Το καναρινι μου χανει πουπουλα μεσα στο χειμωνα

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου χανει πουπουλα μεσα στο χειμωνα, που ξεκίνησε από giannakis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 21 Φεβ 2009.

1. giannakis

giannakis PB New Member

το καναρινι μου χανει τα πουπουλα του μεσα στο χειμωνα.τι πρεπει να κανω για να σταματησει:confused:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

3. Goutaki_syros

Goutaki_syros PB New Member

Eίναι αρσενικό η Θηλυκο??Ηλικία?Θερμοκασία δωματίου??μηπως το έχεις κοντά σε κανενα καλοριφέρ??

4. giannakis

giannakis PB New Member

Έιναί αρσενικό το πρωί το έχω έξω στο μπαλκόνι και το βράδυ όταν εχει κρυο το βάζω μέσα .Όταν είναι μέσα,είναι στην κουζίνα και διπλα σε καλοριφέρ.Το φώς ανοίγει και κλίνει συνεχώς.Έχω αι άλλο ενα κανρίνι και αυτό αρσενικό αλλά δεν έχει τίποτα.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Τώρα κατάλαβες απο πρώτο χέρι ,που λέμε ,οτι είναι προτιμότερο
    να μένει συνέχεια εκτός σπιτιού.Δεν υπάρχει φόβος απο το κρύο.
    Δώσε στο νερό του μια πολυβιταμίνη ή αν υπάρχει Muta-vit (Orlux)
    Καλή διατροφή και σε λίγες μέρες θα αρχίσει να επανέρχεται.

6. giannakis

giannakis PB New Member

να ρωτήσω κάτι.Το βράδυ όταν τα άφηνω έξω τα σκεπάζω με ένα πανί,επεδή έρχεται το φώς από την κουζίνα και δεν μπορούν να κοιμηθούν.καλά κανω?

7. mgerom

Αν αφήνεις κάποιο μέρος του κλουβιού ανοικτό να πέρνουν αέρα
    αλλά και να μπαίνει το πρωινό φως ,ωστε να ξυπνίσουν το πρωί
    στην ώρα τους ,ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

8. giannakis

giannakis PB New Member

Άμα δεν πάρω την βιταμίνη που είπες υπάρχει κατι για να το αντικαταστήσω?

9. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Φίλε πρέπει να σου πω πως το μέσα έξω είναι θάνατος για τα πουλιά. Αυτή η απότομη αλαγή θερμοκρασίας προκαλεί κρυολογίματα. Τα καναρίνια αν είναι συνέχεια έξω και έχουν προσαρμοστεί στο κρύο αντέχουν στους -5 βαθμούς. Αρκεί βέβαια να μην τα χτυπά ο βοριάς. Τώρα με την πετσέτα κάνεις πολύ καλά. Μα να μήν το φράζεις τελίως για να παίρνει το κλουβί αέρα.

10. giannakis

giannakis PB New Member

να ρωτησω κατι ασχετο τα καναρινια χρωματοσ κελαϊδανε?

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όλα τα υγιή αρσενικά καναρίνια κελαηδούν.

12. scorp

scorp Banned

Πέρα από τα διατροφικά συμπληρώματα, πάρε ένα ψεκαστήρι και αφού το πλύνεις πολύ καλά βάλε νερό βρύσης. Εν συνεχεία θα το μεταφέρεις σε κλειστό εσωτερικό χώρο κατά προτίμηση με καλοριφέρ και αφού βγάλεις όλα τα εξαρτήματα θα το καταβρέξεις ακόμα και αν τρέχει να κρυφτεί από το νερό.Εν συνεχεία το αφήνεις τουλάχιστον 2 ώρες ήσυχο να στεγνώσει ΕΝΤΕΛΩΣ!Αυτό το κάνεις μέρα παρά μέρα ή κάθε 3 μέρες.Επίσης αν μπορεσεις πρόσθεσε και ένα συμπλήρωμα ασβεστίου για κανα δυο μέρες.

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αυτή η μέθοδος που προτείνεις αφορά την διαχείρηση της πτερόρροιας??:confused:

14. Kingdiamond

Kingdiamond Πρώην κουτζας μοσχονας

χαιρετε
    εγω εχω μια καναρα που χανει φτερωμα γυρω απο τα ματια
    ειναι σε εξωτερικο χωρο

ειναι καποια αρρωστια?

15. petros galleos

petros galleos PB New Member

Και το δικο μου καναρι μαδαει εδω και 1,5 μηνα. Ισως επειδη το εχω στην κουζινα. Του αρχισα πολυβιταμινες ,και το εβγαλα εξω, απλως το βραδυ θα μισοσκεπαζω το κλουβι με καποιο πανι.[​IMG]

16. scorp

scorp Banned

Georgina τι ακριβώς δε κατάλαβες από αυτό που έγραψα; Αυτό που προτείνω είναι καθαρά συμπληρωματικό για περιπτώσεις που τα πουλιά δε κάνουν από μόνα τους μπάνιο.

17. alexandra

alexandra PB New Member

Καλησπερα σε ολους σας,

και εγω εχω παρατηρησει οτι εχουν μειωθει τα πουπουλακια του γυρω απο τα ματακια του! Εγω τον εχω συνηθως μεσα στο σπιτι γιατι φοβαμαι μηπως μου αρρωστησει απο το κρυο...Αν αρχισω να το βγαζω τωρα εξω θα εχει προβλημα ο καναρινος μου; θα του παρω και τη βιταμινη που προαναφερθηκε στη συζητηση.
    Λογικα θα τη βρω σε pet shop, εεε;
    Επισης εχω προσεξει οτι εχουν λερωθει τα φτερακια του αλλα δεν κανει μπανιο...μηπως πρεπει να τον πληνω μονη μου;

18. ΗΡΩ

ΗΡΩ PB New Member

με τη σειρά μου και εμένα ο ενας αρσενικός μαδάει πολύ αυτό το διάστημα και νομίζω πως είναι και λίγο βραχνός.του χορηγώ εδώ και 3 μέρες πολυβιταμίνες στο νερό του και βλέπουμε.ποσο καιρό να του δώσω βιταμίνες?

19. mgerom

Πρέπει να βρείς τον λόγο που κάνει πτερόρροια εκτός εποχής.
    1ον) Είναι πράγματι πτερόρροια ή χάνει κάποια πούπουλα
    απο συγκεκρημένο σημείο ?
    2ον) Σε τί χώρο βρήσκεται το πουλί ?
    3ον) Η θερμοκρασία και η διάρκεια φωτισμού, πού βρήσκονται ?
    4ον) Ποιά είναι η διατροφή του ?
    5ον) Εχει πράγματι βραχνάδα στην φωνή του ? Είναι έντονη ?
    Ολες αυτές (και άλλες ακόμα)είναι ερωτήσεις που αν απαντηθούν σωστά και χωρίς υπερβολές θα οδηγήσουν σε συμπεράσματα.Ανοίγοντας ταυτόχρονα και το άρθρο
    Παθολογική πτερόρροια πτηνών
    ίσως καταφέρεις να βρείς απαντήσεις και σωστές λύσεις.;))

20. efi

efi PB New Member

Και εμενα τα καναρινια μου και τα 2 αρχισαν να μαδανε εδω και 1,5 μηνα και μαλιστα πολυ ενω η καρδερινα τιποτα...Μιλησα με τον κτηνιατρο και μου ειπε να μην τα εχω εξω την ημερα και μεσα το βραδυ...μου ειπε να βαλω πολυβιταμινες και να τα εχω συνεχεια μεσα...Οντως μετα απο 1,5 μηνα η θυληκια σταματησε την πτερροροια και ο αρσενικος ειναι σε καλο δρομο βλεπω πολυ λιγα πουπουλα γυρω του...Μαλλον αυτη η διαφορα θερμοκρασιας οντως τα τσακιζει...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...