Το μαρουλι κανει καλο στα καναρινια μας η οχι;

Συζήτηση με θέμα Το μαρουλι κανει καλο στα καναρινια μας η οχι;, που ξεκίνησε από triwps2014, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Ιαν 2016.

Myra
Best Answer Myra, 16 Ιαν 2016
Το μαρουλι περα απο παρα πολυ νερο, δεν προσφερει τοσα θρεπτικα συστατικα οσο αλλα χορταρικα. Οχι οτι θα παθουν κατι αμα τους το βαλεις, αλλα εφοσον... Ολόκληρο το Post
  1. triwps2014

triwps2014 PB New Member

γεια σας παλια ειχα ακουσει απο εναν φιλο του πατερα μου, που ειναι εκτρωφεας πως το μαρουλη στα καναρινια μας δεν κανει και τοσο καλο καθως αδυνατιζει τον οργανισμο τους.....εσας ποια ειναι η γνωμη σας???

2. Best Answer:
    Post #304024 by Myra, 16 Ιαν 2016
  3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ψήφοι: 1
    Το μαρουλι περα απο παρα πολυ νερο, δεν προσφερει τοσα θρεπτικα συστατικα οσο αλλα χορταρικα.
    Οχι οτι θα παθουν κατι αμα τους το βαλεις, αλλα εφοσον μπορεις να προσφερεις κατι που θα τους δωσει περισσοτερα γιατι να δωσεις μαρουλι?

Φυσικα οτι δινουμε ειναι καλα πλυμενο με νερο και ξυδι και στεγνωμενο. Επισης το μαρουλι αν δεν ειναι δικης σου παραγωγης ειναι το #1 σε φυτοφαρμακα.

Myra, 16 Ιαν 2016
    Best Answer
  4. triwps2014

triwps2014 PB New Member

τα μαρουλια ειναι δικης μου παραγωγης;) γιατι εχω και λιγο ψωρα με τα φυτα:p:D αλλα εσυ τι πρωτεινης μυλο,μαρουλη,τσουκνιδα,η σπανακη:) οχι πως το αυγο παει πισω!:thumbsup:

5. Myra

Χορτα, λαχανικα και φρουτα εποχης. Τωρα το τι θα δωσεις ειναι στη δικη σου ευχερεια. Ραδικι, αντιδι, ζωχο, ταραξακο, τσουκνιδα, μπροκολλο, κουνουπιδι, λαχανο, σπανακι, μπορεις ευκολα να τα βρεις και τα πουλια τα λατρευουν.

6. triwps2014

triwps2014 PB New Member

καλη ιδεα για το μπροκολο και τον ζωχο:thumbsup:... παω να του βαλω λιγο μπροκολλο δεν του εχω ξαναδοση:oops::oops:

7. Myra

Καλα πλυμμενα και στεγνα, οπως ειπαμε. Επισης στο μπροκολλο ειναι πιο θρεπτικα τα φυλλα απο τα φουντακια, αλλα δινεις οτι θελεις.

8. triwps2014

triwps2014 PB New Member

οκ ευχαριστω για της συμβουλες:thumbsup:;):):D:p

9. Myra

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  10. triwps2014

triwps2014 PB New Member

δηλ. μπωρει να μην εχει καλη διατρωφη εξαιτιας της πτερορροιας????:confused::eek:o_O

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  11. Myra

Μπορει να εχει πτερορροια εξαιτιας της κακης διατροφης.

12. triwps2014

triwps2014 PB New Member

αααααααα τωρα καταλαβα!!!:oops::oops::rolleyes:......του εβαλα μπροκολλο και ξετρελαθηκε πρωτη φορα το βλεπω να τρωει με τοσο ορεξη:thumbsup::p:D;):)

13. Myra

Προλαβες και το πλυνες με ξυδονερο? Στο μπροκολλο πανε συχνοτατα καμπιες. Προσεχε.

14. Aristos88

Aristos88 PB New Member

το μαρούλι που δίνω εγώ στα καναρίνια μου (δικής μου παραγωγής χωρίς φυτοφάρμακα-λιπάσματα) εξαφανίζεται σε χρόνο ρεκόρ, με δείκτη την όρεξη τους νομίζω ότι το μαρούλι κάνει καλό και επίσης από πηγή στο ίντερνετ για το μαρούλι:

"Είναι εξαιρετική πηγή βιταμίνης Α (περιέχει προβιταμίνη Α ή β-καροτένιο), βιταμίνης Κ, φυλλικού οξέος, βιταμίνης C, καλίου, μαγγανίου και χρωμίου. Το μαρούλι είναι, επίσης, καλή πηγή φυτικών ινών."

άρα έχει πολλά θρεπτικά συστατικά και ο Βλάντισλαβ Σβιέζυ στο βιβλίο του το έχει μέσα στα λαχανικά που ενδείκνυνται για τα καναρίνια

15. Myra

Ποτε δεν εγραψα οτι δεν ενδεικνυται. Εγραψα οτι υστερει λιγο σε θρεπτικα συστατικα σε συγκριση με τα αλλα λαχανικα.

16. Stfns

Stfns PB Member

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει για καναρίνι που δεν "τσακίζει" το μπρόκολο.

17. triwps2014

triwps2014 PB New Member

το εβαλα σε ξιδονερο αλλα για 5-10 λεπτα:oops: και μετα το στεγνοσα και του το εδωσα:rolleyes:....ομως ποση ωρα πρεπει να το αφησω στο ξιδονερο???:D

βασικα εγω δεν το ηξερα αλλα τωρα που εμαθα οτι τους αρεσει θα τους δινω καθε μερα (με το μετρο ομως...παν μετρον αριστον)

18. Stfns

Stfns PB Member

Και εγώ για τόση ώρα το αφήνω περίπου. Μην αγχώνεσαι δεδομένου ότι το ξύδι σκοτώνει ακαριαία όλα τα μικρόβια.

19. Myra

10-20 λεπτα ειναι αρκετα.

20. Stfns

Stfns PB Member

Καλό είναι κάθε μέρα να τους βάζεις και κάτι διαφορετικό ώστε να μην παρατηρηθεί τροφοπενία. Δηλαδή Δευτέρα μπρόκολο, Τρίτη σπανάκι κ.ο.κ.Εναλλακτικά και εφόσον ο χρόνος στο επιτρέπει ένα μίγμα λαχανικών κάθε μέρα σε μικρές ποσότητες ώστε να το καταναλώνουν και να μην χαλάει η πετάγεται.

21. triwps2014

triwps2014 PB New Member

καλη ιδεα και ωρεο συστημα...θα το εφαρμοσω σιγουρα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...