Το καναρινι μου ειχε τραυματιστει και χειροτερεψε

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου ειχε τραυματιστει και χειροτερεψε, που ξεκίνησε από ibiza81, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιουλ 2009.

1. ibiza81

ibiza81 PB New Member

καλημερα παιδια το καναρινι μου εδω κ μια εβδομαδα ειχε τραυματιστει πανω απο το ποδι του κ ειχε αιματα στο σωμα κ στα περισοτερα μερη του κλουβιου 2-3 μερες μετα ηταν ζωηρο ετρωγε κελαηδουσε ολα καλα εχει ομως 2 μερες ειναι φουσκωμενο κ νωχελικο σημερα δε ηταν κατω στην γωνια κ φουσκωμενο συνεχεια τι εχει ?? αν ξερει καποιος ας δωσει τα φωτα του ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

το τραυμα του πως ειναι;οταν το βρηκες χτυπημενο εβαλες κατι στην πληγη;

3. ibiza81

ibiza81 PB New Member

οχι δεν εβαλα φοβηθηκα ετσι που το ειδα σημερα πηγα σε ενα πετ μου εδωσε κατι σταγωνες για το νερο κ αμμο την οποια εβαλα στην αυγοθηκη ΄λπιζω να το ξεπερασει ειναι κ μικρο σε ηλικια κ με ωραιοτατο χρωμα κ κελαιδησμα

4. fragos

fragos PB Member

κανονικα επρεπε να του βαλεις αραιομενο με νερο μπενταντιν και επισης το grit(αμμο)πρεπει να ειναι καθημερινα στο κλουβι.
    η σταγονες που σου εδωσε ηταν ποληβιταμινες?
    πως ειναι τωρα καλυτερα?

5. jk21

να παρατηρησεις αν στην πατηθρα στεκεται με τα δυο ποδια ή το ενα.επισης την κατασταση του τραυματος.αν φαινεται πρησμενο ή οχι.αν υπαρχει οιδημα (μολυνση) τοτε ισως χρειασθει αντιβιωση.τι σταγονες σου δωσανε; τι γραφουνε; αν το τραυμα δεν εχει θρεψει ακομα καθαρισε με οξυζενε την περιοχη και ψεκασε με pulvo spray(υπαρχει στα φαρμακεια και περα απο αιμοστατικο και επουλωτικο ,εχει και αντιβιωση (νεομυκινη).ετσι δεν θα χρειασθει να δοθει απο το στομα.αν ειναι ομως κλειστο τραυμα και συγχρονως πρησμενο πρεπει να σου προτεινει γιατρος την καταλληλη αντιβιωση και δοσολογια.

υπαρχουν βεβαια και οι εξεις περιπτωσεις αν το τραυμα δειχνει οκ

το πουλι λογω του αιματος που εχασε να ειναι εξαντλημενο.τοτε δινεις αυγο και υγρες βιταμινες στο νερο.

το πουλι να εχει καποια αλλη λοιμωξη.αρα παμε και παλι στην αναγκαιοτητα του γιατρου

6. ibiza81

ibiza81 PB New Member

tou εβαλα 2 σταγωνες σε μιση μικρη ποτηστρα οπως ελεγε το κουτι στεκετε κ με τα 2 ποδια στις πατηθρες κ τρωει κανονικα την αμμο την εχω καθε μερα αλλα οι σταγονες λεει το κουτι μετα απο 2 μηνες ξανα μακαρι να πανε ολα καλα

7. fragos

fragos PB Member

αυτες η σταγωνες τη γραφουνε απο εξω γιατι ακριβως ειναι?

8. ibiza81

ibiza81 PB New Member

ααα ξεχασα να σας πω οι σταγωνες λεγανε για σκουλικακια που αναπτυσωντε στα κοιλιακα των μικρων μας φιλων μου τις εδωσε μολις του ειπα οτι κανει κακα πρασινα σαν σκουλικακια

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μερικα πετ σοπ ειναι πραγματικα για γελια αλλα πιο πολυ για κλαματα!
    Χτυπησε το καναρινι κι αυτος δινει αμμο και φαρμακο για εσωπαρασιτα!

Φιλε μου ειναι πολυ πιθανο να ειναι κατι σοβαρο...

Αυτα που σου ειπε ο Δημητρης(jk21)ειναι πολυ σωστα,αλλα γαι ριξε κι εδω μια ματια για να μην το ταλαιπωρεις αδικα!

https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

10. jk21

πιθανοτατα ειναι το teniazine της ταφαρμ.ειναι για μια ή δυο μερες νομιζω.μακαρι να ειναι κατι τετοιο και να χτυπηθει.δες και εδω

KIKLOS.info - O fterotos Kosmos

ισως σε βοηθησει.παντως αν δεν διορθωθει η συμπεριφορα του πουλιου κατι αλλο ειναι .υπαρχουν και αλλες ασθενειες στο γαστρεντερικο συστημα του πουλιου με τα ιδια συμπτωματα..

κρατα μας ενημερους.το πουλακι ισως χρειαζεται και αντιβιωση αλλα δεν θελω να ειμαι εγω αυτος που θα σου προτεινει κατι απο μακρια.η <<σωστη>> επιλεγεται μονο υστερα απο εξετασεις

11. ibiza81

ibiza81 PB New Member

παιδια μηπως πρεπει να του ξανα βαλω σταγωνες? ελεγε ομως για μια μερα κ μετα απο 2 μηνες για προληψη.Τωρα που του εχω βαλει κ αμμο αν κ δεν βλεπω να την τιμαει κ πολυ να του βρασω αυγο? να το βαλω ολοκληρο ή το μισο?

12. fragos

fragos PB Member

βρασε ενα αβγο για 15-18 λεπτα και κοφτο στην μεση μαζι με το τσοφλι και το αλλο μισο διατυρησετο στο ψυγειο και δωστου το αυριο το αβγο θα το αφησεις στο κλουβι 2-3 ωρες και οχι παραπανω γιατι με την ζεστη αλλοιωνετε.
    η αμμο που λες δεν βοηθαει στο να γινει καλα το πουλι απλως ειναι για την καλη χονεξει και πρεπει να ειναι καθημερινα στο κλουβι.
    *η σταγονες πιανεις εταιριας ειναι και πιο προιον?

13. evaluieva

evaluieva PB Member

οχι !
    δεν χρειαζεται ουτε κ πρεπει ,να ξαναβαλεις τις σταγονες για τα παρασιτα.ακολουθουμε τη δοσολογια που λεει η συσκευασια για το προκαθορισμενο διαστημα κ μονο.

δες αν εχει πληγες ανοιχτες.
    το αν θα φαει αυγο η οχι αυτη τη στιγμη ,δεν ειναι θεμα προτεραιοτητας

14. ibiza81

ibiza81 PB New Member

to κοιταξα κ δεν εχει ανοικτη πληγη αυτη που ειχε εκλησε απ οτι ειδα

15. evaluieva

evaluieva PB Member

ωραια!λογικα την γλιτωσε:)
    [...ενας τραυματισμος δεν εχει παντα αισιο τελος.]

παρακολουθησε το αν συμπεριφερεται κανονικα κ αν εχει ορεξη κλπ

αν δεις τπτ υποπτο ,επικοινωνησε μ εναν κτηνιατρο απ τη λιστα.

αν εχεις κενα η αποριες σε σχεση με θεματα διατροφης ,ριξε μια ματια στο φορουμ .
    εχει πολυ υλικο
    περαστικα.:)

16. ibiza81

ibiza81 PB New Member

τρωι κ πινει αλλα καθεται φουσκομενος θα μου πεις με αυτα που περασε τι να κανει

17. evaluieva

evaluieva PB Member

να κανεις κ μια εξεταση κουτσουλιας.
    κ ακομα καλυτερα να το δει κ το ιδιο το πουλι γιατρος.

κατι μου λεει οτι δεν ειναι μονο απ αυτα που περασε με το ποδι του.
    το οτι ειχε ενα ατυχημα, δεν αποκλειει να ειναι καταβεβλημενο κ απο κατι αλλο.
    μην περιμενεις να χειροτερεψει.
    οταν ενα πουλι φτασει στο σημειο να δειχνει... 'του θανατά'...ειναι σχεδον απιθανο να το σωσεις..:confused:

18. ibiza81

ibiza81 PB New Member

παιδια καλημερα κ καλο μηνα το καναρινι μου οπως το βλεπω παει ολο κ καλυτερα μακαρι να γινει τελειως καλα κ απ οτι δειχνουν τα πραγματα θα τα καταφερει για να δουμε λιγο ακομη υπομονη

19. ibiza81

ibiza81 PB New Member

γεια σας παιδια το καναρινι μου ειναι παρα πολυ καλυτερα κ χθες το μεσημερι αρχισε να κανει κατι τσιου τσιου δηλα δηλα μαλλον την γλυτωσε κ χαιρομαι παρα πολυ γι αυτο

20. Mpikis

Mpikis PB New Member

Φιλε το ευχομαι να την εχει περάσει την αρρωτσια αλλα δε ξέρουμε ακομα σίγουρα...μπορει εξωτερικα να δειχνει καλα αλλα να είναι εσωτερικο το προβλημα..μια εξέταση δε βλαπτει!Παντως χαίρομαι που είνια καλα!να σου ζήσει και να το χαιρεσαι!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...