Το καναρινακι μου πεθανε

Συζήτηση με θέμα Το καναρινακι μου πεθανε, που ξεκίνησε από aggel, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Σεπ 2008.

1. aggel

aggel PB New Member

χθες το βραδυ που γυρησα μετα απο 15 μερες στην κρητη ο καναρος μου ηταν φουσκομενος με την μυτη του μαυρισμενη το εβαλα σε ξεχωρο κλουβι και το βραδυ πεθανε:(.και τωρα ειμαι αναμεσα στο να παρω συντροφο στην Λινα ή να παρω ενα πιγκουινακι ή ενα Lovebird fiscer ου τοσο πολυ θελω βοηθεια!:confused:

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

κριμα...λυπαμαι πολυ...παρε ενα συντροφο στο Lovebird σου που το χεις μονο:) και χρειαζεται την παρεα!ετσι κι αλλιως τα καναρινακια ειναι μοναχικα πουλια!;)

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Λυπαμαι Αγγελε! :( Απο τι πεθανε, ξερεις?

15 ημερες τον ειχατε αφησει μονο του? :eek::(

4. aggel

aggel PB New Member

ναι του ειχα βαλει μπολικο φαγητο και νερο σε ολα μετα που ηρθα πεθανε
    μπορω να ασχολουμε μαζι του για αυτο ειμαι σε δυσκολη θεση δεν ξερω πραγματικα .και φοβαμε γαιτι δεν ειναι ενεργητικη και ειναι ακεφη σαν να εχει παθει καταθλιψη!

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Οτι και να παρεις...μεγαλυτερη προσοχη και φροντιδα απο εδω και περα!

6. aggel

aggel PB New Member

ευχαριστω πολυ Σοφια μα τα προσεχω αλλα επρεπε να παω ηταν επιγον και πηγα με το ζορι και νατα τωρα:mad:

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

κριμα...15 μερες ηταν παρα πολλες για να ναι μονα τους!θα θελαν τουλαχιστον καθαρο νερακι!μπορει να χε ριξει κατι μεσα στην ποτιστρα του και με τον καιρο και την ζεστη να σαπισε και να παθε δηλητηριαση!:( εγω επιμενω παντως να παρεις Lovebird!γατι αμα παρεις μια πιγκουινα παλι κι αυτη μονη της θα ναι και θα ψαχνεσαι μηπως εχει καταθλιψη!;)

8. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αγγελε ειναι λογικο για 15 ημερες με το ιδιο νερο να αρρωστησει... :( αφου τη γλυτωσαν και τα υπολοιπα τυχερα ειναι! Επρεπε να τα αφησεις σε καποιον να τα προσεχει...

9. aggel

aggel PB New Member

μα στην ροδο δεν εχω κανεναν να τα προσεχει και με τον φιλο μου που μου προσεχε τα καναρινια περσι τσακωθηκαμε και το λαβμπερντ μου δεν το θελου γαιτι ειναι φωνακλαδικο και τα πιγκουινακια ειναι μοναχικα πουλια και επιπλεον αν παρω ενα και μου πεθανεοι θα πεθανει και το παλιο που δεν με φοβατε σχεδον καθολου και φοβαμε μηπως τον χασω και αυτο

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

αυτο φανταζομαι δεν ηθελες να το πεις...οταν το αγορασες δεν ηξερες οτι θα φωναζει η οταν το δες στο πετ?

11. aggel

aggel PB New Member

δεν το θελουν ηθελα να πω εγω το θελω και το ηθελα και ηξερα οτι φωναζε οι φιλοι μου λενε οτι ειναι φωνακλαδικο και δεν θελουν να το φιλοξενεισουν για αυτο το λογο

12. jk21

jk21 PB Member Article Writer

αγγελε οτι εγινε εγινε.μπορει το να μεινουν τοσες μερες τα πουλακια με το ιδιο νερο να ηταν αιτια για το μοιραιο,αλλα δεν αλλαζει τιποτα .λαθη ολοι κανουμεκαι να σαι σιγουρος πολλοι κανουν και μεγαλυτερα απο αυτο.σημασια εχει να διδασκομαστε και να μην τα επαναλαμβανουμε(συνειδητα τουλαχιστον).που θελω να καταληξω; η οποιαδηποτε προσθεση καινουργιου φτερωτου μελους στην παρεα σου να προυποθετει και δυνατοτητα παροχης της αναγκαιας φροντιδας και απο εσενα.ωστε να μην τυχει να ξαναστεναχωρηθεις.και γω θα ηθελα μεγαλυτερο <<κοπαδι>> αλλα ο χρονος μου αλλα και ο χωρος μου δεν το επιτρεπουν:(

*μεταξυ μας:απο δικους μου λαθος χειρισμους εχω χασει περισοοτερα απο ενα πουλακι που εσυ εχασες.

13. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Τολμω να προτεινω...καθε φορα που καποιος για εκτακτους λογους πρεπει να φυγει για λιγες μερες...να το γνωστοποιει στο φορουμ...Ειμαι σιγουρη πως θα υπαρχουν ατομα να προσφερθουν.Εμενα δεν μου κανει κοπο...(αν και αναλογιζομαι την ευθυνη)...;)

14. Katerina

Katerina PB Member

Συμφωνα απόλυτα με τη σοφια,το εχουμε ξαναθιξει το θεμα,ας το λετε οταν χρειαζεται να φυγετε,οποιος μπορει θ αβοηθαει...:rolleyes:

15. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Χθές το βράδυ το είδες νεκρό και σκέφτεσαι τόσο σύντομα τι πουλάκι θα πάρεις; Δεν σε ταρακούνησε σαν γεγονός; Τη στιγμή μάλιστα που φέρεις και εσυ κάποια ευθύνη. Μην πω τη μεγαλύτερη... 15 μέρες μόνο του...

16. Smokie

Smokie PB Member

Άγγελε λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, συμπληρωματικά την επόμενη φορά που θα πρέπει να φύγεις για μεγάλο διάστημα και δεν βρίσκεις κάποιον να προσέχει τα πουλάκια μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο κοντινό σου πετ σοπ ώστε να τα φροντίσουν αυτοί στον χώρο τους (δεν θα είναι τόσο προσεχτική φροντίδα όσο η δικιά σου αλλά είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να επιστρέψεις)

17. υδροχοος 14-02

υδροχοος 14-02 PB New Member

Αγγελε κριμα για το καναρινακι σου,αλλα οπως σου ειπαν ολοι οι φιλοι καλο ειναι να βρισκεις καποιον να τα φροντιζει οταν ειναι να λειψεις τοσο πολυ.Εγω αυτο το καλοκαιρι ημουν τυχερος γιατι ειχα την μητερα μου και τα προσεξε.Βεβαια υπαρχουν "τυποι"που κανουν χειροτερα εις γνωση τους.Ενας συναδελφος στην δουλεια αφηνει καμια δεκαρια καναρινια σε μια μεγαλη κλουβα στο υπογειο στην δουλεια μου με πολους σπορους και νερο σε ποτιστρα για κοτες βαζοντας ενα πλαστικο ψηλα γυρω-γυρω απο τις ποτιστρες για να μην κανουν τα περιττωματα τους μεσα στο νερο:eek: για 20-25 μερες και η πρωτη φορα που ειχε απωλεια ηταν φετος που μετα τις διακοπες,που προσβληθηκαν απο ακαρεα της τραχειας 1 ζευγαρι.Δυστυχως εσωσα το θυληκο,το αρσενικο δεν το προλαβα(αυτα τα 2 τα ειχε αφησει μονα τους με τον ιδιο τροπο)ΒλεπεΕιναι εγκληματιας

Μοιραστείτε

Φόρτωση...