Το καναρινι μου σταματησε να κελαηδαει, ειναι αρρωστο;

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου σταματησε να κελαηδαει, ειναι αρρωστο;, που ξεκίνησε από kokolakis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουλ 2009.

1. kokolakis

kokolakis PB New Member

Ηλικία Πουλιού: 2008
    Φύλο:Α
    Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εξω
    Θερμοκρασία Χώρου:20-30+
    Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 4/09
    Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 5 ΜΕΡΕΣ
    Διατροφή:ΟΚ
    Αξιολόγηση Περιττωμάτων: ΟΚ
    Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):ΟΚ
    Κινητικότητα:ΟΚ
    Τρέφεται Κανονικά:ΟΚ
    Προηγηθείσα Θεραπεία:ΟΧΙ
    Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):ΝΑΙ

Παρατηρήσεις:Παιδια τα φωτα σας...
    Το καναρινι μου εδω και 5 μερες εχει σταματησει το τραγουδι... ειναι ειναι ομως κινητικο και τρωει κοιματε ολα κανονικα! Εχω παρατηρησει τα εξης ομως με τα απειρα μου ματια...
    1.Φουσκωνει το φτερομα του για ενα δευτερολεπτο ομως,μερικες φορες την μερα...
    2.Ακουσα μια φορα σαν να σπαει σπορακι ενω δεν ειχε και εκατσα μετα διπλα του για ωρες αλλα δεν το ξανακανε...
    3.Βρισκω καθε μερα ενα πουπουλο στο πατο του κλουβιου(ενα ομως)! σημερα κανενα...
    4. 2 φορες τον εχω τσακωσει ενα εχει πουπουλο στο στομα του και να το κανει τσικ τσικ...
    5.εχει αλλαξει το τροπο που κοιματε...γερνει το κεφαλι εμπρος. οχι με το κεφαλι μεσα στο φτερο του οπως συνηθιζε...

τι γινετε ρε παιδια τα εχω μπλεξει! Τι εχει παθει? Γιατι δεν τραγουδαει? Το πειραξε η ζεστη?

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

3. kokolakis

kokolakis PB New Member

Σημαρα παλι δεν βρηκα ουτε ενα φτερο στο κλουβι του... Πηγα και του πηρα multi-vit...

Καθε ποτε πρεπει να το δινω και για ποσο καιρο...

4. davide

davide PB New Member

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Ριξε μια ματιά σε ενα σχετικό θέμα https://petbirds.gr/threads/Συχνότητα-χορήγησης-βιταμινών-κατά-την-πτερόρροια.15439/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  6. kokolakis

kokolakis PB New Member

davide τα ιδια γραφει και μεσα στο κουτι...
    Georgina το εχω διαβασει το threat οπως και καθε treat που μου εβγαλε η αναζητηση για το multi-vit στο φορουμ... τιποτα ομως για το ποσες μερες και καθε ποτε...:(
    ακουω τωρα το πρωι των γειτωνων τα πουλια και το δικο μου τιποτα και εχω τα :mad: μου...

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μην νευριάζεις με το πουλάκι...Ειναι μια δυσκολη φαση αυτη...΄Φαντάσου για παραδειγμα να εχεις φαρυγγιτιδα και πυρετό και οι άλλοι να νευριάζουν μαζι σου γιατι δεν εχεις κεφι για χορό και τραγουδι...;)

Κανε υπομονη...αν εχει οντως πτερόρροια θα κρατήσει πιθανών μεχρι τον Αυγουστο και όλο αυτό το διαστημα θα ειναι σιωπηλο.. Το ιδιο θα συμβεί και με τα καναρινια των γειτόνων σου:p

8. kokolakis

kokolakis PB New Member

Δεν νευριαζω με το πουλακι απλα με την ολη φαση:eek: που δεν ξερω τι εχει... Εχει μπει σε πτεροροια τελικα:(? Ουτε εμαθα για ποσο καιρο και ανα ποτε πρεπει να του χορηγω το multi-vit? Μπορει καποιος να μου πει...

Ευτηχως που εχω και εσας και λεω το πονο μου!:D

9. κωστας.κ

κωστας.κ PB New Member

Δυο φορες τη βδομαδα multi vit, και τις υπολοιπες αυγουλακι, φρουτα και λαχανικα και κατα τον Αυγουστο θα το ξανακουσεις. Υπομονη...:)

10. kokolakis

kokolakis PB New Member

Τελικα οντως ειναι πτερόρροια εχει γεμησει το κοσμο πουπουλα...
    Η φωνη του ομως ειναι βραχνιασμενη ειναι φυσιολογικο αυτο?

11. kokolakis

kokolakis PB New Member

παιδια απο τις 13 ιουλιου εχω να το ακουσω το καναρινι μου... και εδω και μια εβδομαδα δεν βλεπω πουπουλα στο κλουβι... Τι γινετε?

12. mgerom

Λιγο υπομονή ακόμα. Κοίταξε εάν είναι αρκετά δυναμωμένο ή αν χρειάζεται
    ακόμα για λίγο καιρό, πρωτεΐνες (αυγουλάκι). Αν αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμά του
    και είναι ένα υγιές και καλοταϊσμένο πουλάκι θα κελαηδήσει και γρήγορα μάλιστα.

13. kokolakis

kokolakis PB New Member

Μου εχει λειψει η φωνη του! Απο διατροφη του παρεχω τα παντα... Αυγο-multi-vit- vam- ktl...

14. mgerom

Κάτσε - κάτσε. Είπαμε να είναι καλοταϊσμένο όχι ΥΠΕΡΤΑΙΣΜΕΝΟ.
    Κάθε υπερβολή είναι κακή.Αν έχει βγεί απο την πτερόρροια
    και είναι φυσιολογικό σε πάχος όπως λές ,θέλει μόνον σπόρους
    και 2 φορές την εβδομάδα μήλο ή πράσινα, άντε και μισό αυγό στις 10 μέρες.
    Ούτε ΜΟΥΛΤΙΒΙΤ- ούτε ΒΑΜ και λοιπά πρόσθετα.

15. kokolakis

kokolakis PB New Member

ΜΟΥΛΤΙΒΙΤ ανα 3 μερες.Στην μια ταιστρα vam και στην αλλη prestige και μια φορα την βδομαδα αυγο του βαζω... Ειναι υπερβολη αυτα? :(

χοντρο δεν ειναι παντως.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...