Το κουνελοσυρμα είναι το ίδιο ασφαλές με το υλικό για κλουβιά;

Συζήτηση με θέμα Το κουνελοσυρμα είναι το ίδιο ασφαλές με το υλικό για κλουβιά;, που ξεκίνησε από savvasxanthi, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 15 Ιουλ 2014.

1. savvasxanthi

savvasxanthi PB New Member

Αυτό το πλέγμα είναι αυτό που παίρνουμε για τα κουνέλια ή είναι ίδιο με αυτό από τα κλουβιά μας που παίρνουμε από το εμπόριο;

2. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν κατάλαβα την ερώτηση αλλά θα σου πω..

Αυτό που έδειξε ο φίλος Αλέξανδρος απο την Κρήτη :p είναι κουνελοσυρμα..

3. savvasxanthi

Ναι το κουνελοσυρμα είναι το ίδιο ασφαλές με το υλικό από τα κλουβιά του εμπορίου;
    Έχω και σκελετό έτοιμο από γωνίες dexim(νομίζω έτσι λέγονται.)είναι το υλικό τους ασφαλές ή θα τα μεγαλώσου τα παπαγαλάκια και θα έχουμε άλλα μετά;

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Dexion.

Είναι ασφαλή υλικά, αν δουλευτούν σωστά.

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το κουνελόσυρμα (γαλβανιζέ) δεν είναι ασφαλές για παπαγάλους. Είναι τοξικό και τα πουλιά κινδυνεύουν να πεθάνουν από δηλητηρίαση. Τις γωνίες από dexion δεν έχεις πρόβλημα να τις χρησιμοποιήσεις,

6. savvasxanthi

Αφού το κουνελοσυρμα δε κάνει τι να βάλω;

7. Sissy

Sissy PB Senior Member

ανοξείδωτο πλέγμα

8. savvasxanthi

Αααα!
    Το ίδιο έλεγα...
    Και θέλω έξω από τις γωνίες dexion να το ντυσω με γωνίες.Ποιο καλά είναι να βάλω ξύλινες ή πλαστικές που να μοιάζουν με ξύλο ώστε να αποφύγω τπτ χείρες Και τέτοια..;

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψείρες; Ναι βάλε καλύτερα πλαστικό, πλένεται πιο εύκολα και δεν κρατάει υγρασία. Τώρα οι γωνίες εσωτερικά δεν ξέρω πως είναι πρέπει να προσέξεις να λειάνεις τα πάντα μην έχεις τραυματισμούς και κοψίματα στα πουλιά.

10. savvasxanthi

Δεν έχουν κάτι ανησυχητικό..
    Το υλικό αν το δαγκώνουν δεν έχουν πρόβλημα;
    Από βίδες τι να χρησιμοποιήσω;

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

Βίδες-παξιμάδια κτλ θα βρεις ανοξείδωτα

12. savvasxanthi

Ψάχνοντας αρκετά αυτές τις μέρες βρήκα κλούβα 170 ύψος 60 πλάτος 60 βάθος το οποίο χωρίζεται στη μέση δλδ 2 κλουβιά 85 ύψος 60 πλάτος και 60 βάθος.τιμή 150 ευρώ..είναι καλή η τιμή του..

13. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η ποιότητα παίζει μεγάλο ρόλο στην τιμή. Βάλε μια φωτο αν θες.

14. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Λογική τιμή είναι προς καλή, τώρα έψαχνα για ένα παιδί που με ρωτούσε κάτι με πμ και την βρήκα με 167.90 την ίδια που λες. Ποιότητα τρέχουσα όπως τα περισσότερα κλουβιά με τρίγωνη σκεπή πάνω.

15. savvasxanthi

Ναι και αυτή που λέω τριγωνική σκεπή έχει..
    Βαριά φαινόταν.
    Την ίδια την είχε και μόνοκομματι χωρίς να γίνετε να χωριστεί και την είχε 180....
    Μου φαίνεται θα πάω Βουλγαρία.50 χλμ είναι..

16. georgenik

georgenik PB New Member

Το κουνελοσυρμα το αγοράζουμε απο μάντρες δομικών υλικών; εαν ξέρει κάποιος, Θεσσαλονίκη ποιος έχει, θα με βοηθούσε πολύ.

17. diager

diager PB New Member

Ποιά περιοχή μένει?

18. JAPAN HOSO11

JAPAN HOSO11 PB Member

Τήν ίδια πήρα και εγώ πρίν από 8 χρόνια στα 150 ευρώ έχει και με 120 ευρώ σε άλλη ποιότητα αν λέμε τις ίδιες ώς συνήθως βγαίνουν σε μπλε χρώμα. Για καναρίνια είναι πολύ καλή τώρα δεν ξέρω για παπαγάλους αν κάνει μόνο και μόνο γιατί τα κάγκελα είναι βαμένα και θα τη τρώνε παίζοντας, έτσι και τα πουλιά θα βλάψει και κλούβα δεν θα έχεις

19. georgenik

georgenik PB New Member

Εαν ρωτας για εμένα, περιοχή Μαρτίου, Θεσσαλονίκη

20. georgenik

georgenik PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...