Το καναρινι ειναι αρσενικο ή θυληκο;

Συζήτηση με θέμα Το καναρινι ειναι αρσενικο ή θυληκο;, που ξεκίνησε από spektor, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Φεβ 2016.

1. spektor

spektor PB New Member

θα ηθελα να πειτε την γνωμη σας για το καναρινι..αν ειναι αρσενικο η θυληκο..ειναι 9 μηνων δεν κελαηδαει πολυ,τις περισσοτερες φορες σφυριζει και καποιες φορες κανει κατι μεταξυ γουργουρισματος κελαηδηματος..το εχω 10 μερες τωρα.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από το video δεν πρόκειται κανείς να σε βοηθήσει.
    Θέλει κοντινές φωτογραφίες της αμάρας και του προσώπου του.
    Εννιά μηνών καναρίνι θα έπρεπε να κελαηδά αν ήταν αρσενικό ... εκτός...
    Διάβασε αυτό το άρθρο και ίσως θα σου γίνει πιο εύκολη η αναγνώριση για σένα...
    https://petbirds.gr/articles/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.14/#post-191164

3. spektor

spektor PB New Member

Ευχαριστώ για τα άρθρα απλα δεν θέλω να το πιάσω γιατί αγχωνεται..θα ανεβάσω και άλλο βίντεο όταν κελαηδαει για να το ακουσετε

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πάλι δεν θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε..
    Μια καλή φωτογραφία στο πλάι του προσώπου του ίσως βοηθήσει περισσότερο...
    Υπάρχει κι αυτό εδώ https://petbirds.gr/threads/Τι-φυλο-ειναι-τα-καναρινια.22760/#post-246692 που σε πολλές περιπτώσεις δίνει λύση για τον αν το καναρίνι είναι αρσενικό ή θηλυκό

5. spektor

spektor PB New Member

θα το δω αύριο και θα ξαναμιλησουμε.περιπου ποσο χρονο προσαρμογής χρειάζονται σε νεο περιβαλλον,ίσως να πρεπει να συνηθίσει πρωτα.αυτό που με απασχολεί και έχω την εντύπωση οτι μπορεί να είναι θυληκο είναι το οτι δεν έχει γυρίσματα όταν κελαηδαει και όταν τα κανει ακούγονται απο μεσα του.τέλος πάντων θα δουμε..

6. Stfns

Stfns PB Member

Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του πουλιού. Άλλα χρειάζονται περισσότερο και άλλα λιγότερο χρόνο.

Εφόσον είναι 9 μηνών έπρεπε να κελαηδάει κανονικά, εφόσον είναι αρσενικό. Πρέπει να το κοιτάξεις από κάτω, καθώς πιστεύω πως αυτή την εποχή μπορείς να διακρίνεις ξεκάθαρα το φύλο του. Αν δεν μπορείς ανέβασε φωτογραφίες για να σε βοηθήσουμε. Όσον αφορά στο στρεσάρισμα μην ανησυχείς. Εξάλλου κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το πιάσεις π.χ. για να του κόψεις τα νύχια και να του βάλεις αλοιφή στα πόδια του, ώστε να παραμείνουν λεία και καθαρά. Τότε τι θα κάνεις;

7. spektor

spektor PB New Member

ναι ετσι ειναι, θα ανεβασω φωτογραφιες να βγω απο την απορια:)

8. spektor

spektor PB New Member

IMG_2363.JPG IMG_2363.JPG
    Kαλησπέρα,εβγαλα τις παρακατω φωτογραφιες,ελπιζω να βοηθήσουν για την αναγνώριση του φύλου.

IMG_2361.JPG

Για αρσενικο μου μοιαζει παντως..:)

9. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Φαίνεται καθαρά. Είναι σίγουρα αρσενικό.

10. spektor

spektor PB New Member

Μεντα κάνει να τα δινουμε? φυλλαρακια?

11. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εκτός από την μέντα υπάρχουν πολλά βότανα που δίνονται συνήθως από τους περισσότερους, γι' αυτό και τουλάχιστον εγώ δεν γνωρίζω συγκεκριμένα για τη μέντα. Μπορείς όμως περιστασιακά να τους δίνεις ρίγανη, θυμάρι σε μορφή τσαγιού.

Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση που δεν αφορά στο φύλο που καναρινιού, άνοιξε σε παρακαλώ ένα καινούργιο θέμα στο πιο σχετικό με την ερώτηση φόρουμ.

12. spektor

spektor PB New Member

οκ,ευχαριστώ για τις πληροφοριες.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Συμφωνώ με Παναγιώτα. Αρσενικό! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...