Το καρδερινοκαναρο κανει συνεχεια αυγα

Συζήτηση με θέμα Το καρδερινοκαναρο κανει συνεχεια αυγα, που ξεκίνησε από dani, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 3 Ιουν 2008.

1. dani

dani PB New Member

Εχω ενα καρδερινοκαναρο που κανει συνεχεια αυγα. Απο μικρο το εχω μονο του στο κλουβι. Και τωρα τελευταια κανει συνεχεια αυγα. Ασε που εχει κ πτερορια.

2. mortis

mortis Banned

Όπως καταλαβαίνεις φίλη μου το καρδερινοκαναρο σου είναι θηλυκό.Και εφόσον κάνει αυγά άρα είναι πυρρωμένο ή μπορούμε να πούμε σε κατάσταση αναπαραγωγής.Μόνο που τα καρδερινοκάναρα δεν μπορούν να δώσουν απογόνους.Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις που δίνουν, αλλά ως επι το πλείστον όχι.Πάντως το συγκεκριμένο πουλί μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν θετή μάνα (για τάισμα ή κλώσσημα)σε νεοσσούς καναρινιών ή καρδερινών ή οτιδήποτε άλλο σε περιπτώσεις όπου η κανονική μητέρα δεν ταίζει ή δεν κλωσσάει.

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Επειδή έχω μάλλον και εχώ ενα θηλυκό καρδερινοκάναρο (το ανακάλυψα πρόσφατα), αν το βάλω με αρσενικό καναρίνι του χρόνου πλέον υπάρχει περίπτωση να βγαλει πουλάκια?? Η θα ταλαιπωρείται τζάμπα το πουλάκι??

Φαντάζομαι πως θα χρειάζεται παρόμοια προετοιμασία στην διατροφή του όπως και τα καναρίνια πρίν την αναπαραγωγή, έτσι δεν είναι??

4. Θεωρω απιθανο να σου δωσει απογονους , μπορεις ομως να του κανεις κανονικη προετοιμασια ( για να 'χει δυναμεις ) και να του βαλεις φωλια ταυτοχρονα με τις καναρες σου για να εχουν κοντινες ημερομηνιες επωασης ουτος ωστε αν χρειαστει να εχεις μια παραμανα ετοιμοπολεμη.

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

σε ενα σιτε ειχα διαβασει οτι καποια καρδερινοκαναρα γινονται γονιμα μετα το τριτο ετος της ζωης τους αυτο βεβαια ειναι μια σπανια περιπτωση και δεν αποτελει κανονα.

6. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Είναι τόσο μικρά τα ποσοστά επιτυχίας περίπου 5%, που μόνο αν είσαι απογοητευμένος από τη ζωή σου ή δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις, μπορείς να το προσπαθήσεις. Ακόμη και σε αυτό την περίπτωση οι απόγονοι σπάνια είναι καλής ποιότητος (εμφανισιακά και φωνητικά).
    Εγώ που βάζω πάντα στόχους ανέφικτους και λατρεύω τα δύσκολα, θα το προσπαθούσα μόνο για την εμπειρία και για να χαρεί το πουλάκι, χωρίς να ελπίζω για κάτι περισσότερο.

7. nikos76

nikos76 PB New Member

Δωστου νημα να φτιαξει φωλια και αστο να τα κλωσησει μερικες μερες.
    Αν δεν θελεις να ζευγαρωσει σταματα να του δινεις αυγο. Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να σου κανει συνεχεια αυγα. Φυσικα κατι τετοιο μπορει να ειναι και μοιραιο. Αν εχει κανει παρα πολλα αυγα εως τωρα βαλε κανενα σουπιοκοκκαλο (εχει μπολικο ασβεστιο και φωσφορο). Καλη τυχη στο πουλακι σου!

8. lizard

lizard PB Member Article Writer

Χρηστο εγω απλα το ανεφερα γιατι δεν εχω εμπειρια απο καρδερινοκαναρα γιατι δεν ειχα ποτε ουτε αρσενικο ουτε θηλυκο ασχετο αμα θελω ενα αφου να φανταστητε ειπα στην μητερα μου να παμε με το αεροπλανο να παρουμε εκεινο το καρδερινοκαναρο που χαριζοταν αλλα ηταν αργα και μου ειπε και η μητερα μου την φραση(καλα τρελαθηκες)

9. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Έχεις δίκιο που το θέλεις, ειδικά αν έχει πάρει τις κατάλληλες φωνές είναι καταπληκτικό!

10. dani

dani PB New Member

Ακομα συνεχιζει κ κανει αυγα. Τι αλλο μπορω να κανω. Εχει κ πτερρορια :(

11. kimi

kimi PB New Member

Και δεν εχει παει ποτε με αρσενικο!

12. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ντάνι βλέπω καλά; Στο κεφάλι έχει γυμνωθεί εντελώς; Αν είναι έτσι πήγαινέ το σε κάποιον πτηνίατρο γιατί αυτό δεν είναι φυσιολογικό για πτερόροια. Τόσες μέρες κάνει καθημερινά αυγά; Ούτε αυτό είναι φυσιολογικό, πιο πολύ σαν πρόβλημα με τις ορμόνες μου μοιάζει παρά σαν πύρωμα. Νομίζω επιβάλλεται η επίσκεψη σε γιατρό και γρήγορα πριν πάθει κάνα χειρότερο κακό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...