Το καναρινι μου δεν κελαϊδαει

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου δεν κελαϊδαει, που ξεκίνησε από giannakis, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 23 Φεβ 2009.

1. giannakis

giannakis PB New Member

:confused:για την ακριβια απο την μερα που το αγορασα δεν εχει κελαΙδησει.μαλλον πρεπει να εινα αρσενικο τι να κανω

2. jody

jody PB New Member

έχει κανένα πρόβλημα υγείας? σίγουρα είναι αρσενικό? πόσο χρόνον είναι?

3. δηλαδη ποσες μερες το εχεις?ειναι σε σημειο που να μπορει να κελα'ι'διση?δηλαδη να εχει φως και καθαρο αερα?μηπως ειναι μικρο?ειναι σιγουρα αρσενικο?τρωει σωστα?

4. giannakis

giannakis PB New Member

ειναι καναρινι χρωματος.εχω αλλο ενα καναρινι φωνης και δεν εχει κανενα προωλημα στο να τραγουδησει.τρεφονται σωστα με τροφη για κναριια και μηλο,μαρουλιη αυγο.το εχω απο τον οκτωβριο.ειναι γεννημενο το 07

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

6. giannakis

giannakis PB New Member

nai alla ama einai thuliko kanei na ta valw sto idio kloybi me to arseniko?

7. giannakis

giannakis PB New Member

sto arthro poy moy eipes n diavasw leei gia kanarinia xrwmatos to diko omws einai kanarini fwnhs

8. giannakis

giannakis PB New Member

mallon lathos to anapodo egw exw knarini xrwmatos

9. Georgina

Θέλεις να τα βάλεις να ζευγαρώσουν? ή απλά για να μην σου πιανουν χώρο 2 κλουβιά??

Αν θες να τα βάλεις για να ζευγαρώσουν πρέπει να προηγηθεί διατροφική προετοιμασία όπως θα διαβάσεις στο παρακάτω αρθρο. Ζευγάρωμα καναρινιών

10. giannakis

giannakis PB New Member

ναι θα το ηθελα αλλα δεν ξερω ακομα αν ειναι αρσενικο η θυλικο:confused:

11. giannakis

giannakis PB New Member

το καναρινι μου που δεν κελαϊδουσε τωρα κανει σαν να τσιριζει ειναι καλο αυτο?

12. Georgina

Γιαννη μου το καναρίνι σου είναι θηλυκό Να σου ζήσει!

13. giannakis

giannakis PB New Member

γιατι?απο που το συμπαιρενεις αυτο?

14. Georgina

Τα θηλυκά καναρίνια κάνουν ένα μονότονο κελάηδημα ( τσιου -τσιου) χωρίς πλοκή ένταση και διαρκεια που σε πολλούς ακούγεται σαν τσιριγμα. Αν ηταν αρσενικό το τραγουδι θα ήταν πιό περίπλοκο και πιό παρατεταμενο.:)

15. giannakis

giannakis PB New Member

οταν μια μερα ειχα ανοιξει τις πορτες στα κλουβια και τα ειχα κολλησει ωστε να μπορει να παει το ενα στο κλουβι του αλλου,το καναρινι για το οποιο μιλαμε εκανε το πρωτο βημα και πηγε στο κλουβι του αλλου καναρινιου και μετα σε οποιο κλουβι πηγαινε το αρσενικο πηγαινε και αυτο.αυτο τι σημαινει αυτο?

16. Georgina

17. giannakis

giannakis PB New Member

πως εξηγητε οτι το αρσενικο δεν κελαϊδαει οταν βλεπετε με το θυληκο?

18. Georgina

Ολα τα αρσενικά πουλιά στην φύση κελαηδούν για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Η φυση τα έχει προικίσει με όμορφα χρώματα στο φτέρωμα, δυνατές φωνές , σε καποια είδη τα αρσενικά εκτελούν χορευτικές κινησεις...και ολα αυτα για να τα επιλέξει η θηλυκιά για να δημιουργήσουν απογόνους και να διαιωνιστεί το είδος.

Αν λοιπόν το αρσενικό εχει ήδη βρεί το ταίρι του, για ποιό λογο να κελαηδήσει??

Για αυτό είναι σωστό με το τέλος της αναπαραγωγικής περιόδου, τα πουλιά να χωρίζονται σε ξεχωριστα κλουβιά, αφενός για να ανακτήσουν τις δυνάμεις τους και αφετέρου για να απολαμβάνουμε και το κελάηδημα των αρσενικών! Και την Ανοιξη πάλι αφού εχει προηγηθεί η σωστή διατροφική προετοιμασία, ενωνονται και πάλι για να αναπαραχθούν κοκ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...