Το καρδερινοκαναρο μου το εσκασε

Συζήτηση με θέμα Το καρδερινοκαναρο μου το εσκασε, που ξεκίνησε από Akisbet, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 9 Οκτ 2014.

1. Akisbet

Akisbet PB New Member

Καλημέρα παιδιά σήμερα το πρωί πήγα να βάλω αυγουλακι στα πουλακια κ το καρδερινοκαναρο τρύπωσε στο κενό ανάμεσα στην πορτούλα κ το χέρι μου κ έφυγε, πεταξε δίπλα σε ένα παρκάκι με δέντρα περίπου 50 μέτρα απο το μπαλκόνι μου! Λέτε να ακούσει τα αλλά πουλιά κ να επιτρέψει για φαγητό;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να αφήσεις ανοικτή την πόρτα από το κλουβάκι του και να τοποθετήσεις μια πατήθρα προς τα έξω κοντά σ΄αυτή. Αν πεινάσει και δεν τρομάξει έχεις ελπίδες να γυρίσει στον τόπο που αισθάνεται σιγουριά.
    Φυσικά περιμένουμε νέα σου.

3. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ευχαριστώ το ελπίζω, ετοίμασα το κλουβάκι του όπως μου είπες κ θα περιμένω

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καλή επιτυχία.. να παρακολουθείς διακριτικά ... κάνε και μια βόλτα στο πάρκο.. ίσως το δεις...

5. Akisbet

Akisbet PB New Member

Δυστυχώς δεν εμφανίστηκε το πουλάκι ελπίζω να φανεί τυχερό κ έξυπνο για να μπορέσει να επιβιώσει!

6. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Οι πιθανότητες να γυρίσει Άκη, είναι ελάχιστες. Τι ηλικίας είναι ?

7. Akisbet

Akisbet PB New Member

Ειναι τεσσάρων μηνών πέντε το πολύ , πριν καμία 20 μέρες μου το έδωσαν εχω κ το αδερφάκι του

Το ξέρω ότι ειναι δύσκολο αλλά ελπίζω

8. Paianas

H ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αλλά το πιθανότερο είναι να μη γυρίσει. Έχω χάσει πουλιά και μέσα από τα χέρια μου..και πουλιά που κλωσσούσαν ..και καρδαρινοκάναρα που το πορτάκι δεν είχε ασφαλίσει καλά . Κανένα δε γύρισε. Ειδικά αν ο περιβάλλον χώρος είναι ανοικτός με δέντρα και ξέφωτα, δεν έχεις ελπίδα να πήγε σε κλουβί κάποιου γείτονα.
    Εύχομαι πάντως να βρεθεί, γιατί δεν έχει μάθει στο φυσικό περιβάλλον και φυσικά δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει, τι κινδύνους κρύβει η ελευθερία του.

9. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Ο Νικος εχει δικιο, πολύ δυσκολα θα γυρισει το καρδε/ρο.

10. Paianas

Ρε Γιώργο, το μόνο που με ''πόνεσε'' από τα δικά σου, ήταν ο πύρρουλας :(

11. Akisbet

Akisbet PB New Member

Κ εγω εύχομαι να μην πήγε μακριά κ να επιστρέψει η έστω να πέσει στα χέρια κάποιου που αγαπά τα ζώα γιατί μόνο του δεν ξέρω αν τα καταφέρει

12. YannisK

YannisK PB Known Member

Και εγω σκασμένος είμαι, έφυγε ένα γκούλντιαν σήμερα το πρωι, φυσικά απο λάθος μου! ηλικίας 6 εβδομάδων. κάθησε για λίγο στο πεύκο και δεν το ξαναείδα.

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πω πω βρε παιδιά, το μόνιμο άγχος μου. Μία φορά μου έτυχε και είχα λαλήσει, έφαγα όλη την γειτονιά ψάχνοντας, εις μάτην φυσικά. Τι να σας πω, μόνο ότι σας καταλαβαίνω.

14. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Που το θυμ'ηθηκες ρε φίλε ... Οντως πολύ πίκρα... και με την θηλυκιά στην φωλιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...