Το κοκατιλ μου κάνει συνέχεια αυγα

Συζήτηση με θέμα Το κοκατιλ μου κάνει συνέχεια αυγα, που ξεκίνησε από Mikri, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιουν 2016.

1. Mikri

Mikri PB New Member

Γειά σας έχω ένα παπαγαλάκι κοκατιλ και μου το έχουν δώσει δεν ξέρω καν πόσο είναι αλλά ξέρω ότι είναι κορίτσι γτ μου κάνει συνέχεια αυγά αυτό το μήνα μ έχει κάνει 5 τι να κάνω ρώτησα και σε Pet Shop και μ είπαν ότι έτσι κάνουν τι κάνω?

2. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Καταρχήν να τη χαίρεσαι την κοκατιλινα σου. Μπορείς αν θέλεις να μας την παρουσιάσεις εδώ
    https://petbirds.gr/forums/Παπαγάλοι-Γενικά.38/
    Με τόσα αυγά που έχει κάνει έχεις δώσει καθόλου ασβέστιο? Έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί? Θα ήθελες να αναφέρεις τη διατροφή της? Αν είναι ιδιαίτερα πλούσια θα πρέπει σταδιακά να τη μειώσεις. Επίσης, πόσες ώρες κοιμάται? Καλό θα είναι να μειώσεις τις ώρες φωτισμού, να αυξήσεις δηλαδή τη διάρκεια του ύπνου. Να της δίνεις καθημερινά να κάνει μπάνιο και να αλλάξεις θέση στα πράγματα του κλουβιου(πατηθρες, ταΐστρες). Μπορείς να της δίνεις και περισσοτερα παιχνίδια για να απασχολείται. Περίμενε και τις απόψεις των ειδικών στους παπαγαλους. Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

3. Mikri

Mikri PB New Member

Σε ευχαριστώ πολύ ναι της έχω πάρει σουπιοκοκκαλο και άλλαξα και θέσεις στα πράγματα μέσα

Όταν πήρα την τροφή της μου είπαν να πάρω και λίγο κοχιλακι και να της το βάζω μέσα μου είπαν ότι έχει ασβέστιο

4. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Αν θέλεις ανέφερε αναλυτικά τι διατροφή της παρέχεις καθώς και τι ώρα κοιμάται και τι ώρα ξυπνάει, ώστε όσοι γνωρίζουν να σου δώσουν λύσεις. Γενικά, να ξέρεις όσο πιο πολλές πληροφορίες δίνεις στα θέματα σου τόσο πιο σωστές και βοηθητικες απαντήσεις θα λάβεις.

5. Mikri

Mikri PB New Member

Δεν ξέρω δεν είχα ποτέ ξανά παπαγαλάκι απλά δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό να κάνει 5 αυγά μέσα σε ένα μήνα

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πολύ φυσιολογικό είναι. Είναι ώριμο αναπαραγωγικά θηλυκό πουλάκι και την εποχή του οίστρου του κάνει άσπορα αυγά.
    Πρόσεχε την διατροφή της και την γενικότερη υγεία της και όλα θα πάνε καλά.
    Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς από τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και ό,τι άλλο χρειαστείς να ρωτήσεις :)

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σε ρώτησε κι άλλα σημαντικά πράγματα η Παναγιώτα. Αν θέλεις απάντησέ τα για να σου δώσουμε λύσεις για παρακάτω.

8. sarpijk

sarpijk PB New Member

Εχω θηλυκο 4 ετων και δε μου εχει κανει αυγο μεχρι στιγμης γιατι μολις βλεπω οτι την πιανει οιστρος μικραινω τη φωτοπεριοδο αλλαζω θεση στο κλουβι και αποφευγω τα πολλα χαδια για να μην την ενθαρρυνω.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Είμαι άσχετη με παπαγάλους, αλλά με αυτό σου το μήνυμα μου γεννήθηκε μια απορία.... Αυτή η ανάγκη που έχει το κοκατίλ σου και κάθε πουλάκι, το ένστικτό της για αναπαραγωγή, για ωοτοκία και κλώσημα, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να εκτονωθεί?? Δλδ δημιουργούνται αυγά στην κοιλίτσα της και δεν γεννιούνται ποτέ επειδή κάνεις αλλαγές? Θεωρώ πως μια φορά το χρόνο θα της έκανε καλό να κάνει έναν κύκλο ωοτοκίας και κλωσήματος για να εκτονώνεται το ένστικτό της.. Ξαναλέω άσχετη είμαι απλά το βλέπω από βιολογικής πλευράς.. Είναι και αυτό μια ανάγκη....

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Mα δεν δημιουργούνται. Αν δημιουργούνταν θα τα γεννούσε αναγκαστικά. Κάποια στιγμή όμως στη ζωή της θα γεννήσει μερικά αυγά στο ξεκάρφωτο. Τότε θα χρειαστεί λίγο έξτρα ασβέστιο και λογικά δεν θα αλλάξει τίποτα παραπάνω.

11. Mikri

Mikri PB New Member

Έχω ρωτήσει και για να την βάλω με άλλο παπαγαλάκι και να κάνει αλλά μ είπαν ότι δεν θα κάτσει γτ έχει μάθει μόνη της

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτό δεν είναι ακριβές αλλά όντως το ζευγάρωμα των παπαγάλων απαιτεί μια πιο πολύπλοκη προετοιμασία από αυτό των καναρινιών και ένα διαχρονικό δέσιμο του ζευγαριού.
    Δοκίμασε αυτό που σου είπε ο φίλος sarpijk πιο πάνω, δηλαδή μείωση των ημερήσιων ωρών, βάζοντάς την για ύπνο πιο νωρίς, ώστε να αντιστραφεί η ορμονική διαδικασία της.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...