Το καναρινάκι μου δεν τρώει την αυγοτροφή του

Συζήτηση με θέμα Το καναρινάκι μου δεν τρώει την αυγοτροφή του, που ξεκίνησε από katerinaki, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Ιαν 2009.

1. katerinaki

katerinaki PB New Member

Καλημέρα!Έχω ένα κόκκινο καναρινάκι το οποίο δεν τρώει ούτε την κόκκινη αυγοτροφή του ούτε αυγό. Έτσι του έδωσα κίτρινη αυγοτροφή την οποία εξαφανίζει. Θα ήθελα να μάθω αν έκανα καλά που της έβαλα κίτρινη και να ρωτήσω τι φρούτα και λαχανικά να της δίνω γιατί ούτε καρότο τρώει με τρέλα ούτε και το πορτοκάλι? Μόνο το μήλο τρώει πολύ.:)

2. artist

artist PB New Member

Νομίζω πως πορτοκάλι δεν πρέπει να βάζεις,λόγω της οξύτητάς του.Τώρα για την αυγοτροφή πάρε μία καλής ποιότητας,τυποποιημένη και όχι χήμα.Το καρότο είναι πολύ καλή πηγή βιταμινών,δώστο τριμένο.

3. katerinaki

katerinaki PB New Member

Τριμμένο της το δίνω και τπτ!Άσε που τα κάνει μέσα στην αυγοθήκη!Δ κάνει πορτοκάλι? Το διάβασα εδώ μεσά ότι το δίνουν και γι'αυτό.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Κατερινάκι, τά έχουμε πεί επανηλημένως.Αυτές οι κόκκινες και οι κίτρινες σκόνες
    που πουλάνε σαν βιταμίνες είναι ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΕΣ για τα πουλιά. Αν δεν θέλεις να πάρεις
    μια σφραγισμένη αυγοτροφή απο τις γνωστές μάρκες(CEDE-SLUIS-BOGENA-ORLUX), το αυγουλάκι είναι ότι πρέπει.
    Θα το δήνεις αραιά και πού,αφού πρώτα το καλοβράσεις .(τουλάχιστον 8-10 λεπτά)
    Το πορτοκάλι μπορείς να το προσφέρεις σαν χυμό,ανακατεύοντάς το με μια καλή αυγοτροφή,αλλά ακόμα και ολόκληρο κομμένο ροδέλες.

5. katerinaki

katerinaki PB New Member

Αυγουλάκι της είχα δώσει και ούτε αυτό το έτρωγε! Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση?

6. sennacostas

sennacostas PB New Member

Mην αγχωνεσαι που δεν το τρωει. Και ποιο ειναι το προβλημα που δεν το τρωει?
    Παρε μια συσκευασμενη αυγοτροφη σαν κι αυτες που σου προτειναν, βαλτης το στην αυγοθηκη και σιγα σιγα θα την δοκιμασει, θα της αρεσει και θα την τρωει.
    Αγχος δεν χρειαζεται, τα καναρινια θελουν υπομονη.

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπορείς να προσθέσεις και λίγο χυμό για να το δελεάσεις...όχι πολύ ίσα ίσα να γίνει πιο αφράτο. :)

8. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Συμφωνώ με τους παραπάνω και να επισημάνω ότι οι συσκευασμένες αυγοτροφές για καναρίνια κόκκινα έχουν όλες κόκκινο χρώμα, πλην της CeDe για κόκκινα που έχει χρώμα κίτρινο ( και θέλει απαραίτητα αραίωση), σε περίπτωση που δεν πλησιάζει την αυγοτροφή λόγω χρώματος.

9. katerinaki

katerinaki PB New Member

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...