Το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα

Συζήτηση με θέμα Το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα, που ξεκίνησε από leon, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Νοε 2008.

1. leon

leon PB New Member

γειά χαρα κ πάλι λοιπόν μάλλον το καναρίνι μου χρειάζεται δίαιτα κ θέλω να ρωτήσω αν το ότι δεν κελαηδ. ωφείλεται στο πάχος,με το μάτι δεν φαίνεται κάτι δηλαδή να είναι παχή. κ ούτε έχω δει κάποιο καναρίνι παχή...
    με τι μπορώ να το βοηθήσω,κ κάθε πότε να του δίνω,αυγό,νιζερ,κ.α. και αν αυτά παχαίνουν πολύ...

ευχαριστώ
    λέων​

2. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Μπορεις να το βοηθησεις βαζοντας το σε ενα μεγαλο κλουβι που θα μπορει να κανει ερκετα φτερουγισματα και να δινεις πρασιναδες.Αυγο μην του δινεις και νιζερ γιατι θα παχαινει!το οτι δεν κελαιδαει δεν οφειλεται στο παχος..δες για ακρεα της τραχειας!δες και το παρακατω λινκ που σου παραθετω..

https://petbirds.gr/threads/7284/

3. prokroustis

prokroustis PB New Member

το κεχρι και το μηλο ξερω οτι αδυνατιζουν...
    αλλα μηλο οχι συχνα γιατι προκαλει διαρρεια..ΠΡΟΣΟΧΗ...

4. Kostas21

Kostas21 PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Καταρχην για να ξεκινησεις διαιτα στο καναρινακι σου θα πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι ειναι παχυ..και οτι δεν υπαρχει αλλη αιτια που δεν κελαιδα(οπως καποια νοσος,θηλυκο κ.ο.κ.).
    Αν εισαι βεβαιος οτι ειναι παχυ..τοτε θα ξεκινησεις μια προσεκτικη διατροφη...χωρις να καταφυγεις σε ακροτητες που θα εχουν σαν αποτελεσμα να στρεσαριστει το καναρινι ή να περασει απο την πλουσια διατροφη στην κακη και φτωχη.
    Δωσε του χωρο..(μεγαλο κλουβι...λιγα και αραια ξυλακια).Διαβασε περι λιπαρων σπορων..και μειωσε τους.Ακολουθησε ενα προγραμμα στο καθε ποτε και ποσο του βαζεις τροφη.Μονο οταν την τελειωνει σχεδον ολη αλλαξε την.Στα πουλια αρεσουν οι λιπαροι σποροι και τους τρωνε πρωτους..αν εμεις καθε 2η μερα αλλαζουμε τροφη πετοντας την..τοτε εχουμε ενα πουλι που τρωει μονο οτι του αρεσει και οχι οτι πρεπει,επιλεκτικα.Σκεψου την ποσοτητα που του βαζεις(ημερισια καταναλωση για ενα καναρινι 25 γρμ. ειναι περιπου 5γρμ.).
    Καλη επιτυχια...

6. leon

leon PB New Member

καλημέρα,δεν το ήξερα ότι το μήλο αδυνατίζει κ είναι κάτι καθημερινό που πιστεύω πολλοι δεν το γνώριζαν κ το κεχρί είναι σημαντικό που βοηθά εγώ να σας πω την αλήθεια πίστευα ότι το κεχρί παχαίνει...
    πήγα πήρα κ κάτι σπόρους γερμανικους τα φακελάκια που κοστίζουν 0,60 σεντ.. για βοηθεια στα καναρινάκια ελπίζω να υπάρχει βελτίωση στο κελαιδ. τα γνωρίζει κάποιος τα σηγκεκριμένα?

7. Katerina

Katerina PB Member

Νομιζω ειναι της βιτακραφτ,εμενα τρελαινοντουσαν φετος δε χρησιμοποιησα...

8. leon

leon PB New Member

Καλημέρα...
    Οντως τα είδα κ είναι αυτά τα σηγκεκριμένα κ μένα τα τρώνε πολύ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...