. με τη ζεστη εχω λιγο προβλημα αλα ευτυχως τα φυτα εχουν μεγαλωσει αρκετα και τους παρεχουν σκια .γενικα το καλοκαιρι υποφερουν λιγο αλα το χειμωνα ειναι πραγματικα ευτυχισμενα. τα φτερα τους ειναι εντελως αδιαβροχα ακομα και ενα φτερο να παρεις και νατο αφησεις ωρες στο νερο θα βγει στεγνο.εχουν εναν αδενα με αδιαβροχοποιητικο λαδι πανω απο την ουρα τους και με το ραμφος πασαλειφουν το λαδι σε ολο τους το σωμα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...