Το καναρινι μου απο χτες κανει μωβ κουτσουλιες

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι μου απο χτες κανει μωβ κουτσουλιες, που ξεκίνησε από kokolakis, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 13 Ιουν 2009.

1. kokolakis

kokolakis PB New Member

Φιλοι μου το καναρινι μου απο χτες κανει κουτσουλιες οι οποιες το 1/3 οταν στεγνωσουν γινονται μωβ τα υγρα τους... Δεν του αλλαξα τιποτα στην διατροφη του και συμπεριφερετε κανονηκα ως συνηθως..Ειναι ολα οκ?

ιδου..καντε κλικ
    [​IMG][x]

Συνημμένα Αρχεία:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Oι σπόροι που του δήνεις έχουν μέσα μπισκότο με χρωστικές.

3. kokolakis

kokolakis PB New Member

Ευχαριστω για την αμμεση απαντηση... Ησυχασα τωρα, να τους κοψω η δεν πειραζει?

4. mgerom

Μια καλή μάρκα σπόρων είναι πάντα η αρχή για
    καλή υγεία των πουλιών.Αν δεν βρήσκεις στα πετ
    της γειτονιάς πάρε απο εδώ
    Kiklos - Internet-Shop
    "http://www.culpret.gr/culpret/products.html"

5. scorp

scorp Banned

Να εύχεσαι να εχει δίκιο ο Μάκης. Αλλιώς αυτό που βλέπεις είναι ξεραμένο αίμα και θα πρέπει να ψάξεις την αιτιολογία.

6. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Αν ηταν ξεραμενο αιμα θα ταν κοκκινο-καφε κι οχι μωβ.

7. mgerom

Το αίμα που προέρχεται απο αιμοραγία των εντέρων, δεν εμφανίζεται στα ούρα
    και μάλιστα σε τέτοια έκταση και χρωματική ένταση, όπως στις φωτό του Φώτη.
    Δημιουργεί "αφρώδεις" κουτσουλιές με ιδιαίτερο όγκο και δίνει ένα καφέ σκούρο
    ή ένα μαυροκόκκινο χρώμα αλλά στο κυρίως(στερεό) μέρος της κουτσουλιάς.
    Οταν φτάσει το πουλάκι σ' αυτό το σημείο, εμφανίζει φούσκωμα στο πτέρωμα,
    υπνηλία, ανορεξία κ.λ.π έντονα εξωτερικά συμπτώματα.
    Το γεγονός οτι δεν παρουσιάζει, μεταβολές στην συμπεριφορά του, όπως λέει ο Φώτης
    με κάνει να έχω αυτήν την γνώμη.
    Βλέπεις, για να βγάλει κανείς συμπέρασμα για το τί ακριβώς συμβαίνει
    πρέπει να συνεκτιμήσει όλους τους παράγοντες.
    Γι' αυτό, και για κάθε αναφορά, σε πιθανή ασθένεια, θα πρέπει να συμπληρώνεται
    η ανάλογη φόρμα. PetBirds Forums - Ανακοινώσεις στο Forum : Ασθένειες Τραυματισμοί Καναρινιών

8. scorp

scorp Banned

Θα μου επιτρέψετε να παραμείνω ξεροκέφαλος! :) Αν δεν παίρνει χρωστική με την τροφή του (τίποτα βιταμίνες χρώματος, τίποτα χρωματιστά κομματάκια στην τροφή του) τότε αυτό το μωβ κατά τη γνώμη μου είναι αίμα. Έχεις δίκιο ότι εμφανίζεται συνήθως στο σφιχτό μέρος της κουτσουλιάς. Εκτίμηση κάνουμε όμως, όχι εμπεριστατωμένη εξέταση!Αυτό το σκοπό έχει η αναφορά του μέλους στο φόρουμ.Αλλιώς θα ήμασταν κτηνίατροι! Θα ομολογήσω πάντως πως δε πρόσεξα το ότι αναφέρει πως συμπεριφέρεται φυσιολογικά κατά τα άλλα...

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Θα μπορουσε να ναι κι ετσι οπως το λες αλλα εχεις δει ποτε μωβ αιμα?

10. evaluieva

evaluieva PB Member

το χω συναντησει κ γω προσφατα(ολοϊδιες κουτσουλιες) κ πηγα εντρομη στο γιατρο
    μου πε δεν ειναι με τπτ αιμα ;)
    ειναι χρωστικη απο τροφη

το παθα μονο μια φορα με 2 μονο πουλια.
    για μια μερα.
    πιθανολογω οτι ειναι απο τα grit.
    μονο αυτα εχουν σε καποια κομματακια τετοιο καπως μωβ χρωματακι.
    οι σποροι μου εχουν μεσα κατι σαν πελετς αλλα 1) δεν τα τρωνε κ 2) τα κοκκινωπα "μπισκοτακια" εχουν καροτι κ οχι μωβ χρωμα
    παντως αιμα δεν ειναι.:)

Υ.Γ
    εγω ειχα βαλει το φυλλο χαρτιου στο φως κ εκει φαινοταν κανονικα κοκκινο :confused:
    για αυτο πανικοβληθηκα.
    μια εξεταση κουτσουλιας ομως περιστασιακα, ειναι οτι καλυτερο.
    καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις

11. scorp

scorp Banned

Εύα:
    Στο μύνημα που πόσταρα γράφω:
    "...Αν δεν παίρνει χρωστική με την τροφή του (τίποτα βιταμίνες χρώματος, τίποτα χρωματιστά κομματάκια στην τροφή του) τότε αυτό το μωβ κατά τη γνώμη μου είναι αίμα"

Συνεπώς αγαπητή Εύα λέμε ακριβώς το ίδιο με τη διαφορά ότι εσύ είσαι πεπεισμένη πως είναι χρωστικές και εγώ όχι. :)

12. evaluieva

evaluieva PB Member

ξερω οτι λεμε το ιδιο, αλλα εσυ πιθανολογεις κ για αιμα.
    γι αυτο κ σου απαντησα αποστολε!μηπως κ πεισθεις :p
    μην τρομαζει αδικα κ το παιδι

απ την αλλη επειδη δεν μπορει κανεις να ξερει 100% απο μια φωτο αν εχει κατι το πουλακι ,γι αυτο εβαλα κ το Υ.Γ ;)
    μπορει αυτο να μην ειναι αιμα ,(λεω εγω)
    αλλα δεν του υπογραφει κ κανεις οτι δεν εχει παρασιτα πχ

13. kokolakis

kokolakis PB New Member

παιδια το καναρινι μου συμπεριφερετε ως συνηθως και σημερα μονο το 1/5 ηταν μωβ... Αυριο το πρωι θα βγαλω photo οτι του εχω και τρωει να μου πειτε την γνωμη σας... Νομιζω οτι τον εχω βρει τον ενοχο...

14. evaluieva

evaluieva PB Member

ποιος λες να ειναι ο .."ενοχος" ?

15. kokolakis

kokolakis PB New Member

Η πρωτη photo ειναι τι του βαζω και τρωει και η δευτερη ο ενοχος? ? ? ..
    Αυτο δεν ειναι μπισκοτο με χρωστικες?

(sorry για τις καλικατζουρες μου)
    [x]

Συνημμένα Αρχεία:

16. scorp

scorp Banned

Μάλλον λύθηκε το μυστήριο

17. evaluieva

evaluieva PB Member

"http://www.versele-laga.com/Nutri/Nutrition/Pages/Products/index.jsp?fam=138&ani=-1&ran=5777&pro=19896"
    αυτη ειναι η tonicum (της v.laga) που του δινεις?
    εγω δεν το ξερω το προιον .
    δεν το χω παρει ποτε.
    παντως λενε οτι οι τροφες της Versele-Laga περιεχουν φυσικες χρωστικες
    ο γιατρος μου προτεινε τους σπορους που εδειξα πιο πριν.:)

αυτο απ οτι ειδα στο site ,το εχουν στην κατηγορια των σνακς
    κ στην αρχη λεει:

Product presentation
    [​IMG] This Tonicum treat blend is the perfect titbit for canaries. With VAM- and fruit pellets enriched with extra vitamins, amino acids, minerals and Florastimul® for optimal condition and digestion. In addition this tasty snack stimulates the vitality and song performance of your birds.
    titbit :[ειδα στο λεξικο ]= μεζεδακι -λιχουδια.

ειδα οτι εχεις κ σπορους της vitakraft
    για την εταιρεια αυτη,εχω καποιες επιφυλαξεις κ δεν χρησιμοποιω προιοντα της
    παλιοτερα ειχε γινει ενα "σκανδαλο"(στην ελλαδα νομιζω ) με επανασυσκευασμενες (ληγμενες ) τροφες που ειχαν μυκοτοξινες
    οποτε αν βρεις τους σπορους της Versele-Laga προτιμησε τους καλυτερα.
    τουλαχιστον μεχρι στιγμης για την εταιρεια αυτη δεν εχει ακουστει τπτ.
    (αν κ (νομιζω)
    κατι πηρε το ματι μου εδω στο φορουμ ,για εντομα μεσα κ σε αυτες τις τροφες :rolleyes:
    παντως εγω ειμαι ευχαριστημενη .δεν ετυχε τπτ μεχρι στιγμης)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 16 Ιουλ 2016
  18. kokolakis

kokolakis PB New Member

Οχι δεν ειναι αυτο και οσο και να εψαξα δεν το βρηκα σε φωτο.
    αυτη ειναι.. (εχει εντομα μεσα) + οτι βρηκα και ενα ολοκληρο καλαμποκι?

[x]

Παντος δεν ειμαι ευχαριστημενος και απο τις 2 τροφες που του βαζω... Και εξηγουμε γιατι.. οταν μου το εφεραν το πουλι μου εφεραν και 1 κιλο χυμα τροφη απο αυτη που ειχε συνηθησει να τρωει στο πετσοπ. Ετσι για να το εκγληματισω και μην του την κοψω αποτομα του εβαλα στην μια ταιστρα την χυμα και στην αλλη την vitacraft..Απο την vitacraft ξεφλουδιζε μονο τα σπορακια... (και του την αλλαζα καθε μερα εγω ) Ανοιξα θεμα στο φορουμ και εβγαλα συμπερασμα οτι πρεπει να φυσαω τα φλουδια και να μην την αλλαζω μεχρι να κατεβενει αρκετα κατο στην ταιστρα η τροφη.Ετσι και εκανα με αποτελεσμα να τρωει και λιγο απο τα αλλα αλλα με αργους ρυθμους... Την χυμα την σταματησα και εβαλα στην θεση της την tonicum ουτε αυτη την τρωει με το βαθμο που ετρωγε την χυμα... Οταν του βαζω μερα παρα μερα ομως καροτο μαρουλι μυλο αυγο κτλ... πεφτει με μουτρα... Τωρα μετα απο αυτα που μου λετε σκεφτομε να αλλαξω την vitacraft με μια αλλη που εχει παραπολους καναρινοσπορους αφου του αρεσουν και στην αλλη ταιστρα να του βαλω κατι αλλο ... Εχω γενικα μια συνχηση:confused: στο μυαλο μου! το θεμα ειναι οτι εχω μονο ενα πουλι και θελω οτι καλητερο. (εχω στεναχωριθει κ που δεν κανει μπανιο στην μπανιερα του ενω στις αρχες εκανε καθε μερα .)

ουφ τελειωσα...

19. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μα αυτη, δεν ειναι τροφη για καναρινια:Con/sed:

20. evaluieva

evaluieva PB Member

αυτη που βλεπω δεν ειναι για καναρινια
    ειναι μαλλον καποιου τυπου σνακ για αγρια.
    μην τη δινεις.

ειχα δει κ στην φωτο σου πριν, κατι σπορους που βλεπω κ στη τροφη της καρδερινας μου.
    τα ασπουρια κ ισως κ λιγα αλλα απο μεσα ,μπορει να τα φαει το καναρινι σου
    αλλα γιατι να ξοδευεσαι για μια τροφη που δεν θα φαει ουτε τα μισα κ προοριζεται γι αλλα πουλια?
    καλαμποκι ετυχε να συναντησω κ γω στη δικια μου.ισως τα βαζουν ισως πεφτουν κατα λαθος
    απλα,... δεν το τρωνε !αυτο δεν ειναι τπτ:)
    αλλα τα καναρινια δεν τρωνε εντομα.

για τις χυμα δεν εχω κ τοσο καλη γνωμη.
    αν υποθεσουμε οτι οι σποροι ειναι καλοι ,το οτι ειναι ετσι χυμα σε τσουβαλια στα πετ σοπ ειναι αποτρεπτικο.
    κ το χειροτερο ειναι οτι εχουν μεσα εκεινες τις πρασινες κοκκινες αηδιες που ειναι γεματες χρωστικες κ δεν εχουν καμια διατροφικη αξια
    κ μενα τα πουλια μου [στην αρχη που δεν ηξερα, εδινα] την τρωγαν μια χαρα ,γιατι αυτην ειχαν συνηθισει.

τρωγαν κ κεινα τ αθλια χρωματιστα :neutral

αργοτερα ειχα βρει ,μονο σ ενα μαγαζι (quiko) ,σπορους σε σακουλακια ναυλον, κλεισμενους με συρραπτικο, χωρις αυτες τις .."αηδιες" μεσα.κ επαιρνα αυτους ενα μικρο διαστημα

κ στην συνεχεια βρηκα τους premium της V.L :D

απο κει βεβαια ,δεν τρωνε τα πελετς που εχει μεσα.
    ισως καποια στιγμη τα συνηθισουν ομως.
    ειναι εμπλουτισμενα με αμινοξεα βιταμινες κ ιχνοστοιχεια .
    παρε καλους σπορους να του δινεις κ δες κ στα θεματα διατροφης κ στα αρθρα στο φορουμ (για φρουτα, λαχανικα ,αυγο)

ηρθαμε αρκετα of topic βεβαια
    το θεμα ηταν για τις μωβ κουτσουλιες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...