Παρουσίαση Το μοναχικό μου καναρινάκι

Συζήτηση με θέμα Το μοναχικό μου καναρινάκι, που ξεκίνησε από vkoul, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Φεβ 2014.

1. vkoul

vkoul PB New Member

Γειά χαρά,
    αυτή είναι η φωτό του φτερωτού μου φίλου. Δεν γνωρίζω αν ανήκει σε κάποια ξεχωριστή ράτσα, ούτε τι φύλο είναι. Είναι περίπου ενός έτους. Δεν κελαηδάει με τον κλασσικό τρόπο, κελαηδάει σιγανά και ντροπαλά..

pili.jpg

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Γεια σου!
    Αν θες βάλε στο προφίλ σου το όνομα σου να σε αποκαλούμε με αυτό.. :p

Είναι πολύ όμορφος! Να τον χαίρεσαι! :) Απ ότι βλέπω δεν φοράει δαχτυλίδι οπότε δε ξέρουμε ακριβώς πότε είναι γεννημένος... Από pet shop τον πήρες?

Άμα τραγουδάει με μεγάλη διάρκεια και με πολλές "στροφές" τότε είναι αρσενικό! Όταν κελαιδάει φουσκώνει από κάτω ο λαιμός τους??

3. vkoul

vkoul PB New Member

Από pet shop το πήρα, αλλά δεν είχε δαχτυλίδι. Το έχω από τον Ιούνιο του 2013. Ήταν τότε περίπου 6 μηνών όπως μου είπαν και τόσο έδειχνε. Ήταν μικρούλι!
    Ναι, φουσκώνει ο λαιμός του όταν τραγουδάει.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Βάσω μου δυστυχώς στα pet shop λένε πολλά ψέμματα για να πουλήσουν.... 6 μηνών ένα καναρίνι είναι ίδιο με ένα ενήλικο, δεν υπάρχει διαφορά ούτε στο μέγεθος ούτε στην εμφάνιση.. Δε ξέρω τι ηλικία έχει το καναρινάκι σου, αλλά μακάρι να σου είπαν αλήθεια.. :)

Αφού φουσκώνει τότε πιθανότατα είναι αγοράκι! Βέβαια ποτέ δε ξέρεις! Αν την άνοιξη δεις ένα αυγό στον πάτο μην παραξενευτείς :p

5. foivos_

foivos_ PB New Member

είναι πολύ όμορφο! :) :)

6. vkoul

vkoul PB New Member

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια!

7. panos70

panos70 PB New Member

Bασω να χαιρεσαι το πουλακι σου ,το κλουβακι να εχει μονο δυο πατηθρες,και βγαλε την κουνια ,δεν χρησιμευει σε ενα καναρινι αλλα το εμποδιζει να κινηθει

8. vkoul

vkoul PB New Member

Πραγματικά, την κούνια δεν την χρησιμοποιεί καθόλου!

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ όμορφο το καναρινάκι σου Βάσω, να το χαίρεσαι ! :)

10. lefteris13

lefteris13 PB New Member

αφου τραγουδαει σιγανα και ντροπαλα..μηπως ειναι καναρινι φωνης μαλινουα;ενα βιντεο θα μας διαφωτιζε

11. vkoul

vkoul PB New Member

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω κάποιο βίντεο....
    Ένα πρόβλημα που έχω και δεν βρίσκω κάποια σχετική ενότητα για να το παραθέσω είναι το εξής:
    Το καναρινάκι έχει μια ιδιομορφία στα πόδια του, κάτι σαν αναστροφή των πίσω δαχτύλων.
    Δεν είναι ασθένεια (νομίζω), οπότε να το βάλω στην ενότητα "Γενικά για Καναρίνια"??

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

13. vkoul

vkoul PB New Member

Ευχαριστώ!

14. Ian32

Ian32 PB New Member

Πανέμορφο είναι ίσως έχει αίμα από μαλινουα και τραγουδάει χαμηλόφωνα .. Αν έχει γυρισμένη δάχτυλα με νάρθηκα φτιάχνετε εύκολα δεν είναι κάτι απλά θέλει τον χρόνο του..

15. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

ειναι πολυ ομοργο το πουλακι σου βασω να το χαιρεσαι

16. vkoul

vkoul PB New Member

Γεια χαρά,
    Αυτό κι αν ήταν προφητεία!
    Σήμερα το πρωί, το βρήκα το πρώτο αυγό!
    Ευτυχώς που μου το είχες πεί γιατί θα πάθαινα ακόμη μεγαλύτερο σοκ από αυτό που έπαθα...

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Χαχαχαχαχαχαχα λες να το κάνω επάγγελμα???
    Έχεις λοιπόν ένα πολύ όμορφο θηλυκό καναρινακι! Το μόνο "κακό" είναι ότι στο πούλησαν για αρσενικό και άρα πιο ακριβό..
    Επειδή έκανε αυγό δώστης βραστό αυγό μαζί με το τσόφλι ώστε να μην πάθει καμιά δυστοκια... Και σαπιοκαλαμο φυσικά στο κλουβί! Μπορεί να σου κάνει κι άλλα αυγά, ένα κάθε μέρα... Μην πάθεις σοκ! :p

18. vkoul

vkoul PB New Member

Και τι τα κάνω τα αυγουλάκια????
    Ως «αυστηρή μαμά», την θεωρώ μικρή ακόμη για οικογενειακά βάρη:p

Όσο για το επάγγελμα ... στις εποχές που ζούμε όλα μπορεί να χρειαστούν!:rolleyes:

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς να πας να πάρεις νήμα και φωλιά να τα γεννήσει εκεί, να κάνει τον κύκλο της, να τα κλωσσησει για καμιά βδομάδα και μετά θα της τα πάρεις και θα τα πετάξεις... Δυστυχώς και αρσενικό να πάρεις τώρα θα πρέπει να κρατήσεις καραντίνα και να κάνεις και προετοιμασία οπότε δε ξέρω αν θα προλάβεις γέννα.... Του χρόνου όμως γιατί όχι? ;)

20. Ian32

Ian32 PB New Member

Eγω πιστευω προλαβενει γεννα ανετα εξαλλου ακομα Μαρτη εχουμε! Παιρνει εναν αρσενικο τα προετοιμαζει και μεσα απριλη τα βαζει για 1-2 γεννες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...