Το παπαγαλακι μου συμπεριφερεται σαν να μην ειχε ποτε επαφη με μενα;

Συζήτηση με θέμα Το παπαγαλακι μου συμπεριφερεται σαν να μην ειχε ποτε επαφη με μενα;, που ξεκίνησε από Spiros Papatheodorou, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 6 Ιουν 2015.

1. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Εχω το παπαγαλακι περιπου 2 εβδομαδες...εχει φαει πολλες φορες απο το χερι μου και ενω μερικες φορες το χαιδευω και καθεται ηρεμο σαν αρνακι μετα απο λιγο φευγει και συμπεριφερεται σαν να μην ειχε ποτε επαφη με μενα...γιατι το κανει αυτο;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σπύρο, καταλαβαίνω την επιθυμία σου να βρεθείς πιο κοντά με το παπαγαλάκι σου, αλλά να θυμάσαι ότι η καλύτερη συμβίωση με τα ζώα γίνεται όταν σεβόμαστε τη φύση τους. Δεν είναι δυνατόν ένα πουλί που πετούσε ελεύθερο σε άγρια κατάσταση πριν από μερικές δεκαετίες, να γίνει σκυλάκι του καναπέ. Υπάρχουν περιπτώσεις πουλιών που συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο αλλά νομίζω ότι προέχουν οι δικές τους ανάγκες και έπονται οι δικές μας.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Με λίγα λόγια Σπύρο, προσπάθεια, επιμονή και υπομονή είναι μικρό το διάστημα που το έχεις. Ίσως κι εσύ μόλις ενδώσει να παραπαίρνεις θάρρος και ξαναφοβάται :)

4. Spiros Papatheodorou

Spiros Papatheodorou PB New Member

Χαχα οντως αφου το περιμενω καιρο...συνεχιζω με υπομονη ,ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...