Το μπαλκονι μου

Συζήτηση με θέμα Το μπαλκονι μου, που ξεκίνησε από lancashire, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 18 Δεκ 2007.

1. lancashire

lancashire PB New Member

Καλημερα σε ολους

Επιτέλους αξιώθηκα αλλα παιδεψα τον φιλο μου τον μαραγκο γιατι μπηκαμε τσιμα τσιμα απο το καγκελο στον τοιχο και δεν χωραγαμε να καρφωσουμε τα ξυλα
    με ζαλησε ο τεντας για τη ζελατινα αλλα ολα δειχνουν καλα ιδιατερα τωρα με το κρυο
    χρατσαρω μονο το ενα πλαινο για να μην σκασουν τα πουλακια.
    Η ζελατινα ρολλαρει προς τα επανω για να μαζευτει

Μηκος 183 υψος 220
    χωραει 15 ζευγαρωστρες 40χ27χ60 σε πεντε ραφια
    αφηνω την τελευται σειρα για τροφη και αλλο υλικο και χρησιμοποιω καθαρα 4 ραφια χ 3 κλουβια καθως οταν ανοιξει ο καιρος θα χρησιμοποιησω και τις 2 πλαστικες ντουλαπες μου απο την αλλη πλευρα εαν δεν φαμε καμια μυνηση μεχρι τοτε

Η γυναικα του γειτονα μου ειπε σαν να ζουμε στο δασος με τοσα πουλακια
    καλα που δεν εχω φωνης χεχεχε

Η πλατη καλυπτει ακριβως το χωρισμα του διπλανου μπαλκονιου και σε υψος τους το εχω ψιλοκλεισει αλλα το θελουν γιατι το εχουν κανει κουζινακι και εκει πατησα κι εγω

το μονο προβλημα που πρεπει να λυσω ειναι οτι οταν τη ρολλαρω επανω λογο βαρους της ζελατινας που ειναι αρκετα χοντρη γιαπωνεζικη θελει καλο στερεωμα για να μην ξαναπεσει στο κατω ακρο εχει μεταλικη μπαρα βαριδιακι και ειναι ολη ραμμενη και τα χρατσακια ραφτα
    πρεπει να βρω πατεντα να τη δενω επανω οταν τη μαζευω
    χτες το βραδυ που ειχαμε δυνατο καιρο πηγαν ολα μια χαρα παρολο που στο πισω μπαλκονι φυσουσε

τωρα εαν τα θερμομετρα μου λενε καλα εχω γυρω στους 10 βαθμους μεσα εκει και εχω αχρατσαρηστη την μια πλευρα και το κατω μερος
    Θερμοκρασια πρεπει να τσεκαρω με καλυτερο θερμομετρο

Το επομενο step οπως μου ειπε ο καλος φιλος Θεμης απο του οποιου το εκτροφειο πηρα και την ιδεα ειναι κουνουποσιτα

ΜΦΧ
    Πανος

2. sennacostas

sennacostas PB New Member

Εσυ πας να μας φας την δουλεια! Ωραια μπραβο!

3. lancashire

lancashire PB New Member

χαχαχα
    η δουλεια δουλεια
    θα κανουμε και sennacost outdoor κατασκευες για μπαλκονια

Ευχαριστώ φίλε

4. panagos

panagos PB New Member

βαλε ενα σχοινακι απο μεσα κι ενα απο πανω στις ακρες κι οταν τη ρολαρεις απλα δενεις τα σχοινακια μεταξυ τους

5. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Πρόσεξε τις θερμές ημέρες γιατί μπορεί να μετατραπεί σε θερμοκήπιο και να χάσεις πουλιά.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Φαντάζομαι πως το καλοκαίρι η ζελατίνα θα μένει μόνιμα ανεβασμένη;)!

7. lancashire

lancashire PB New Member

Με διπλή ασφάλεια μην εχουμε κανα ατυχημα

8. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Δεν λέω μόνο το καλοκαίρι, πολλές μέρες εκτός των καλοκαιρινών είναι πολύ ζεστές.
    Έχε το υπόψιν σου.

9. lancashire

lancashire PB New Member

Ναι φιλε μου το εχω υποψην με τον τρελο καιρο
    Το εχω βαλει πιο πολυ για τη νυκτα και για τον χιονια

ευχαριστω
    Πανος

10. jimi gats

jimi gats PB New Member

τελεια η κατασκυη σου..επειδη σκεφτομαι κατι παρομοιο να φτιαξω για το δικο μου μπαλκονι ,λογω ελλειψης χωρου ,θέλω να ρωτησω τι θερμοκρασια εχει μεσα το χειμωνα η κατασκευη σου??ρωταω γιατι στη θεσσαλια φτανει εξω και - 10 ...το χειμωνα...
    επισης αν θες μου λες και το κοστος για τη τεντα που εβαλες?

11. takiskl

takiskl PB New Member

Μπραβο ρε Πανο! Εγραψες παλι! Κι οχι τιποτα αλλο μας βαζεις κι εμας στην μπριζα για επεκτασεις...;))

12. Frania

Frania PB Member

Ειναι τα πιο προσεγμενα μπαλκονατα!:D

13. sainer

sainer PB New Member

μπραβο πολυ καλη κατασκευη...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...