Το παπαγαλακι μου δεν τρωει

Συζήτηση με θέμα Το παπαγαλακι μου δεν τρωει, που ξεκίνησε από Ελένη Π., στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 8 Σεπ 2015.

1. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Καλησπέρα σε όλους,
    Πριν τρεις ημέρες αγόρασα ενα παπαγαλακι budgie. Απο την στιγμη που εχει ερθει σπιτι δεν εχει φαει καθόλου, γενικα είναι πολυ τρομαγμένο και οι κουτσουλιες του είναι αραιες και καπως πρασινες σε χρωμα. Είναι η πρωτη φορα που αποκτω ενα παπαγαλακι και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω. Πιστευετε πως οφείλεται στο στρες λογω αλλαγης περιβαλλοντος ή θα πρεπει να απευθυνθω σε καποιον κτηνιατρο?

2. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

Εγω νομιζω πως λογικα ειναι απτο στρες αλλα περιμενε να μιλησουν οι ειδικοι αυτοι θα ξερουν καλυτερα!αα και κατι ακομη ειναι ταισμενο στο χερι ή οχι?

Νερο πινει?

3. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Νερο πινει κανονικα το εχω δει. Στο χερι δεν ειναι ταισμενο

Ρε παιδια μηπως πρεπει να παρω και ενα 2ο? μηπως επειδη ειναι μονο του εχει επηρρεαστει? Πραγματικα εχω απελπιστει και επειδη δενομαι πολυ με τα ζωα δεν μπορω να το βλεπω ετσι

4. marina&zizel

Βαλε στον πατο του κλουβιου μια κολα Α4 και βγαλε φωτο τι κουτσουλιες για περισσότερη βοηθεια!οχι οτι εγω θα καταλαβω κατι μιας που δεν ξερω και πολλα απο παπαγαλακια αλλα σιγουρα θα βοηθησει ;)

Επειδη δεν ειναι ταισμενο στο χερι νομιζω οτι πρεπει να παρεις δευτερο αλλα δεν το λεω με σιγουρια αλλα νομιζω πως εχει επηρρεαστει και μια ερωτηση:οταν περνας απο διπλα απτο κλουβι φτερουγιζει,τρεμει η κατι τετοιο?

5. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Οχι τπτ απο ολα αυτα, απλα νομιζω οτι ανασαινει πιο εντονα οτα πλησιαζω

6. marina&zizel

Εγω το λεω ειναι απο σοκ αλλα δεν ειναι και σιγουρο

Αν βαλεις και φωτο τις κουτσουλιες οπως σου ειπα θα εκανε την κατασταση πιο ευκολη ωστε να σου πουμε αν ειναι απτο στρες ή καποια αρρωστια.και αν δεν ξερεις πως να βαζεις φωτο θα σου στειλω σε λιγο το λινκ.

Να και το λινκhttps://petbirds.gr/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/ αλλα για περισσότερες πληροφορίες για το τι εχει το μπατζι σου περιμενε τους ειδικους!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ελπίζω στη 1παρά το βράδυ που γράφατε τα παραπάνω μηνύματα το πουλάκι να κοιμόταν. Αν ήταν ξύπνιο, αυτό θα τοy δημιουργήσει προβλήματα. Πρέπει να κοιμάται ήσυχο για δέκα ώρες τουλάχιστον.

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ειναι κατα καποιο τροπο φυσιολογικο. Εχει στρεσσαριστει, καινουργιο κλουβι, καινουργιος χωρος, καινουγια προσωπα. Δωσε του λιγο χρονο να προσαρμοστει, να κανεις πολυ αργες κινησεις και να μην τρομαζει οσο γινεται. Βαλε παντως φωτογραφιες των κουτσουλιων, του πουλιου, του κλουβιου και του χωρου που το εχεις αν μπορεις.

9. Sissy

Sissy PB Senior Member

:)Η αγορά δεύτερου πουλιού τόσο γρήγορα σίγουρα δεν είναι η λύση. Όταν αγοράζουμε ένα νέο πουλάκι θα πρέπει κατά τη μεταφορά το κλουβί του να είναι σκεπασμένο διότι στρεσάρεται. Φτάνοντας στο σπίτι, βάζουμε το κλουβί σ΄έναν ήσυχο χώρο, με τις 3 πλευρές του κλουβιού σε τοίχο (ή σκεπασμένες με πανί) και δεν ασχολούμεθα συνεχώς μαζί του, μέχρι αυτό να γνωρίσει τον χώρο και να αισθανθεί ασφάλεια......
    Τι απ΄όλα αυτά έγιναν;;)....μην ασχολείσαι συνεχώς μαζί του, βγάλε τις κουτσουλιές φωτογραφία

10. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Επειδη μένω μόνη μου το σπιτι εχει ησυχια γενικα, και ουτε μπορω να πω οτι το παρακολουθω συνεχεια. Μολις εβαλα και μια κολα Α4 και μολις δω κουτσουλιες θα τις ανεβασω σε φωτο

11. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Καλημερα σε όλους
    Το παπαγαλακι μου χθες εφαγε επιτελους:)
    Ανεβαζω και φωτο με τις κουτσουλιες του

Συνημμένα Αρχεία:

12. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Μαλλον το πουλακι ηθελε να εγκληματιστει,πραγμα που πηρε τον χρονο του.
    Για τις κουτσουλιες,δεν βλεπω κατι,αλλα περιμενε και τους πιο εμπειρους.

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τι τρώει το πουλάκι;

14. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Παντως οι κουτσουλιες δεν μοιαζουν και πολυ σε αυτες που εκανε τις προηγουμενες μερες και αυτο θεωρω οτι οφειλεται στο οτι εφαγε. Τρωει την τροφη που μου εδωσαν στο pet shop, παπαγαλινη.

15. Sissy

Sissy PB Senior Member

Τι εννοείς; είναι δηλ καλύτερες;.....τι τροφή σου έδωσαν από το pet shop;;....γίνε πιο σαφής

16. Ελένη Π.

Ελένη Π. PB New Member

Εννοω καλυτερες από την άποψη ότι δεν είναι τόσο νερουλες..
    Οσο για την τροφη στο pet shop μου εδωσαν παπαγαλινη χυμα, δεν πηρα καποια συσκευασμενη

17. Maria01

Maria01 PB New Member

Από pet shop το πηρες; αν ναι είναι φυσιολογικό γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει περάσει!

18. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να αγοράζεις πάντα συσκευασμένη τροφή (βλ ημερομηνία λήξεως), οι χύμα τροφές μπορεί να γίνουν επικίνδυνες για τα πουλιά μας.

19. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Το μονο χυμα που μπορεις να χορηγεις,σε εισαγωγικα παντα.
    Ειναι τα φρεσκα φρουτα,και λαχανικα,και οτι αλλο επιτρεπομενο φρεσκο θελεις εσυ.

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Μοιραστείτε

Φόρτωση...