Το καναρινάκι μου σώπασε

Συζήτηση με θέμα Το καναρινάκι μου σώπασε, που ξεκίνησε από karderinosk, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Μαρ 2009.

1. karderinosk

karderinosk PB New Member

Έχω ένα καναρίνι στα χρώματα του τιμπράντο εδώ και 40 μέρες. Από την πρώτη μέρα που το έφερα στο σπίτι κελαηδούσε συνεχώς Πριν τέσσερις μέρες αγόρασα και μια κίτρινη θηλυκιά λίγο πιο μεγαλόσωμη και τα έβαλα σε μια ζευγαρώστρα με χώρισμα. Από τότε το καναρινάκι σώπασε.Το προσέχω σαν τα μάτια μου. Τι να κάνω; Μπορεί κανείς να με βοηθήσει; [x]

2. sarpijk

sarpijk PB New Member

μη σε ανησυχει είναι λογικό να σταματήσει να κελεαιδα όπως πριν μιας και τώρα είναι δύο σε ένα κλουβί.

3. karderinosk

Θα ξανακελαηδήσει;

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οσο είναι μαζί με το ταιρι του πιθανων και να μην κελαηδάει, μιας και ο λόγος που κελαηδούν τα αρσενικά είναι για να προσελκύσουν το ταίρι τους. Εφόσον το έχει, δεν υπάρχει λόγος να κελαηδήσει. Οταν τελειώσει η αναπαραγωγική περίοδος και τα χωρίσεις θα ξανακούσεις το κελάηδημά του

5. karderinosk

Georgina και Στέφανε σας ευχαριστώ πολύ!

6. sainer

sainer PB New Member

μπορει να το ακουσεις και πιο συντομα.σε λιγες μερες που θα πυρωσει πιο πολυ θα πηγαινει στα καγκελα και θα κελαυδαει στη θυληκια.

7. karderinosk

Μακάρι! Ευχαριστώ !

8. Mpikis

Mpikis PB New Member

Για να ρωτήσω τώρα κάτι...το καναρίνι καλαηδάει...για να βρέι το θυληκό..Δηλαδή ψάχνει απεγνωσμένα να βρέι το ταίρι του..Αν δεν το βρεί γιατί του το κρύβουμε ή δεν έχουμε θυληκό..Εμάς μάς αρέσει το κεληδησμα...Αυτό πως νιώθει?Αν έχουμε του το κρύβουμε ή το βάζουμε μακρυα του για να κελαηδάει ακόμα πιο πολυ...Αυτό το κελάηδησμα δηλώνει αναζήτηση κι εμείς μήπως το έχουμε για απολαυστικό τραγούδι?Γιατί βλέπω και στα πέτ που τα έχουν σε 5 εκατοστά κλουβί απλά και μόνο γιατί έχει φωνάρα...Το απολαμβάνει το κελάηδημα ή εμείς το βλέπουμε τελείως εγωιστικά και νομίζουμε οτι αυτός ο τρόπος είναι σωστός?Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται γιατί ουτε κι εγώ ψιλοκαταλαβαίνω τι γράφω...
    κεαλαήδισμα = απεγνωσμένη αναζήτηση για το καναρίνι
    κελάηδισμα = απολαυστικός ήχος για τον άνθρωπο...
    πως συδέονται και συνδιαζονται αυτά?

9. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εγω εχω αντιληφθει απο τα δικα μου οτι δεν κελαηδουν μονο για ταιρι!Κελαηδουν για οριοθετηση περιοχης κι ακομα για ευχαριστηση;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...