Το νιζερ προκαλει στειρωση;

Συζήτηση με θέμα Το νιζερ προκαλει στειρωση;, που ξεκίνησε από drafter, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 17 Μαρ 2008.

1. drafter

drafter PB New Member

Διαβασα σε ενα post στην απαντηση 7 του lizard πως η αυξημενη ποσοτητα νιζερ προκαλει στιρωση στα πουλια.Αληθευει?? γιατι κανεις δεν το επαληθευσε ουτε το διεψευσε.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Έμμεσα μπορεί να προκαλέσει. Το ίδιο σε μεγάλες ποσότητες έχω διαβάσει ότι προκαλεί πρόβλημα στο συκώτι του πουλιού. Όμως το νίζερ είναι ένας παχυντικός σπόρος γεμάτος ενέργεια και αν δίνουμε άφθονο στο πουλί χωρίς αυτό να μπορεί να πετάει τότε παχαίνει και το πάχος προκαλεί ανικανότητα. Αλλά από το νίζερ και μόνο ανικανότητα δεν νομίζω να προκαλείται.

3. Rainbow

Rainbow Banned

Ολοι οι σποροι εαν εξαιρεσουμε το Ασπουρι δημιουργουν προβληματα σε μεγαλες ποσοτητες γι αυτο τους δινουμε σε μειγμα και οχι χωριστα το καθενα,ο σπορος Νιζερ εκτος απο λιπαρες ουσιες εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε υδατανθρακες και πρωτεινες,αρα ειναι απαραιτητος απλα εγω πιστευω οτι εφοσον δινουμε νιζερ δε χρειαζεται να δινουμε καναβουρι

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

το νιζερ ειναι πολυ πλουσιο σε φωσφορο και ασβεστιο και ειναι ενας απαραιτητος σπορος στο σιτηρεσιο των πτηνων μας,τωρα αν καταναλωθει σε μεγαλες ποσοτητες κανει ζημια οπως επισης και το καναββουρι ,το ρουπσεν και η αυγοτροφη,ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
    η στειρωση ειναι σχετικη,διοτι ενα παχυ πουλι δεν μπορει να συνευρεθει με την θηλυκια σωστα με αποτελεσμα να εχουμε ασπορα αυγα που σε εμας ερχεται ως στειρωση,πραγνα που δεν ισχυει ,απλα το πουλι ειναι παχυ και δεν μπορει να βατεψει

5. gardeline

gardeline PB New Member

Συμφωνω με τον Λευτερη το νιζερ ειναι σπορος που προσφερει ενεργεια στα καναρινια και τους αρεσει ιδιαιετερα.Το πιο σημαντικο σ'αυτο τον σπορο ειναι η παρα πολυ καλη σχεση ασβεστιου και φωσφορου.Ειναι ομως παχυντικος και αμα τον προσφερουμε χωρις μετρο τοτε προκαλει αυτη την σχετικη στειρωση οπως γραφει και ο Λευτερης.Η υπερβολικη ποσοτητα νιζερ δεν προκαλει στειρωση απλως κανει τα πουλια παχια και δεν μπορουν να ζευγαρωσουν.

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Αναμασωντας τα λογια προηγουμενων ποστερ...(π.χ.Λευτερη)..τι πετυχαινεις???
    Αναρωτησου αν εχουμε την διαθεση να διαβαζουμε τα ιδια με αλλη..συνταξη!
    Συγνωμη απο τα υπολοιπα μελη για το ασχετο ποστ !

7. Rainbow

Rainbow Banned

Στα 5κιλα ποσα γραμμαρια νιζερ βαζουμε?

8. lee

lee PB New Member

Ο υπολογισμος του ποσοστου σε ενα πληρες μειγμα για καθε σπορο εχει να κανει με την εποχη το χωρο της συνθηκες διαμονης το ειδος τον πουλιων και το φυλο αυτων οποτε ειναι δυσκολο να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο χωρις να γνωριζω ολους τους προηγουμενους παραγοντες

9. Rainbow

Rainbow Banned

Εγω στο μειγμα που εκανα για τα κοκκινα εβαλα 64% ασπουρι και 16% νιζερ,τα πουλια τα εχω μεσα

10. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ανάλογα τη φάση της ζωής του πουλιού το νίζερ όπως και όλα τα συστατικά της διατροφής του μπορεί να μεταβάλλονται ποσοτικά. Δηλαδή άλλο μείγμα χρειάζονται τα καναρίνια κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, άλλο το χειμώνα και άλλο κατά την αναπαραγωγή. Στα πουλιά που αναπαράγεις μπορείς να δίνεις τόσο αυξημένο νίζερ. Διαφορετικά εκτός της περιόδου της πτερόρροιας ένα ποσοστό 1 - 1,5 % είναι αρκετό. Στην πτερόρροια και την αναπαραγωγή μπορούμε να αυξήσουμε το νίζερ μέχρι και 10 - 13 %. Παραπάνω πιστεύω (κυρίως όταν τα πουλιά τα διατηρούμε σε κλουβιά που δεν μπορούν να πετάξουν) δεν χρειάζεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...