Παρουσίαση Το νέο μας φιλαράκι ο Πάρις

Συζήτηση με θέμα Το νέο μας φιλαράκι ο Πάρις, που ξεκίνησε από Eleanna, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 10 Ιουν 2016.

1. Eleanna

Eleanna PB New Member

Καλησπέρα σε όλη την όμορφη παρέα. Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το νέο μέλος μας, που ακούει στο όνομα Πάρης. Είναι ένα καναρίνι gloster, το οποίο το είχα δει στην γνωστή αλυσίδα petshop από όπου πήρα τον Φοίβο μου (όσοι ξέρουν, γνωρίζουν ότι τον πήρα άρρωστο). Θα πρέπει να σας πω πως...... και αυτό είναι άρρωστο. Μη σας ξεγελά το πτέρωμα, είναι πολύ αδύνατο και αδύναμο ταυτόχρονα. Το είχαν πεταμένο στα γνωστά μικρά κλουβιά, μακριά από τα άλλα, και κατά καιρούς, πάντα κατά τα λεγόμενά τους, του έδιναν αντιβίωση και βιταμίνες....
    Ξέρω τι θα μου πείτε.... ότι έτσι ενθαρρύνουμε και αναπαράγουμε αυτήν την κατάσταση... Όμως, πέρασε τόσος καιρός από την ημέρα που το είχα πρωτοδεί, και ακόμη εκεί ήταν στην ίδια κατάσταση μέσα στις ακαθαρσίες, οπότε δεν αντισταθήκαμε... Το πήραμε... Δεν ξέρω για πόσο θα ζήσει, τουλάχιστον θα έχει μία αξιοπρεπή ζωή και άριστες συνθήκες διαβίωσης. Φοράει δακτυλίδι κλειστού τύπου βιολετί άρα 2015 και ανοιχτού τύπου άσπρο και γαλάζιο. Από την ώρα που το φέραμε στο σπίτι, δεν έχει σταματήσει να τρώει. Δεν νομίζω ότι κελαηδάει, βγάζει κάτι αμυδρούς ήχους. Αύριο θα τον δω καλύτερα. Σας ανεβάζω μερικές φωτο για να τον γνωρίσετε!:D

Συνημμένα Αρχεία:

• 1a.jpg
      1a.jpg
      File size:
      72,8 KB
      Προβολές:
      91
    • 3a.jpg
      3a.jpg
      File size:
      68,5 KB
      Προβολές:
      86
    • 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      65 KB
      Προβολές:
      86
  2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ανεβαίνει πάνω στις πατήθρες; Τόσο χάλια είναι; Μην το βάλεις κοντά με τ' άλλα και να το περιποιείσαι τελευταίο.
    Σου είπαν τι αντιβιώσεις έχει πάρει;
    Τι να πω... καλό κουράγιο!

3. Eleanna

Eleanna PB New Member

Μαρακι τον εχω χωρια και οχι κοντα. Ανεβηκε στην κατω και μια φορα στην πανω. Στον πατο του εχω βαλει φαγητο, μεχρι να δυναμωσει λιγο, και ποσιμο ασβεστιο προς το παρον. Οχι δεν μου ειπαν τι φαρμακα εχει παρει, αλλα δεν νομιζω οτι ηταν τακτικοι στην περιποιηση του... Αν δεν συνελθει μεσα στις επομενες ημερες θα τι παω σε γιατρο... Τι να εκανα Μαρια μου... Το λυπηθηκα...

4. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Καλή ανάρρωση!;)
    Σκοπεύεις να το πάς σε γιατρό;
    *με πρόλαβες.

5. Eleanna

Eleanna PB New Member

Ευχαριστω. Ναι, θα το παρατηρησω μεσα στο ΣΚ, σημερα το απογευμα το πηρα, και αν ειναι θα τον παω

6. maria p

Όλα έτσι τα έχω πάρει κι εγώ....

7. Eleanna

Eleanna PB New Member

Με καταλαβαινεις λοιπον....:(

8. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μπράβο σου βρε Ελεάννα μου!!! Καταδικασμένο πουλάκι ήταν. Εύχομαι σύντομα να γίνει καλά. Εννοείται ότι το χεις σε απόσταση από τα υπόλοιπα καναρίνια σου. Θεωρω απαραίτητη την επίσκεψη σε γιατρό και είμαι βέβαιη ότι από εβδομάδα θα το κάνεις και θα περιμένω με αγωνία τι θα σου πει. Περαστικά σας.

9. Eleanna

Eleanna PB New Member

Ευχαριστω Παναγιωτα μου, να εισαι καλα. Οποιοσδηποτε απι εσας το ιδιο θα εκανε. Πριν λιγο βγηκα και τον ειδα και κοιμαται στον πατο του κλουβιου...... Θελω να τον δω δυο-τρεις μερες, πως αντιδρα, πως τρωει, πως κινειται σε συνδυασμο παντα με πολυ καλη διατροφη με βιταμινες, ασβεστιο, μειγμα σπορων, λαχανικα κλπ. Οταν ηρεμησει λιγο θα ξερω περισσοτερα να σας πω. Ναι, εννοειται πως θα τον παω στον γιατρο την επομενη εβδομαδα. Φιλια

10. Deukalion

Δίνεις βιταμίνες;

11. soulaki1

soulaki1 PB New Member

Μπράβο θα σωθεί το πουλάκι, με τους ελεεινούς, που έχουν αυτού του είδους τα μαγαζιά.....κατι τέτοια βλέπω και μου Ερχετε να αρχίσω ´´το στολισμά´......

12. Eleanna

Eleanna PB New Member

Τον ξεκινησα με ασβεστιο της Tabernil και βιταμινες, και μετα εναλλαξ θα του βαλω ποσιμες βιταμινες της ιδιας εταιρειας.

Να σου πω την αληθεια, δεν ξερω πως θα εξελιχθει, γιατι δεν ειναι καλα. Ομως ειμαι διατεθειμενη να προσπαθησω οσο μπορω. Θα σας ανεβασω βιντεακι και θα σας πω δυο πραγματα να μου πειτε την γνωμη σας μεχρι να τον παω στον γιατρο. Να σκεφτεις πως τον αγορασα, και μαλιστα στην αρχη δεν μου εκαναν και μεγαλη εκπτωση. Μετα απο διαπραγμστευσεις, και αφου τους ειπα πως το πουλακι αργοπεθαινει κλπ, τα καταφερα και τον πηρα σε μια λογικη τιμη πιστευω, δεδομενης της καταστασης του... Ετσι πηρα και τον Φοιβο μου....

13. Deukalion

Eleanna καλημέρα!
    Δεν κατάλαβα ποιές βιταμίνες δίνεις αυτή τη στιγμή.Επίσης ποιό μείγμα σπόρων χρησημοποιείς,έχει περίλλα μέσα;Δίνεις επιπλέον σπόρια...περίλλα,κία;Αυγοτροφή;

14. Eleanna

Eleanna PB New Member

Καλημερα Δημητρη. Δινω τροφη vitakraft Vitalife Prebiotic, με λιγη περιλα μεσα, βιταμινες manitoba, αυγοτροφη φρεσκια με βρωμη και λαχανικα που θα φτιαξω σημερα, στο νερο tabernil calcio και μετα θα ξεκινησω με tabernil A D2 E. Α, και μπροκολο που τους αρεσει

15. maria p

Μην του δώσεις μπρόκολο προς το παρόν, δώσε μήλο ή αγγούρι ή χορταρικά. Απόφυγε αυτά που έχουν οξαλικά μια και δεν ξέρουμε τι το βασανίζει.

16. Eleanna

Eleanna PB New Member

Καλημέρα Μαράκι. Έχω αγγούρι και ραδίκια, θα του βάλω αυτά

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Όμορφος και τυχερός! Εύχομαι να τα καταφέρει!!!

Εγώ γι αυτό το λόγο δεν μπαίνω πλέον σε πετ σοπ! Όλα από eshops!!!

18. Eleanna

Eleanna PB New Member

Θα δουμε Αλικη μου... Δυσκολο αλλα το προσπαθουμε...

19. George Kouth

George Kouth PB Member

Καλή συνέχεια και καλή ανάρρωση του εύχομαι!
    Θέλω και εγώ ένα γκλόστερ, είναι τόσο γλυκά!:D

20. Eleanna

Eleanna PB New Member

Σε ευχαριστω πολυ! Ετυχε και το πηρα, μπας και σωθει... Ειναι σαν μπαλιτσα ο καημενος, παρολο που ειναι αδυνατος!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...