Το κελαηδημα στα lovebirds εχει να κανει με το φυλο τους;

Συζήτηση με θέμα Το κελαηδημα στα lovebirds εχει να κανει με το φυλο τους;, που ξεκίνησε από Christos1964, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 9 Απρ 2016.

1. Christos1964

Christos1964 PB New Member

εχω δυο lovebirds ficher. το ενα κελαηδαει και βγαζει ηχους γενικοτερα ολη μερα. το αλλο τιποτα. σημαινει κατι αυτο?
    εχει να κανει μηπως με το φυλο τους?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ναι, το πιθανότερο, τα αρσενικά είναι πιο ομιλητικά από τα θηλυκά. Αντιστοιχεί και έτσι όπως πιστεύεις πως είναι τα φύλα τους;

3. Christos1964

οπως μου ειπε ο φιλος που μου τα εδωσε το ενα -αυτο που τραγουδαει- ειναι το αρσενικο και το αλλο ειναι το θηλυκο. ειναι 4 μηνων ακομα. το υποτιθεμενο αρσενικο ειναι τρελλα περιεργο για τα παντα και ελαφρως μεγαλυτερο σωματικα απο το αλλο.
    σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου παντως

4. maria p

Μπορεί και μακάρι να είναι έτσι και να είναι ζευγαράκι!

5. Christos1964

ετσι και κανουν μωρακια θα τρελλαθω απο τη χαρα μου. απο τοτε που τα πηρα εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου

6. maria p

Έχεις καιρό ακόμα μπροστά σου :)

7. Christos1964

σε ποια ηλικια ζευγαρωνουν?

8. ianos

ianos Daily Active Member

Να τα χαιρεσαι!
    Λες οτι στα έδωσε φίλος σου και οτι ειναι 4 μηνών. Υπάρχει περίπτωση να έχουν συγγένεια, πχ να ειναι αδέρφια;

9. Christos1964

οχι καμια συγγενεια, ειναι απο διαφορετικους γονεις σιγουρα

10. maria p

Γύρω στους 6 μήνες είναι έτοιμα αναπαραγωγικά αλλά μέχρι την οργανική βιολογική τους ολοκλήρωση, δηλαδή μέχρι να γίνουν ενός έτους, δεν συνίσταται να ζευγαρώνουμε κανένα είδος πουλιού.

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

O "κανόνας" λέει το αντίθετο, ότι τα θηλυκά είναι ελαφρώς μεγαλύτερα με λίιιγο μεγαλύτερο ράμφος. Επίσης δαγκώνουν πιο δυνατά κι είναι πιο κτητικά.

Να τα χαίρεσαι! Είναι μικρά ακόμη οπότε δώσε βάση στην καλή τους διαβίωση και η αναπαραγωγή αν γίνει σωστά και στην κατάλληλη ώρα θα σου δώσει μεγάλη χαρά. ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...