Το πίσω δάχτυλο και στα δύο πόδια είναι γυρισμένο μπροστά

Συζήτηση με θέμα Το πίσω δάχτυλο και στα δύο πόδια είναι γυρισμένο μπροστά, που ξεκίνησε από nikmit, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Ιαν 2015.

1. nikmit

nikmit PB New Member

Σας γράφω τέτοια ώρα μιας και συμβαίνουν περίεργα πράγματα μέσα στο σπίτι.
    Πρίν μια εβδομάδα αγόρασα ένα καναρινάκι αλλά δεν πρόσεξα τα ποδαράκια του τα οποία μετέπειτα είδα πως το πίσω δάχτυλο και από τα 2 πόδια είναι γυρισμένο μπροστά.
    Το περιέργο είναι πως ακόμη και τέτοια ώρα ο μάγκας κελαηδάει!

2. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

αν δεν ηταν σε μερος που να βλεπει φως σιγουρα θα κοιμοταν ομως ..

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Ένα καναρίνι τέτοια ώρα θα πρεπε να κοιμάται. Αν θες να παραμείνει υγιές, πρέπει να σέβεσαι ότι έχει ανάγκη τον ύπνο και πως πρέπει να κοιμάται στη δύση του ήλιου και να ξυπνάει με την ανατολή!

Όσον αφορά τα πόδια δεν είναι περίεργο καθώς μέσα στη φωλιά μπορεί να κάθισε στραβά με αποτέλεσμα να στράβωσουν τα δάχτυλα των ποδιών του. Φτιάχνεται αν του τα δέσεις. Ανέβασε φώτο για να σου πούμε πιο συγκεκριμένα τι να κάνεις για τα ποδαρακια του.

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μέχρι να μπορέσεις να βρεις το χρόνο να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες θα σε βοηθήσει πολύ αν διαβάσεις εδώ Γεννετική ανωμαλία ή στραβοπάτημα στη φωλιά; | PetBirds και τις οδηγίες εδώ Επαναφορά δακτύλων καναρινιού στη σωστή θέση | PetBirds
    Βασική διαφορά στην αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων είναι να γνωρίζουμε την ηλικία και τη διατροφή του πτηνού.
    Αν είναι και τα δυο πόδια όπως λες στραβά, απομακρυνόμαστε από την περίπτωση του τραυματισμού και οδηγούμαστε στην πιθανή περίπτωση αρθρίτιδας, οπότε θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του mgerom και των υπολοίπων εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 23 Ιουλ 2016
  5. nikmit

nikmit PB New Member

Τα εχω διαβασει ψαχνωντας αυτα που μου προτεινεις αλλα εχω καποιες απορειες.
    Το πουλι δεν ξερω τι ηλικια εχει.Πιστευω πως ειναι απο γεννα του οκτωμβριου απο την μικρη μου εμπειρια η και αργοτερα με βαση το κελαηδισμα του το οποιο ειναι ακομη μονοτονο χωρις γυρισματα αλλα οταν το πηρα τα νυχια του ηταν αρκετα μεγαλα χωρις να γνωριζω αν αυτο συνεβη λογω της ασθενειας.
    Επισης δεν γνωριζζω ακομη αν η ασθενεια επηρεαζει το κελαηδισμα.
    Τελος λογω του οτι το προβλημα εινα και στα δυο ποδια νομιζω πως θα τον ταλαιπωρησω αν του δεσω τα δαχτυλα πισω και εφοσον κελαηδαει ακομη και μεσα στο σπιτι βραδυ πρααγμα που πρωτη φορα βλεπω.
    Ακουω γνωμες και συμβουλες.

6. misalouris

Υπάρχει και μια πρόταση σε αυτά που σου έγραψα, για να χρησιμοποιήσεις τσιρότο... διάβασέ τη.

7. nikmit

nikmit PB New Member

Προτεινεις να τα δεσω και τα δυο η πρωτα το ενα και μετα το αλλο για καλυτερη ευσταθεια;
    Πιστευεις πως αξιζει τον κοπο μιας και το πουλακι δεν ειναι πολυ μικρο.

8. misalouris

Εγώ το έκανα σε μεγαλύτερης ηλικίας καναρίνι και πέτυχε... Και να ξέρεις δεν είναι η πρώτη φορά.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Όταν νυχτώνει σκεπάζεις το κλουβί με κάποιο σκούρο ύφασμα ή σεντόνι??

10. patilas

patilas PB Member

Καο εγώ το έκανα σε πουλί 8 μηνών κ πέτυχε..

11. gianniskid

gianniskid PB New Member

Αφου δεν είναι αναγκαίο μην το ταλαιπωρήσει το πουλάκι

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα μπορούσε να είναι ναι... Πιο συγκεκριμένα τα πόδια γιατί τα νύχια εύκολα κόβονται! :p Όσο πιο λεπτά τα πόδια και τα καλαμάκι τόσο πιο νεαρό καναρίνι! Δαχτυλίδι δεν φοράει να μάθουμε αμέσως την ηλικία του?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...