Το κοκατιλ μου εχει ημερεψει, τα δικα σας πως φερονται;

Συζήτηση με θέμα Το κοκατιλ μου εχει ημερεψει, τα δικα σας πως φερονται;, που ξεκίνησε από kanoupa, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Ιουλ 2009.

1. kanoupa

kanoupa PB New Member

Λοιπον παιδια δε ξερω πως ειναι οι αγαπημενοι σας παπαγαλοι εμενα παντως το cockatiel μου το εχω περιπου 8 μηνες κ πιστευω οτι εχει ημερεψει τελειως!Μιλαμε συνεχεια θελει να βγαινει εξω συνεχεια να το χαιδευω σε ολο του το κεφαλακι κ να μη ξεκολαει απο πανω μας...μπορω να πω πως στην αρχη με δυσκολεψε καπως...αλλα τωρα ειμαστε καλυτερα απο ποτε!Μου σφυριζει πολλες φορες για να του ανοιξω το πορτακι κ να βγει με μια λαχταρα οπως καθε φορα...τα δικας πως ειναι;;πως φαιρονται;;

2. cockotail love

cockotail love PB New Member

και εμενα τρελαινεται να του κανω μασαζ στο κεφαλακι του

3. kanoupa

kanoupa PB New Member

εμενα να δεις πως τρελενεται...καλα ειναι απιστευτα...θελει κ σενα να βγαινει συνεχεια εξω;;καμια φωτο εχεις να το δουμε;;

4. cockotail love

με το που βαζω το κλουβι μεσα στο δοματιο μου εχει συνιθησει οτι θα τον βγαλω εξω και παει περα δοθε απο την χαρα του

5. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Εμείς τη δικιά μας την έχουμε 5 μήνες, αλλά μόνο από το χέρι μας έχει μάθει να τρώει... Ακόμα φοβάται και δε θέλει ούτε να την αγγίξουμε...:( Προχτές έβαλα μέσα στο κλουβί το χέρι μου με τροφή και ο αρσενικός που τον έχουμε 3 μήνες έφαγε...:) Με μια μικρή επιφύλαξη βέβαια...

6. cockotail love

5 μηνες δεν ειναι πολυ καιρος για να φερεται ακομα ετσι??

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Για ενα μη εξημερωμενο πουλι 5 μηνες ειναι λιγος καιρος για να εξοικειωθει με τους ανθρωπους στο βαθμο που εμεις θελουμε, ποσο μαλλον για ενα πουλι που εχει και ταιρι. Βεβαια το βασικοτερο ειναι το ποση ωρα του αφιερωνουμε καθημερινα. ;)

8. kwnstantina

Αυτό με το χέρι και την τροφή τους το κάνουμε κάθε μέρα και κάθε λίγο και λιγάκι πλησιάζουμε ήρεμα το κλουβί και τους μιλάμε σιγά και γλυκά, τους σφυρίζουμε διάφορα τραγούδια... Πρέπει να κάνουμε κάτι περισσότερο?

9. cockotail love

δεν νομιζω αυτη ειναι η βασικη εκπαιδευση τους αλλα να τον ταιζεις με το χερι σου αυτο βοηθαει πολυ

10. kwnstantina

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...:( Πείτε μου και εσείς κάτι...

11. cockotail love

εξω απο το κλουβι τον βγαζεις καθολου?

12. kwnstantina

Η πόρτα του κλουβιού είναι πάντα ανοιχτή και έτσι βγαίνουν όποτε θέλουν αυτά... Όταν πάμε να τα πλησιάσουμε όταν είναι έξω, φοβούνται και φεύγουν...

13. cockotail love

δοκιμασε να τα ταισεις εξω απο το κλουβι και να το ανεβασεις στο χερι σου στο ωμο σου δεν ανεβαινει εε?

14. mariah

mariah PB Member

Στον ωμο καλο ειναι να μην τα μαθαινουμε να ανεβαινουν.Αποκτουν κυριαρχικη σταση και παιρνουν το πανω χερι μετα!Στο χερι καλο ειναι να το εχεις στο επιπεδο του στηθους!Εκει μπορεις να το ελεγχεις!

15. kwnstantina

Έξω από το κλουβί η θηλυκια καμιά φορά τρώει... Ο άλλος όμως φοβάται πολύ ακόμα και φεύγει... Δεν ανεβαίνει ούτε στο χέρι ούτε στον ώμο... Σας λέω ούτε να την αγγίξουμε δεν μας αφήνει...:( Όταν δεν είχαμε πάρει ακόμα τον φίλο της, έβαζα μέσα το χέρι μου και για να φτάσει το αλυσιδάκι που έχει το παιχνίδι της ανέβαινε στο χέρι μας και για πολλή ώρα μάλιστα...Μέσα στο κλουβί όμως.

16. kanoupa

kanoupa PB New Member

σιγα σιγα θα ερχονται ολο κ πιο κοντα σε σας...θα σας μαθενουν κ θα τα μαθενετε...εμενα η δικια μου παντως τωρα δε φοβαται καθολου...με τη πρωτη ευκαιρια θα βγει εξω..κ θα ερθει απο μονη της πανω μου...(κοιλια,στηθος,ομους,χερια παντου βολευεται αρκει να ειναι πανω μου ;p )
    οταν εχω μεσα το κλουβι κ τρωω ανεβαινει στο πανω σκαλακι κ με κοιταει με μια λαχταρα κ περιμενει να της δωσω να φαει...αν οχι παει σα τη σβουρα πανω κανω σαν ενδυξη διαμαρτυριας...χαχα!

17. cockotail love

και εμενα ετσι κανει παει πανω κατω αμα δεν τον βγαλω απο το κλουβι του χαχα

18. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

εγω την εχω μια κοκατιλινα 2 βδομαδες και εχει μαθει να τρωει απο το χερι μου μεσα απο το κλουβι ! φοβερο ???

19. kanoupa

kanoupa PB New Member

εμενα στην αρχη της πρωτες 2 μερες δεν ετρωγε καθολου!κ εφαγε πρωτη φορα απο το χερι μου μετα απο αρκετες προσπαθειες...
    αλκηστη εχεις πολλα να δεις ακομα...

20. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

και εμενα στην αρχη εκανε να φαει 3 μερες αλλα τωρα εχει προχωρισει με γοργα βηματα προς την εκπαιδευσει και τρωει απο το χερι μου παντα μεσα απο το κλουβι ... εσυ σε ποιο μερος στα χανια εισαι γιατι εγω ειμαι στο καστελι για διακοπες !?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...