Το κοκατιλ μου έχει μακριά νύχια

Συζήτηση με θέμα Το κοκατιλ μου έχει μακριά νύχια, που ξεκίνησε από cockotail love, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Ιουν 2009.

1. cockotail love

cockotail love PB New Member

γεια σας το κοκατιλ κου εχει δυο πολυ μεγαλα νυχια τα οποια ειναι πολυ κοφτερα και οταν τον βαζω στο χερι μου με τρυπανε η και οταν το ποιανω μηπως ξερετε αμα κοβονται η αμα σπανε απο μονα τους και σε ποσο καιρο τα αλλα νυχια του ειναι κομμενα

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Ρίξε μια ματιά εδώ https://petbirds.gr/threads/Κοψιμο-νυχιων-παπαγαλου.4419/

3. mariah

mariah PB Member

Αν δεν ξερεις να τα κοβεις μονο σου μην επιχειρησεις να το κανεις διοτι μπορει να το τραυματισεις.Το νυχι απο ενα σημειο και μετα εχει νευρικες αποληξεις και θα το ματωσεις αν το κοψεις μονο σου.Μπορει να θελει και λιμαρισμα.Καλυτερα να το πας σε ενα γιατρο να το κανει αυτος.

4. cockotail love

απο μονα του δεν σπανε?

5. inca1099

Καλύτερα να μην φτάσουν στο σημείο να σπάσουν, μιας και θα υπάρξει αιμοραγία. Κλαδιά και πέτρες ασβεστίου μπορούν να κρατάνε τα νύχια σε ένα επιθυμητό σημείο, αλλά θα χρειάζεται επέμβαση και απο εσένα για μια περιποίηση.

6. cockotail love

με το λιμαρισμα υπαρχει και παλι κυνδηνος να τραυματιστει?

7. inca1099

Αν πάρεις όλα τα μέτρα ασφαλείας για τυχόν τραυματισμούς στο σώμα του πτηνού ή στο κεφάλι του, όχι δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλωστε η λίμα απλά θα αφαιρέσει την ''μύτη'' του νυχιού και δεν θα αφαιρέσει μεγάλο τμήμα του.

8. cockotail love

γιατι δεν θα του αρεσει καθολου και θα χτυπιεται?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...