Το μικρο μου κακατιλακι καταπιε ενα στρασακι απο το νυχι μου

Συζήτηση με θέμα Το μικρο μου κακατιλακι καταπιε ενα στρασακι απο το νυχι μου, που ξεκίνησε από MARAKI, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Μαϊ 2009.

1. MARAKI

MARAKI PB New Member

γεια σας!το μικρο μου κακατιλακι καταπιε ενα στρασακι απο το νυχι μου..δεν προλαβα να το βγαλω,με το που το πηρα χαμπαρι το ειχε καταπιει ηδη..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

2. dimitra_1980

dimitra_1980 PB New Member

Και? Έχει κάποιο πρόβλημα το πούλάκι τώρα ή όλα οκ?

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Παρακολούθησε για 2-3 μερες τις κενώσες του και άν βγει το στρασσακι ...ειναι πολύ τυχερό πουλάκι! Αν οχι , μηπως θα έπρεπε να το δεί κάποιος γιατρός??:rolleyes:

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το στρασάκι είναι μεταλλικό ή χάρτινο?

5. constadinos

constadinos PB New Member

Δεν νομιζω ρε παιδια να παθει κατι!Γυναικες...καν τε λιγο κρατη στην περιποιηση!:D(πλακα κανω μην παρεξηγηθεις Μαρια)!

6. MARAKI

MARAKI PB New Member

εμ τι να κανω κωσταντινε ..η δουλεια μου το χει..(χαχαχα)!προς το παρον δεν πρεπει να το χει αποβαλει...αλλα ουτε καποιο προβλημα εχει...το στρασακι ηταν η γυαλινο η πλαστικο δεν ξερω απο τι υλικο φτιαχνονται τα κλασικα τα στρασσακια τα κοριτσια ξερουν...αλλα ηταν πολυ μικρο...

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μαρια μου δεν θελω να σε αγχωσω, αλλα το στρασακι είναι μικρό για τα δικά σου δεδομενα. Για τα δεδομενα του παπαγάλου σου μπορεί να είναι επικυνδυνο...Στην θεση σου θα ανησυχούσα οπως θα ανησυχούσα αν το παιδί μου καταπινε ενα πλαστικό κουμπί ή ενα γυάλινο βόλο...

8. MARAKI

MARAKI PB New Member

το ξερω ειναι επικυνδινο δεν μπωρω ομως να κανω κατι ,αν το πυγαινα στο κτηνιατρο θα βοηθουσε σε κατι?

9. constadinos

Ενας γιατρος σιγουρα μπορει να βοηθησει!Εχεις παρατηρησει τιποτα περιεργο στην συμπεριφορα του?

10. melagio80

melagio80 PB Member

Δεν ειναι γυαλινα τα στρασακια αυτα,ειναι πλαστικα!

11. inca1099

Η ερώτηση που έκανα για το υλικό κατασκεύης τους ήταν εντελώς εγκυκλοπαιδική :D. Όπως ανέφερε και η georgina, λογικά θα αποβληθεί με τις κενώσεις του. Αν όχι τότε ο γιατρός μπορεί να το εντοπίσει με κάποια ακτινογραφία και να προχωρήσει σε περαιτέρω διαδικασία. Πιστεύω όμως οτι μπορεί να αποβληθεί απο τον οργανισμό.

12. melagio80

melagio80 PB Member

Νομιζα οτι επαιζε ρολο για τον οργανισμο του πουλιου!

13. inca1099

Σαφώς και παίζει! Απλά ήθελα να μάθω άπο τι φτιάχνεται ;)). Αν είναι πλαστικό ή χάρτινο, δεν νομίζω να διατρέχει τόσο σοβαρο κίνδυνο σε σχέση με το αν ήταν γυάλινο ή μεταλλικό. Αυτά αν κατάλαβα καλά έχουν διαστάσεις 2-3 χιλιοστών?

14. melagio80

melagio80 PB Member

Και γω αν καταλαβα καλα ναι,περιπου τοσο ειναι εκτος και αν ηταν καμια τεραστια πετρα...
    Συνηθως ειναι απο πλαστικο,εκτος και αν ειναι πετρες swarovsky πχ...

15. MARAKI

MARAKI PB New Member

οχι δεν ηταν swarovsky ενα πιο φθηνο υλικο..απλα πειδη ειναι η δουλεια μου αυτη (αισθητικοσ)ηξερα οτι ειναι απο γυαλι..γιατι οταν θελω να τα αφαιρεσω απ τα νυχια ξυνονται δυσκολα,το μεγεθος ειναι το πιο μικρο που υπαρχει για την ακριβια ειναι ακριβως ενα χιλιοστο επι εναμισσι...οσο για τις παρενεργειες ,καμια ολα μια χαρα...

16. inca1099

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν

17. MARAKI

MARAKI PB New Member

ετσι θελω να πιστευω .λογικα αφου δεν εγινε κατι μεχρι τωρα,ε δεν νομιζω να γινει...περασε κ μιαμισυ μερα...μακαρι να μην προκυψει τιποτα!σας ευχαριστω πολυ!:)

18. melagio80

melagio80 PB Member

Αν το βρεις δικο μου!

19. MARAKI

MARAKI PB New Member

οκ...αρκει να μην της αρεσε τοσο κ το κρατησει μεσα τησ...χαχα!ευτυχως προς το παρον ολα καλα!

20. constadinos

Αν το βρεις να δω πως θα το πιασεις απο κει που βγηκε!χαχα αστειευομαι φυσικα!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...