Το καναρινι μου εχει μεγαλα νυχια

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου εχει μεγαλα νυχια, που ξεκίνησε από GALEKOS, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 5 Σεπ 2008.

1. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

το δικο μου καναρινι εχει μεγαλα νυχια και μπλεκεται στο κλαδι .κανει να του τα κοψω θα παθει τιποτα ?
    ευχαριστω

2. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ τα κόβω στο δικό μου..Πρόσεχε όμως αν δεν το έχεις ξανακάνει να σου δείξει κάποιος πρώτα..Δεν πρέπει να κόψεις το σημείο του νυχιού που ροζίζει, το''ευαίσθητο μέρος'' γιατί τότε θα έχει λίγη αιμοραγεία...

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

παρε ενα ψαλιδακι ή ενα νυχοκοπτη και κοψτα λιγο...προσεχε ομως! Αν δεν εχεις ξανακανει κατι τετοιο θα ηταν καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον που ξερει οπως εναν πτηνιατρο

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

5. Smokie

Smokie PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 13 Ιουλ 2016
  6. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Και βέβαια πρέπει να του τα κόψεις ,μην τραυματιστεί το πουλάκι... Θέλει πολύ προσοχή... Αν δεν το έχεις ξανακάνει καλύτερα να του τα κόψει κάποιος που ξέρει.

7. evaluieva

evaluieva PB Member

τα νυχια τα κοβουμε.
    καλο ειναι ,μην το φοβασαι.

απλα, μεγαλη προσοχη στο κοψιμο,
    πρεπει να γινει με ακριβεια, χωρις να πλησιασεις την μικρη φλεβιτσα που υπαρχει μεσα ,κ αφου πρωτα κοιταξεις πολυ καλα τα νυχακια του στο φως.

εγω τα κοβω περιπου στο μαυρο σημαδι που μαρκαρα στη φωτο :)
    δεν χρησιμοποιω ποτε ψαλιδι ,γιατι καμια φορα τα πουλια κανουν αποτομες κινησεις.
    ο νυχοκοπτης ειναι προτιμοτερος

Συνημμένα Αρχεία:

8. PRO

PRO PB New Member

Επιβαλλεται να κοψεις τα νυχια απο το πουλακι σου γιατι αλλιως δεν θα εχει καλη ισσοροπια στα κλαδακια.Εγω προτιμω το κοψιμο με νυχοκοπτη γιατι κοβει πιο σταθερα και με μεγαλυτερη ακριβεια.Ο πιο ενδεδειγμενος τροπος για να κοψεις τα νυχια απο το πουλακι σου ειναι να το βαλεις κατω απο ενα φως (πχ λαμπας) και στη συνεχεια θα κοψεις μερικα εκατοστα πριν το ροζ μερος που ειναι αιμοφορα αγγεια.Αν το πουλακι σου ειναι ανοιχτοχρωμο τα αιμοφορα αγγεια ξεχωριζουν ευκολα , αν ειναι σκουροχρωμο ξεχωριζουν δυσκολοτερα και οποτε κοβεις τις μυτες.

9. Yasmin

Yasmin PB Member

Εγώ έχω πάρει έναν νυχοκόπτη που είναι για γατούλες και είναι πολύ βολικός στη χρήση του...

10. papajim

papajim PB New Member

Κόψιμο Νυχιών

Ευαχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας, ήταν πάρα πολύ καλές!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...