Το κοκατίλ μου ανοίγει περίεργα το στόμα του

Συζήτηση με θέμα Το κοκατίλ μου ανοίγει περίεργα το στόμα του, που ξεκίνησε από Μαίρη 2420, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Αυγ 2014.

1. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Καλησπέρα παιδιά!Κατέγραψα το κοκατιλάκι μου να κάνει μια περίεργη κίνηση με το ράμφος και το στόμα του...Τον πέτυχα 2 φορές χθες και 1 σήμερα!Είναι φυσιολογικό αυτό?

2. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

μαρια ουτε εμενα μου αρεσει αυτο που κανει το μικρουλι σου και θα συμφωνησω με την maria p
    για να ανοιξεις το στομα του και να δεις καλα μεσα πρεπει σιγουρα να εχεις πολυ φως και βοηθεια απο αλλο ατομο

3. sarpijk

sarpijk PB New Member

Το πιθανοτερο ειναι απλα να καθαριζει τον προλοβο του. Δες:

Εχω δει και το δικο μου να το κανει αυτο και εκ πρωτης οψεως δε θα με ανησυχουσε. Εαν το βλεπεις ζωηρο και να τρεφεται κανονικα τοτε μην φοβασαι. Μη στρεσσαρεις το πουλακι προσπαθωντας να του ανοιξεις το στομα με τη βια παρα μονο εαν δεις να αλλαζει συμπεριφορα.

4. Μαίρη 2420

Μαίρη 2420 PB New Member

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Η κίνηση είναι ολόιδια με αυτή που κάνει ο πουλάκι του φίλου μας sarpijk!Ελπίζω απλά να καθαρίζει τον προλοβο του γιατί κατά τ'άλλα είναι ζωηρότατο και τρώει αρκετά!Θα το παρακολουθήσω να δω πόσο συχνά το κάνει και αν μου εμφανίσει κανένα περίεργο σύμπτωμα πριν του κοιτάξω το στόμα!Να σε ρωτήσω κάτι?Εσένα πόσο συχνά το κάνει το κοκατιλάκι σου αυτό? Το έψαξες και είδες όντως ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...